KORAN®" ©088-7070600 NIEUWS 13 Regeringspartijen zetten vraagtekens bij700miljoen euro aan fiscale steun Nog meer uit ons assortiment met flinke kortingen: De kosten van fiscale voordelen op elektrische auto's mogen in de toekomst niet meer onverwacht hoog uitvallen. Partijen twijfelen: is de huidige 700 miljoen euro aan subsidie het waard? Kortingen tot per i boeking* donderdag 31 januari 2019 Edwin van der Aa Den Haag Eerder deze week schreef staatsse cretaris Snel (Belastingdienst) aan de Tweede Kamer dat het totaal aantal verkochte volledig elektri sche personenauto's vorig jaar uit kwam op ruim 25.000 stuks, ruim twee keer zoveel als verwacht. Vooral de peperdure Tesla S, Tesla X en Jaguar I-Pace vlogen als zoete broodjes over de toonbank bij dea lers. Het overgrote deel voor zake lijk gebruik, met leasecontracten voor vijf jaar. De hoge verkoopcijfers zijn be grijpelijk, gezien het gemiddelde fiscale voordeel van 28.000 euro dat de overheid geeft op de aan schaf van zulke 'groene' voertui gen. Subsidie die zo vooral bij mensen met een hoog inkomen terechtkwam die er goedkoop luxe auto's mee konden kopen. In to- taal kost dat de belastingbetaler de komende vijfjaar 700 miljoen euro. Steeds meer partijen vragen zich af of dat geld wel goed is besteed. Omgerekend per auto per jaar is het nogal een hoge prijs voor de beoogde milieuwinst: 1700 euro per vermeden ton CO2-uitstoot. Ter vergelijking, op de Europese markt zijn nu uitstootrechten te koop voor zo'n 23 euro per ton. ,,Het lijkt erop dat de sky the limit is als ergens het stempel groen op staat'', sneert CDA-Kamerlid Pie- ter Omtzigt. ,,Nu kreeg een kleine groep van tienduizend Tesla- en Jaguar-leaserijders honderden miljoenen belastingkorting.'' Snel vindt desondanks dat de subsidies 'doelmatig' zijn. In het regeerakkoord Rutte III zijn name lijk afspraken gemaakt dat in 2030 de nieuw verkochte auto's volledig emissievrij zijn. „Fiscale stimule- Volgens het kabinet is fiscale stimulering nodig om de milieu doelstellingen te bereiken. foto ring is nodig om die transitie naar emissievrij rijden te versnellen.'' Omtzigt: ,,Ik ben, ook in de toe komst, niet tegen subsidies op elektrisch rijden. Maar die moeten wel in verhouding staan tot de mi lieuwinst. Tot nu toe blijken de kosten telkens vele malen hoger uit te vallen dan vooraf ingeschat. Dus kloppen de rekenmodellen niet. Daar moet zeker naar worden gekeken.'' Opmerkelijk is dat de Algemene Rekenkamer al in 2015 waar schuwde dat het maximale stimu leringsbedrag per elektrische auto hoog kon uitpakken, 'onder an dere door de mogelijkheid om regelingen te stapelen'. Ook voor zagen de rekenmeesters dat vooral zakelijke rijders zouden profiteren en dat de milieuwinst beperkt zou zijn. Toch werd het fiscale steunpakket doorgezet. Ook de VVD is niet gelukkig met de huidige kostenpost van 700 miljoen euro die in 2018 werd ge creëerd. ,,Dit is niet de meest zin nige besteding. Het voelt niet goed'', aldus Kamerlid Helma Lodders. ,,Als we beleid maken, moeten we dat op basis van de juiste gegevens kunnen doen, zeker ook bij autobelastingen. Die informatie dient op orde te zijn.'' De klimaatdoelen voor 2030, waar elektrisch rijden aan bij draagt, moeten voor iedereen 'be hapbaar en betaalbaar' zijn, aldus de liberaal. Lodders wil nog geen oordeel geven over een voorstel vanaf de klimaattafel voor een aanschafsubsidie van 6.000 euro op een elektrische auto vanaf 2021, die de jaren daarna langzaam te rugloopt. ,,Voorstellen en ideeën worden nog uitgewerkt en door gerekend, ook door ons.'' D66 ziet het zo: ,,We moeten goed ramen en sowieso de subsi dies op elektrisch rijden langzaam maar zeker afbouwen als die ma nier van vervoer straks het nieuwe normaal wordt'', zegt Kamerlid Steven van Weyenberg. ,,Want daar gaan we heen, dat is onver mijdelijk.'' V AM DE D AG Geldig t/m 31 jan. 2019 e 40 korting p p. nu v.a. 499 Prijsgarantie! nu v.a. 239 Outletdeal! nu v.a. 1599 80 korting p.p. nu v.a. 1399 50 korting p.p. nu v.a. 1349 Extra voordelig! nu v.a. 739 8-, 11- of 12-daagse groepsrondreis Hoogtepunten van Sicilië 4-daagse riviercruise per 3*+ MS Allegro Oud Hollandsche Steden 24-daagse cruisevakantie per 4* Costa Fortuna Grand Voyage van Singapore naar Italië 23-daagse cruisevakantie per 4* Costa Favolosa Grand Voyage van Brazilië naar Italië 14-daagse groepsrondreis Klassiek Brazilië 8- t/m 10-daaase cruisevakanties Dubai cruise deals W Kijk voor ons volledige aanbod op onze website! Vliegreis vanaf Rotterdam Fooien/servicebijdrage t.w.v. €77,- p.p. O.a. Napels, Rome en Monaco Vertrek april t/m november Vo(Lj OvJ) ook op Q Elektrische auto subsidieslurper ROBIN UTRECHT Exclusief bij Stip Reizen nAG ttö&h €500 stipreizen.nl *Prijs p.p. &o.b.v. 2 pers. hut/kamer excl. Calamiteitenfonds van €2,50 reserveringskosten €35 per boeking. Kortingen zijn reeds in bovenstaande prijzen verwerkt. Onze prijzen zijn onderhevig aan vraag aanbod, beschikbare voorraden zijn een momentopname, dus deze kunnen dagelijks variëren. Op onze website vindt u de juiste prijzen en kortingen. Op deze reizen zijn de ANVR reizigersvoorwaarden van toepassing. Bekijkalle voorwaarden opstipreizen.nl/actievoorwaarden. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13