II Criticaster Klimaatakkoord Dijkhoff skipt klimaatdebat 'Haatspraak tegen politici bedreigt het vrije woord' 12 NIEUWS Nadat een paar jaar geleden het de bat over het 'racistische' karakter van vooral de Afrikaanse en Aziati sche poppen oplaaide, hakte het at tractiepark in Kaatsheuvel gisteren de knoop door. De figuren krijgen rond de zomer een uiterlijk dat 'be ter bij het huidige tijdsbeeld past', zo liet de Efteling weten. Geen neusringen en kroeshaar meer, wel traditionele Afrikaanse kleder dracht. Volgens woordvoerster Mariëtte Siezenga van de Efteling betreft het een 'gewone' modernisering van een inmiddels 35 jaar oude attractie. Een handreiking aan de activisten van onder andere Actiegroep SOS (Stop Oppressive Stereotypes) is het volgens Siezenga niet. ,,Natuur- lijk nemen we alle signalen serieus, van zowel actiegroepen als buiten landse gasten. Maar het is niet zo dat die geluiden de basis vormden voor de veranderingen die we nu doorvoeren.'' Ze benadrukt dat de hele attractie wordt opgeknapt, niet alleen de werelddelen Azië en Afrika. We hebben 275 poppen waarvan we er honderd aanpassen. Verder is er een 'technische update': de showver lichting wordt compleet vervangen door ledlampen.'' En, onderstreept ze, het karakter blijft hetzelfde. ,,Dezelfde vrolijkheid, dezelfde muziek en dezelfde deuntjes keren terug.'' Dat de Efteling ontkent dat de ra- cisme-aantijgingen iets te maken hebben met de ingreep noemt Ac tiegroep SOS 'lachwekkend'. In een open brief: ,,De Efteling blijft wei geren de schadelijke invloed van deze racistische onderdrukkende stereotypen op kinderen te erken nen. Door te spreken van 'een mo- dern jasje' blijven ze stug hun racis tische misdaden ontkennen.'' De activisten kondigen nieuwe acties aan; ook omdat de Efteling het 'eve neens racistische Monsieur Canni- bale' onveranderd laat. Hans Siebers, hoogleraar cultu rele diversiteit (Tilburg University), vindt het juist vreemd dat de Efte- ling de attractie op de schop gooit. Volgens hem is een pop alleen ra cistisch als deze mensen zélf op ra cistische gedachtes brengt of als de ontwerper van de poppen racisti sche motieven had. ,,Waar is het historische bewijs dat deze poppen racistisch zijn?'' Beeldenstorm Siebers stelt dat een 'beeldenstorm' niet bijdraagt aan meer begrip. ,,Je lost er geen enkel probleem mee op. Eerst moest Zwarte Piet het ontgel den. Nu de poppen van de Efteling. Wat is de volgende? Het carnaval zelf?'' Het zou beter zijn geweest als het pretpark bezoekers had uitge legd waarom de poppen ooit zo be dacht zijn. ,,Daar bereik je veel meer mee dan met een aanpassing." Annette Schmidt, conservator bij het Afrika Museum in Nijmegen, noemt de verandering wel een eer ste goede stap. ,,Afrikanen zo ridi cuul portretteren kan in deze tijd natuurlijk niet meer.'' Ze betreurt het alleen dat het pretpark niet stel liger is over de reden. ,,Wij vinden het heel jammer dat de Efteling deze belangrijke en fundamentele veranderingen koppelt aan een on derhoudsbeurt.'' Maar volgens hoogleraar sociolo gie Peter Achterberg (Tilburg Uni versity) is het niet zo raar dat het pretpark zich op de vlakte houdt. ,,Een bedrijf als de Efteling wil er voor alle Nederlanders zijn: men sen die zo'n attractie wel of niet zien zitten. Dat zal zijn woorden dus wikken en wegen, net zoals be drijven dat ook in de kwestie- Zwarte Piet doen.'' En dat voor- en tegenstanders nu óók boos zijn? ,,Ach, dat zullen ze bij de Efteling wel beschouwen als een stormpje dat snel overwaait. Deze zomer gaan we er vast weer met z'n allen massaal naartoe'', al dus Achterberg. Eerst moest Zwarte Piet het ontgelden. Nu de Eftelingpoppen DEN HAAG De fractievoorzit ters van de coalitiepartijen heb ben zich de woede op de hals gehaald van de oppositie door weg te blijven bij een debat over het Klimaatakkoord. Op verzoek van de oppositie werd het debat gisteravond afgeblazen. ,,Wees een echte man'', zei SP-Kamer- lid Sandra Beckerman tegen VVD-fractievoorzitter Klaas Dijkhoff, die gisteren niet kwam opdagen bij het klimaat debat. ,,Laf', vond PvdA-leider Lodewijk Asscher, die namens de oppositiepartijen een oproep deed aan Dijkhoff en de andere fractievoorzitters van coalitie partijen om alsnog te komen. Maar zij kwamen niet. De co alitiepartijen wilden hun speci alisten het woord laten voeren, en niet de grote baas van de fractie. „Spijtig dat we het hier niet over de inhoud kunnen hebben'', reageerde VVD'er Di- lan Yesilgöz. De afwezigheid van Dijkhoff is opvallend, om dat hij onlangs het Klimaatak koord zwaar bekritiseerde in een interview. Dat leidde tot onrust in de coalitie. ,,Laf dat je een proefballon alleen in de krant oplaat'', aldus Asscher. Op de publiek tribune zat de naaste familie van Pawel Adamo- wicz, de burgemeester van Gdansk die op 14 januari vermoord werd. Hij was fel tegen het anti-immi- gratiebeleid van zijn regering. Het debat van gisteren werd mede naar aanleiding van die aanslag ge voerd. Adamowicz' vrouw hoorde grote woorden voorbijkomen, zo als die van Eurocommissaris Julian King. ,,In onze democratie kunnen debatten erg hard zijn'', zei hij, ,,maar het is nooit acceptabel dat debatten uitmonden in geweld. Haatspraak is geen vrijheid van meningsuiting. Het is een bedrei ging van het vrije woord.'' De Poolse parlementariër Janusz Lewandowski (van de christende mocratische Europese Volkspartij) was een vriend van Abramowicz. ,,De moord op Pawel is geen Pools probleem, maar een Europees pro bleem. Op internet worden overal oude honden wakkergemaakt. Pa wel werd online gelyncht en dat werd zomaar getolereerd.'' Ook de Sloveense sociaal-demo- crate Tanja Fajon luidde de nood klok. Ze is onder meer uitgemaakt voor verraadster. Haar donkere partijgenote Cécile Kayenge (Ita lië) kreeg op internet de bood schap dat 'ze een orang-oetan is die verkracht moet worden'. ,,Haatpraat wordt het nieuwe nor maal en het breidt zich uit. Dat is destructief.'' Er waren ook kanttekeningen. Jörg Meuthen, van het uiterst rechtse Alternative für Deutsch- land (AfD): „Rechts geweld wordt, terecht, bekritiseerd, maar links geweld wordt gebagatelliseerd.'' donderdag 31 januari 2019 Neusring en spleetoog in de ban Het besluit van de Efteling om de stereotiepe figuren van de at tractie 'Carnaval Festival' te ver wijderen, heeft tot weinig bijval geleid. Voorstanders vinden de verandering onnodig en tegen standers vinden het pretpark hypocriet. Eefje Oomen Sebastiaan Quekel Kaatsheuvel Carnaval Festival. Monsieur Cannibale. FOTO'S DOLPH CANTRIJN -Hans Siebers, hoogleraar Het Europees parlement toonde zich gisteren in een debat uiterst bezorgd over haatspraak en geweld tegen politici. Mark van Assen Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12