II Nieuwe ecologische ramp dreigt door roodbruine modderstroom Maastricht**** EUWS 11 EU weigert opnieuw te onderhandelen over brexit met premier May 59 69 Mark van Assen Brussel Daar gaan we weer. Voor de zo veelste keer krijgt de Britse pre mier May in eigen huis te horen dat de deal die ze met de EU heeft gesloten niet deugt. Voor de zo veelste keer moet ze aankloppen in Brussel met de vraag of er alsje blieft weer onderhandeld mag worden. En voor de zoveelste keer klinkt er een keihard 'nee': de overeenkomst die op tafel ligt over het vertrek van het Verenigd Ko ninkrijk uit de Europese Unie wordt niet (lees: NIET) openge broken. EU-onderhandelaar Michel Bar nier had gisteren precies 13 secon den nodig voor zijn reactie op de nakende komst van May naar Brussel: ,,De EU blijft verenigd en we houden vast aan de deal die we hebben gesloten met het Verenigd Koninkrijk.'' En dat was na de re actie van de woordvoerder van Donald Tusk, de voorzitter van de Europese Raad: ,,Er wordt niet meer onderhandeld over het ak koord.'' Deze gang van zaken mag in middels geen verbazing meer wekken. Al kun je niet echt om het merkwaardige feit heen dat wat May deze keer wil al met zoveel woorden in het akkoord staat, na melijk een alternatief voor de door iedereen zo gevreesde of verfoeide harde grens tussen Ierland en Noord-Ierland. Afgesproken is, ook door May, dat niemand die zo genaamde backstop wil, dat die al leen in werking treedt als er geen alternatieven zijn gevonden, en dat er de komende tijd serieus ge zocht gaat worden naar die alter natieven. Het voortdurende gejojo laat precies zien met welke instelling beide partijen in de zomer van 2017 begonnen aan de onderhan delingen. De EU: jullie willen weg, dus kom maar op. De Britten: de EU beweegt uiteindelijk wel, no way dat ze zo lang de eenheid kan bewaren, op een gegeven mo ment moet het breken. Het leek er even op dat Londen een succesje boekte toen begin vo rige week de Poolse minister van Buitenlandse Zaken uit de bocht vloog. Zijn land heeft al proble- men genoeg, de ellende van een brexit zonder overeenkomst hoeft daar niet per se nog eens bij te ko men. Dit was zijn idee om uit de impasse te geraken: wel een back stop, maar voor maximaal vijf jaar. Ierland schrok zich rot, Brussel ook, de minister moest terug in zijn hok. We houden vast aan de deal die we hebben gesloten met het Verenigd Koninkrijk En nu? Een oud Brussels adagium zegt dat er geen oplossing is, totdat er wel een oplossing is. Maar is die er in dit geval wel, als niemand be weegt - en zoals het er nu naar uit ziet, wil niemand ook maar één millimeter richting de ander schuiven. Dat zou voor May poli tieke zelfmoord betekenen en voor de Europese Unie een precedent dat ze onder geen beding wil scheppen. Dus drijven we rechtstreeks af op een brexit zonder deal. Er zijn nog iets meer dan 57 dagen voor die oplossing die er niet is tot ze er wel is. Dat zijn ruim 1360 uren, 82.000 minuten en voor de vol houders bijna 5 miljoen seconden. BRUMADINHO De dambreuk bij een ijzerertsmijn in Brumadinho, in Brazilië vorige week dreigt een nog grotere ecologische ramp te worden. Een stroom modder en ijzerhoudend afvalwater is moge lijk via vertakkingen op weg naar de belangrijke Sao Francisco rivier waaruit honderden dorpen en ste den hun drink- en irrigatiewater pompen. De autoriteiten in het zuidoos ten van Brazilië zijn bezig om erger te voorkomen, terwijl nabestaan den treuren om de 84 doden die zijn geborgen en de families van 276 vermisten in grote angst en on zekerheid leven. Op de route van het zwaar vervuilde water ligt de stad Petrolina met 350.000 inwo ners. De hoop is gevestigd op een dam in de Paraopeba rivier. Daar moet het vuile water voor schoon maak worden gescheiden in de re servoirs van de dam. rekeningen arriveert het water tus sen 5 en 10 februari bij de dam. De roodbruine modder stroomt met een snelheid van een kilome ter per uur en vernietigt onderweg al het leven in de rivier. Vissen en waterplanten sterven massaal. In diaanse stammen in het gebied zijn de wanhoop nabij. ,,We waren gewend in de rivier te vissen, ons te wassen, het water te halen voor de irrigatie. Dat kan allemaal niet meer", aldus dorpschef Hayo tegen het persbureau AP. De woede richt zich op het mijn- bouwbedrijf Vale dat verantwoor delijk is voor de ramp en al eerder voor doden en vervuiling zorgde. 3 dgn Twente diner 3 dgn Drenthe diner www.zoweg.ni/aagDiaa ot uvuu-voyj 7ocpg www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 donderdag 31 januari 2019 kenne No, nee, nein, non: de Britten dat woord niet? Hoe vaak moet je 'nee' horen voordat uiteindelijk het kwartje valt? Of moet je juist net zo lang blijven zeuren tot je krijgt wat je wil? De Britten testen de EU tot het uiterste in de onderhande lingen over de brexit. EU-onderhandelaar Michel Barnier. foto epa Theresa May in het Britse parlement. Ze kreeg de opdracht om wéér in Brussel te praten. foto afp -Michel Barnier, onderhandelaar ,,Veel mensen stroomafwaarts in zijn ervan afhankelijk dat hun ri vier blijft leven'', aldus Carlos Rittl, directeur van een milieuor ganisatie in de buurt. Volgens be i Het vervuilde slib uit de mijn vernietigt onderweg al het leven in de rivier In het groen van Belgisch Limburg gelegen, op slechts 6 km van Maastricht. 2 nachten incl. ontbijt in 4* Eurotel Lanaken (8,0) r O Incl. drankje en VIP Dagpas Maasmechelen Village Gratis gebruik fitness, binnenzwembad en wifi aü!/ Aankomsten t/m dec. 2019. Betaal pas bij aankomst! 4* Fletcher De Broeierd-Enschede (8,1) 3* Brinkhotel, Zuidlaren (8,2) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt lx diner (hoofdgerecht) Gratis parkeren en wifi lx diner (dagmenu) Gratis parkeren en wifi Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reservedngskosten en toeristenbelasting Voor maar:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11