9 Mussolini gaf hoop voor de toekomst, hij gaf de Italianen het gevoel trots op dit land te zijn OfiOR€ AL DUqt vind wel dat het niet goed gaat, nu in Italië. Alleen de migranten hebben rechten, wij niet. Links heeft het land kapotgemaakt." Ze kijkt snel opzij naar Mauro. Die vult haar aan: ,,Er moet hard opgetreden worden. Dat laffe gedoe van de Italiaanse politici. Dus als het hier oorlog moet worden, dan moet dat maar. Schrijf dat maar op.'' Vreemdelingenhaat Het lijkt erop dat extreemrechts zich gesterkt voelt door de harde opstel ling en taal van Matteo Salvini. Anti fascistische organisaties wijzen naar hem als schuldige voor de groeiende vreemdelingenhaat in Italië, die re gelmatig tot geweld leidt. Zo open den in de steden Macerata, Napels, Forli en Caserta extreemrechtse Itali anen het afgelopen jaar het vuur op migranten. In totaal waren er in 2018 ruim tweehonderd gewelddadige in cidenten met een racistisch karakter. Dat was voor de Verenigde Naties voldoende reden om diepe zorgen te uiten over de toegenomen agressie tegenover migranten en asielzoekers in Italië. Ook van de Italiaanse presi dent Sergio Mattarella klonk in zijn nieuwjaarstoespraak een waarschu wing voor het toegenomen racisme in de Italiaanse samenleving. probeerd een wet door het parlement te loodsen die de verkoop van artike len met de beeltenis van Mussolini zou verbieden. De regering viel voor tijdig. Het gesneuvelde wetsvoorstel lijkt in de winkel met Mussolini- honkbalknuppels, Mussolini-espres- sokopjes en gitzwarte rompertjes met fascistische leuzen erg ver weg. Honkbalknuppels Een jong stel staat te discussiëren bij een stapel zwarte truien. Virginia (22) draagt zware, zwarte oogmake- up en een zwart bomberjack. ,,Amore, hoe vind je dit plaatje? Deze is wel stoer toch?'' Virginia houdt een trui omhoog met de afbeelding van twee honkbalknuppels en de tekst 'vuist slagen en trappen'. Haar vriend Mauro knikt verveeld. Het duo wil best uitleggen waarom ze hier zijn, maar wil niet op de foto. ,,Mijn ou ders zijn links, dus die snappen het niet.'' Ze zijn vandaag dik twee uur komen rijden uit Mestre, vlakbij Ve netië, om het graf van Mussolini te zien. Toen ze de winkel zagen, kon den ze de verleiding niet weerstaan om ook wat souvenirs te kopen. Mauro: ,,Maar op internet kun je ook alles vinden.'' Virginia kijkt met een verlegen glimlach naar de grond. ,,Ik wil heus geen oorlog, maar ik CRIPTA MUSSOLINI ENTRATA woensdag 30 januari 2019 Neofascisten brengen de Romeinse groet. foto getty images Een manifestatie in Predappio bij de herdenking van de mars naar Rome. foto hh Eerbetoon in het Mussolini-familiegraf. foto getty images II -Angela di Marcello, winkelier It In sommige steden haalden neo- fascistische partijen bij verkiezin gen 8 procent van de stemmen. Het familiegraf in Predappio. foto eveline rethmeier Etalage van een souvenirwinkel in Predappio. foto hh Jongeren in Mussolini-T-shirts in Predappio. foto hh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9