8 NIEUWS De verheerlijking van fascisme en Benito Mussolini maakt een comeback in Italië. De geboorteplaats van de dictator is een bedevaartsoord voor neofascisten. NOSTALGIE NEOFASCISME Het gebeurt razend snel. Bezoekers gooien voor het graf van Benito Musso lini hun rechterarm gestrekt omhoog, om die daarna weer snel in hun jaszak op te bergen. De bloemen voor het graf zijn vers. Op een lint staat 'voor altijd in ons hart'. Het zijn stelletjes, vriendengroepen en tienerduo's die vandaag ondanks de snijdende kou een 'dagje Predap- pio' komen doen. Drie dagen per jaar ziet het op deze begraafplaats zwart van de mensen: op Mussolini's ge boortedag in juli, op zijn sterfdag in april en op de jaarlijkse herdenking van de historische mars naar Rome van 28 oktober 1922. Een kilometer verder laat de 42-ja- rige Angela di Marcello in haar boe kenwinkel aan de Via Roma - 'de enige fascistische boekenwin kel van de wereld' - trots door Mussolini gesig neerde boeken zien. Voorzichtig draait ze het slot van de vitrine open en wijst ze met haar zwartgelakte na gels de titels aan. Toespraken van II Duce, Essays over het fascisme, Mijn le ven. Mussolini's geboorte dorp Predappio is al jaren een bedevaartsoord voor fascisten. Di Marcello ziet de afgelopen jaren steeds meer jonge Italianen het dorp bezoeken. Ze noemt de hernieuwde interesse in Il Duce logisch. ,,Musso- lini gaf hoop voor de toekomst. Hij gaf de Italianen het gevoel trots op dit land te zijn. Jongeren zien de malaise nu, zitten zonder werk en voelen zich vergeten door de politici. Ik snap wel dat ze naar Mussolini kijken; een sterke leider waar je trots op kon zijn, die voor de Italianen opkwam. En al léén voor de Italianen, snap je.'' Met opgetrokken wenkbrauwen kijkt ze of haar boodschap wel is overgeko men. Taboe Het taboe op fascisme is in Italië veel kleiner dan in Duitsland. Veel Italia nen denken dat Benito Mussolini het land veel goeds heeft gebracht en dat het pas misging nadat hij een pact met Hitler had gesloten. De laatste ja ren is er een toenemende nostalgie met betrekking tot Mussolini. Veel Italianen noemen hem 'de laatste sterke man van Italië die het leven van de Italianen heeft verbeterd'. 'Onder Mussolini reden de treinen wél op tijd', is een wijdverbreide overtuiging. Het zijn overblijfselen van Mussolini's propaganda. Hoewel het fascisme in Italië nooit helemaal is uitgebannen, groeit de Mussolini-cultus door de opkomst van neofascisten. In voetbalstadions vereren ultra's (de harde supporters kernen in de Italiaanse competitie) openlijk Il Duce met spandoeken en fascistische liederen. Ook in de poli tiek zijn neofascisten actief. Partijen als Casapound gebruiken teksten en afbeeldingen van Il Duce, net als zijn Romeinse groet met gestrekte rech terarm. Neofascisten hebben in het hele land clubhuizen waar ze nachte lijke 'veiligheidswandelingen' orga niseren door probleemwijken. Ze willen de straten 'schoonvegen' en van 'indringers ontdoen'. Migranten Het is een boodschap die het steeds beter doet bij de Italianen die moeite hebben met de komst van honderd duizenden migranten de afgelopen jaren. Vooral op gemeenteniveau boeken neofascistische partijen suc ces; in sommige steden kregen ze bij verkiezingen maar liefst 8 procent van de stemmen. Op landelijk ni veau haalde geen enkele neofascis- tische partij bij de verkiezingen vorig jaar maart de kiesdrempel. Toch is de invloed van de neofascisten voelbaar. Andere rechtse partijen nemen minder nadrukkelijk afstand van neofascistisch gedachtegoed. En het groeiende antimigratiesenti- ment zorgde bij de landelijke verkie zingen voor een fikse winst van de partij Lega, onder leiding van Matteo Salvini. Tijdens zijn campagne kondigde Salvini aan dat voor de migranten 'het feestje voorbij was'. Eenmaal geïnstalleerd als minister van Bin nenlandse Zaken sloot hij de Itali aanse havens voor migranten en ver soberde hij de asielopvang. Gekleed in politie-uniformen spreekt Salvini de Italianen regelmatig via sociale media toe in duidelijke, harde taal. Een enkele keer flirt hij openlijk met het neofascisme door slogans van Mussolini te gebruiken. Salvini's motto Prima gli Italiani (Eerst de Itali anen) is een van de teksten die in de souvenirwinkels in Predappio alle denkbare artikelen siert; van aanste kers en vlaggen tot slabbetjes met ge balde peutervuistjes die de Ro meinse groet brengen. Kerstballen met het gezicht van Mussolini liggen in de mand met afgeprijsde artikelen. Een winkel in Duitsland die open lijk Hitlersouvenirs zou verkopen, is ondenkbaar. In Predappio zijn vier winkels tot aan het plafond gevuld met fascistische artikelen. De vorige (centrumlinkse) regering heeft ge- woensdag 30 januari 2019 GO Veel Italianen kijken weer op naar Mussolini Eveline Rethmeier Predappio

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8