II Onderwijsinstellingen eisen bij ministerie oplossing voor zorgleerlingen 7 'Dankzij extra hulp heeft hij het gered' Pil fWfltf* h I Sports Dé partner voor elk bijzonder sportevenement! y Ga naar www.sunwebsportsevents.nl of bel 08810 30 750 Elf middelbare schoolbesturen dreigen tonnen te moeten bezuinigen, doordat ze opdraaien voor zorg in de klas voor leerlingen die in een gesloten jeugdinrichting zaten. „Onze achtduizend leerlingen mogen niet de dupe worden van een fout.'' Ellen van Gaaien Ede Het onderwijs voor achtduizend leerlingen op middelbare scholen in Ede, Wageningen en Rhenen staat zwaar onder druk. De scholen stevenen af op een tekort van en kele tonnen. De middelbare scho len worden gedwongen tot bezui nigingen, waardoor de leerlingen bijvoorbeeld in grote klassen te recht dreigen te komen. Wat is er aan de hand? De kwestie is complex. Terug naar de zomer van 2014, toen de Wet passend on derwijs in werking trad. Meer leer lingen die zorg nodig hebben, blij ven sinds dat jaar in reguliere klas sen. Het geld voor extra hulp gaat van het ministerie van Onderwijs naar samenwerkingsverbanden - besturen die het zorgbudget onder de scholen in een regio verdelen. Voor de leerlingen in Ede, Wagen- ingen en Rhenen gaat het geld naar het Samenwerkingsverband VO Gelderse Vallei. Door een 'fout' in die nieuwe wet zegt het samenwerkingsverband nu in financieel zwaar weer te ver keren. Een kwart van het zorgbud get (8 ton), bedoeld voor al die acht duizend scholieren, gaat naar leer lingen die tijdelijk in hün regio in een gesloten jeugdinrichting wo nen. De lessen in de instelling wor den door het rijk betaald, maar zo dra deze leerlingen de gesloten af deling verlaten, moet het Samen werkingsverband VO Gelderse Val lei betalen voor de zorg die zij op hun middelbare school nodig heb ben. Al jaren vecht directeur Maartje Krüse-Van Helmond tegen 'deze fout'. ,,Dit kan toch niet de bedoe ling zijn van passend onderwijs?'' Want het geld dat naar deze groep leerlingen gaat, is niet meer be- We moeten nee zeggen tegen scholen met nieuwe ideeën om leerlingen binnen boord te houden schikbaar voor al die andere leerlin gen in Ede, Wageningen en Rhe- nen. Dat heeft gevolgen voor de zorg die ze leerlingen kunnen bie den. ,,We hebben begeleiders vanuit het speciaal onderwijs op onze middelbare scholen, maar die kun nen de docenten en leerlingen slechts in beperkte mate helpen. En we moeten nee zeggen tegen scho len die nieuwe ideeën hebben om meer leerlingen met een zorgvraag binnenboord te houden. Het geld is er gewoon niet'', stelt Krüse. Vakken opheffen Bovendien dreigen de problemen volgend schooljaar nóg groter te worden en voor rekening te komen van alle achtduizend middelbare scholieren. Volgend jaar moeten de middelbare scholen samen een te kort van 600.000 euro ophoesten. ,,Dat betekent dat we klassen groter moeten maken, vakken die weinig leerlingen volgen moeten opheffen of zieke collega's niet moeten ver vangen'', somt Josephie Brefeld, rector van het Marnix College in Ede, op. Dat noemt het ministerie van Onderwijs 'onwenselijk'. Minister Slob (Onderwijs) zegt in gesprek te zijn over 'aandachtspunten' voor onderwijs aan leerlingen in een open of gesloten jeugdinstelling. Ook de problemen in de Gelderse Vallei worden besproken. Hij ziet dat de problemen juist hier groot zijn, doordat relatief veel leerlingen in de omgeving van Ede blijven wonen nadat ze de gesloten jeugd- instelling hebben verlaten. Toch heeft die erkenning nog niet tot een oplossing geleid. ,,Daarom luiden we nu de nood klok'', zegt Brefeld. Het samenwer kingsverband heeft een rechtszaak tegen het ministerie van Onderwijs aangespannen. Krüse: ,,Het mag niet zo zijn dat al deze leerlingen de dupe worden.'' Het is nog onduide lijk wanneer de rechtszaak dient. I I WW I Events Met een groep eropuit? Ontdek onze groepsarrangementen BORSATO DE KUIP woensdag 30 januari 2019 EDE Vader Jan Wil lem (uit privacyover- wegingen wil hij niet met zijn achternaam in de krant) is enorm opgelucht dat zijn jongste zoon al een paar jaar geleden naar de eerste klas van de middelbare school ging. De tiener heeft een lichte vorm van au tisme en adhd. Door dat hij in de eerste jaren op de mavo veel begeleiding kreeg, schopte hij het tot 4 havo en heeft hij nauwelijks meer hulp nodig. ,,Juist doordat hij in het begin zoveel ex tra's kreeg, heeft hij het in een reguliere klas gered. Daar zijn we ontzettend blij mee.'' Maar wat gebeurt er met soortgelijke leerlingen die de ko mende jaren in Ede, Wageningen of Rhe- nen naar de middel bare school gaan? Krijgen zij nog wel de zorg die ze nodig hebben? Het is een vraag die niemand op dit moment be vestigend kan be antwoorden. Vader Jan Willem maakt zich grote zorgen. „Straks zijn leerlingen zoals mijn zoon te licht om in aanmerking te komen voor extra hulp in de gewone klassen. Die gaan het dan niet redden en moeten naar het speciaal onderwijs, omdat ze verzuipen. Dat kunnen we niet laten gebeuren.'' Overvolle klassen door 'fout' in wet voor passend onderwijs Josephie Brefeld (links) en Maartje Krüse. foto koen verheijden - Maartje Krüse, directeur geschikt voor grote groepen WK Vrouwenvoetbal in Frankrijk 4 11 juni Nieuw-Zeeland - Nederland 4 15 juni Nederland - Kameroen 4 20 juni Nederland - Canada 1 daagse Oranje fanreis o.b.v. vervoer Final Four Nations League in Portugal Vertrek op 6 juni 4 Vlucht Amsterdam - Porto incl. transfers 4 Hotelovernachtingen met ontbijt 3 daagse vliegreis halve finale 6 daagse vliegreis halve finale finale Formule 1 Grand Prix - arrangementen 4 10 mei GP Spanje 4 daagse vliegreis 4 28 juni GP Oostenrijk 4 daagse vliegreis/eigen vervoer 4 28 juli GP Duitsland 1 daagse busreis 4 1 sept GP België 1 daagse busreis Formule 1 fanreis o.b.v. vervoer Borsato De Kuip Concertdata 29 mei, 1,5 juni 4 Na 15jaar terug in 4 Gastoptredens van André Hazes, Lil' Kleine en DI-RECT! Ticket vervoer per touringcar Alle fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7