In een één met de natuur 12 ZEELAND CIRCULAIR BOUWEN GREENHUUS^ Langs de Rijksweg in Kapelle lijkt een dorp van houten huisjes te verrijzen. Niets is minder waar. Het bedrijf Topcasco bouwt aan een partij zelfvoorzienende eco-lodges die elders in de natuur een plekje krijgen. ,,De huisjes van ongeveer dertig vierkante meter zijn qua energie- en afvalverwerking zelfvoorzienend en gemaakt van herbruikbare grond stoffen uit de natuur", zegt Van Wuyckehuyse. Vanwege deze natuurvriendelijke eigenschappen, mogen de huisjes op unieke plekken staan, waar bebou wing normaal niet is toegestaan. De komende maanden worden er dertig huisjes met recreatiebestemming ge plaatst in natuurgebied Kabbelaars- bank dat halverwege de Brouwers- dam ligt. Uniek In hun zoektocht naar een partij die de huisjes kon produceren, kwamen de bedenkers bij het Kapelse bedrijf Topcasco terecht. Dit bedrijf maakt sinds 2014 kleine huizen, villa's, en dakkapellen met houtskeletbouw. Ze bouwden onder meer tientallen vil la's aan het water voor Punt-West Hotel Beachresort en het Zeil-& Surfcentrum Brouwersdam. Toch is dit project in alle opzichte uniek zegt Mardick Minnaard, directeur van Topcasco. ,,Dat begon al met het feit dat we -met het oog op milieubelas ting en hergebruik van de materia len- geen lijm, kit of spijkers konden gebruiken. Alles is aan elkaar vastge schroefd. Bovendien gebruiken we voor het isoleren van de wanden eco logische hennepvezel", aldus Minn- aard. 3D-ontwerpen Dankzij slimme technieken en een moderne werkplaats duurt de bouw van een Greenhuus slechts twee da gen. De 3D-ontwerpen worden vanaf de computer naar de zaag- en wand- machine gestuurd. Die zaagt alle on derdelen die nodig zijn tot op de mil limeter nauwkeurig uit. De mede werkers krijgen een bouwtekening op papier die veel weg heeft van een Ikea-handleiding. Vervolgens wordt het huis in elkaar gezet op een op maat gemaakt metalen frame en af gewerkt met Hollands larikshout. Het hoge tempo waarop de huisjes geconstrueerd worden, maakt het mogelijk om wekelijks twee Green- huusjes naar de Kabbelaarsbank te vervoeren. Installateur Wetec voor ziet de daken ter plekke van zonne boilers en zonnecollectoren en een kleine warmtepomp. ,,Al deze syste men zijn beproefd en werken opti- Met het oog op het milieu mogen we geen lijm, kit of spijkers gebruiken maal met elkaar samen, zodat er geen energie verloren gaat", aldus Wuy- ckehuyse. Wie het leven in een Greenhuus wil ervaren kan vanaf deze zomer een verblijf boeken. ,,Wie wil er nou niet slapen op deze mooie locatie di- rect aan de Grevelingen", vraagt Minnaard zich hardop af." De houten woningen worden helemaal één met de natuur. Je kunt daar straks wakker worden van de vogels die fluiten, glundert de trotse directeur. ,,Ik ga er zelf ook een keer slapen." woensdag 30 januari 2019 ecohuisje Mardick Minnaard, directeur van Top casco bij een Green- huus in aanbouw. FOTO VINCENT KRIJTENBURG Vincent Krijtenburg Kapelle De huisjes zijn ontworpen door Kees van Wuycke- huyse en Mike Dreisch. Zij zochten een manier om in de natuur te wonen en bedachten de Greenhuus. -Mardick Minnaard, Topcasco Transport van het eerste huis dat bij de Kabbelaarsbank komt. Slaapverdieping van het Greenhuus. fotos greenhuus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 64