Oude munten te zien in Wissenkerke Tholen wijst verzoek voor coffeeshop af 7 BATHSEWEGKERK BOUW APPARTEMENTEN De toren van de Bathsewegkerk in Rilland is gered. Het kerkgebouw zelf zal grotendeels worden afgebroken en vervangen door een appartementen gebouw in de stijl van de Amsterdamse School. aarmee is na i bijna 20 I jaar een einde ge komen aan onzekerheid over het lot van de leeg staande dorpskerk. Vijf van de zes par tijen in de Reimers- waalse gemeenteraad dienden gisteravond een voorstel in waarmee feitelijk het startschot wordt gegeven om het nieuwste plan van eige naar Johan Berting en de Klank bordgroep Rilland uit te voe ren. De aannemer lanceerde dit plan, nadat drie weken ge leden duidelijk werd dat een grote meerderheid van de raad niets ziet in het opknappen van de kerk voor vier ton, maar wel graag de toren wil behou den. Het idee van Berting om de kerk grotendeels te slopen en zeven ap partementen in de bouwstijl van de kerk te bouwen, viel in goede aarde. Vrijwel iedereen gaf aan nog enthousiaster over dit ontwerp te zijn, dan een vorig plan waarbij eengezinswoningen zouden wor den gebouwd. Niet in de laatste plaats omdat een restant van het kerkgebouw gespaard blijft en als berging voor de appartementen dienst gaat doen. Volgens Wim van Gorsel is ook de directe omgeving en het klusteam 'razend enthousiast' Dit grote enthousiasme stond in schril contrast met de grote teleur stelling bij de Christenunie. De partij vindt dat de kerk moet wor den opgeknapt, zodat deze behou den blijft en gebruikt kan worden door The Lighthouse. Fractie voorzitter Huib Bouwman is nauw betrokken bij deze evan gelische groepering en liet daarom zijn fractiegenoot An- dries Jumelet het woord doen tijdens het debat. „Het hart wordt uit het dorp gesneden, ver minkt. Zonder kerk is zo'n toren een nutteloos, zielig ding. Een ka boutermutsje op de skyline", be- Ik wens jullie veel succes met jullie torentje toogde Jumelet. Hij probeerde zijn statement te ondersteunen met het aanbieden van ruim 500 hand tekeningen, die Rillanders plaats ten voor het behoud van de kerk. De opstelling van de CU zorgde voor verbazing bij Daniël van Iwaarden (SGP), omdat Jumelet drie weken geleden nog opperde om alleen de toren te behouden. „Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald", zei Jumelet. VVD'er Thea Laban stelde dat ook een deel van de mensen die een krabbel hebben gezet, juist wel en thousiast zijn over het bouwplan in combinatie met behoud van de toren. Pogingen van onder meer Leefbaar Reimerswaal en PvdA om de drie raadsleden van de CU binnenboord te krijgen, misluk ten. ,,Ik wens jullie veel succes met jullie torentje", besloot een teleur- gestelde Jumelet, die zijn collega- raadseden 'cultuurbarbaren' noemde. Crowdfunding Het opknappen van de toren, die zal worden verkocht aan de ge meente, is begroot op 2,5 ton. Hoe veel het project de gemeente gaat kosten is nog niet duidelijk. Wel licht worden ook andere inkom stenbronnen, zoals fondsen en crowdfunding aangeboord. Ook woningcorporatie R&B Wonen zal worden gevraagd om een bij drage te geven. Omdat er grond geruild moet worden en de ge meente wil voorkomen dat onge oorloofde staatssteun wordt ver leend, vindt wethouder Jaap Sinke het te vroeg om al over vier weken met een definitief voorstel naar de gemeenteraad te komen. Wissenkerke Een deel van de munten en andere vondsten, die eerder werden aange troffen op een akker in Colijnsplaat, wordt nu tentoongesteld in de hal van het gemeentehuis in Wissen- kerke. Het begon met de vondst van 14 middeleeuwse munten op een akker bij Colijnsplaat. Dat gebeurde in 2012, door amateurs die de akkers afspeurden met een metaaldetec tor. Omdat daar eerder ook een kruik met munten was gevonden werd het tijd voor archeologisch onderzoek. Daaruit bleek dat op die locatie een versterkt huis of kasteel moet hebben gestaan, omgeven door een gracht. De expositie is te zien tot en met 31 maart tijdens openingsuren. Michiel Bouwman Tholen Dat komt omdat de gemeente een zogeheten nulbeleid voert, legt wethouder Peter Hoek uit. Het be tekent dat coffeeshops niet wor den gedoogd binnen de gemeen tegrenzen. Burgemeester en wet houders hadden dan ook niet lang nodig om het idee af te wijzen. En discussie was er al helemaal niet. Hoek: ,,Het was een hamerstuk." Ook omliggende gemeenten staan geen coffeeshops (meer) toe. Bergen op Zoom en Roosendaal veranderden tien jaar geleden hun beleid omdat de coffeeshops daar een belangrijk aandeel hadden in het drugstoerisme. Goes is de dichtstbijzijnde gemeente waar coffeeshops wél worden gedoogd; daar zijn twee van zulke zaken. Van wie het initiatief in Tholen komt, is niet duidelijk. Wethou der Hoek wil alleen kwijt dat het gaat om 'iemand van buiten de ge meente'. Volgens hem is het voor het eerst dat een verzoek voor het openen van een coffeeshop in Tholen wordt gedaan. woensdag 30 januari 2019 BE De kerktoren krijgt andere buren Joeri Wisse Rilland Impressie van het apparte mentengebouw, dat naast de toren van de Bathsewegkerk in Rilland zal worden ge bouwd. ILLUSTRATIEARCHITECTEN ALLI ANTIE/BOUWBEDRIJF BERTING M De Bathsewegkerk. FOTO MARCELLE DAVIDSE -Andries Jumelet, CU-raadslid Melita Lanting Wethouder Pim Schenkelaars (rechts) en Hans Jongepier, ar cheoloog van Erfgoed Zeeland, verrichten de opening. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Tholen staat de komst van een coffeeshop niet toe. De ge meente kreeg begin januari een verzoek van 'iemand bui ten de gemeente', maar ver wijst het naar de prullenbak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 60