1 May wil opnieuw met EU praten over Ierse grens 5 Vragen over bezit Maxima Alle vier partijen hebben iets moeten inleveren Dat biedt dus ook brandstof aan nieuwe politieke strijd. Op asiel liggen deze coalitiepartijen al jaren mijlenver uiteen. Zoals heel de Tweede Kamer hierover diep verdeeld is. Daar is ook nu niets aan veranderd. Zo liet regerings partij D66 gisteravond al weten dat de afschaffing van het kinderpardon in de toekomst niet betekent dat er nooit meer coulant kan worden omgegaan met hier gewortelde asielkinderen. Ook waarschuwden voormalig staats secretarissen van Asiel afgelopen week end in deze krant dat een versoepeling van de regels ertoe leidt dat meer asiel zoekers hier hun geluk komen beproe ven. ,,Het verleggen van de grens creëert nieuwe gevallen'', aldus Gerd Leers, voorganger van de huidige staatssecreta- ris Mark Harbers. En oud-staatssecreta ris Job Cohen: ,,Elke versoepeling heeft een aanzuigende werking.'' Met de oplossing die de vier partijen gisteravond overeen kwamen, kunnen zowel VVD, CDA, D66 als ChristenUnie voorlopig wel een overwinning claimen. Maar ze hebben ook alle vier iets moe ten inleveren. De VVD moet accepteren dat er ondanks verzet toch weer coulant wordt omgegaan met de huidige groep uitgeprocedeerde asielzoekers. D66 en ChristenUnie moeten aan vaarden dat het kinderpardon er voor toekomstige gevallen niet zonder meer inzit. En het CDA moet slikken dat de discretionaire bevoegdheid van de staatssecretaris verdwijnt. Een wens van de VVD, terwijl het CDA die nog zei te 'koesteren'. Oneerlijk Nu nog mag Harbers uitgeprocedeerde asielzoekers toch een verblijfsvergun ning geven wanneer daar humanitaire redenen voor zijn. De VVD vindt dat systeem al langer oneerlijk en te belas tend voor de staatssecretaris. Zo werd Harbers nog bedreigd in de periode dat de zaak Lily en Howick speelde. In de toekomst komt die discretionaire be voegdheid te liggen bij de IND. Volgens hoogleraar staatsrecht Wim Voermans is dat een logische keuze. ,,De IND staat op afstand van de politiek. Net zoals uitkeringsinstanties als de SVB. De dienst maakt eigenstandig beslissingen of iemand wel of geen recht heeft op asiel. Het was eigenlijk raar dat het nu zo was dat juist in moeilijke gevallen ineens de staatssecretaris daarnaar moest kijken.'' Het voordeel van de nieuwe construc tie is volgens Voermans dat de politiek zich er niet meer mee kan bemoeien. ,,Je zag in de zaak van Lily en Howick dat dat toch gebeurt in individuele gevallen. Maar de deskundigheid zit bij de IND. Die draagt nu ook al de dossiers over aan de staatssecretaris van mensen waar voor volgens de IND een uitzondering moet worden gemaakt. Dan kan die dienst dat net zo goed zelf afhandelen.'' Voorwaarde is wel dat de IND zo snel gaat werken, dat een volgend kabinet zich niet weer gedwongen voelt tot een pardon voor hier gewortelde kinderen. Dat parlement keerde zich gister avond tegen de backstop-regeling. Het gaat om de afwikkeling van de brexit in het Britse deel van Ierland (Noord-Ierland), dat een grens met EU-lid Ierland heeft. Deze backstop is in het bestaande akkoord over de brexit een doorn in het oog van zo wel voor- als tegenstanders van de brexit. Gisteravond stemde het La gerhuis over een reeks amende menten rond de brexit. De eerste reeks wetswijzigingen haalden allemaal geen meerder heid, maar een meerderheid wil de bestaande plannen voor de backstop vervangen door een alternatieve re geling om een harde grens tussen Ierland en Noord-Ierland te voor komen. Het amendement van het conservatieve parlementslid Gra ham Brady geeft May een stevig mandaat voor heropening van de onderhandelingen in Brussel, haar regering steunde het voorstel dan ook. Al herhalen de leiders van de EU-lidstaten telkens dat de tekst van het akkoord niet meer gewij zigd wordt. Een gezamenlijk amen dement van de conservatieve oud minister Caroline Spelman en La- bour-parlementslid Jack Dromey kreeg een nipte meerderheid. Dit voorstel moet een brexit zon der overeenkomst met Brussel (een zogeheten no deal-brexit) voorko men. Groot zijn de gevolgen van het aannemen van dit voorstel wel- e Meerderheid Britse parlement ziet een brexit zonder deal niet zitten licht niet, want in de onnavolgbare Britse politiek heeft dit amende ment geen bindend karakter. Wel is het een duidelijk drukmiddel en maakt een meerderheid van het parlement duidelijk dat het een no deal-brexit niet ziet zitten. Andere voorstellen, zoals het mo gelijk maken van een stemming over uitstel van de brexit en het in de EU houden van Schotland, wer den verworpen. Politiek Den Haag wil ophelde ring van premier Rutte over nieuwsberichten uit Argentinië, waaruit zou blijken dat koningin Maxima een economisch delict begaat in haar vaderland. Volgens een Argentijnse onderzoeksweb- site meldt Maxima niet de juiste waarde van bezittingen in Pata- gonië, in het zuiden van het land. Tien jaar geleden, kocht het - toen nog - kroonprinselijk paar percelen grond in deelstaat Rfo Negro. Op de grond staan nu huisjes die verhuurd worden, kan geskied, gevist en in wildwater worden gevaren, graast vee en bestiert Maxima's tante een land huis. Verbeteringen aan het on roerend goed en de infrastruc tuur op het land zou nooit ge meld zijn bij het kadaster in Ar gentinië. Overigens meldt de website dat niemand dit opgeeft. Cel geëist tegen treiterfans PSV Akyol wint prijs voor nachtwerk Veerman vangt bot bij Fransen Hotelpiraten jaren de cel in woensdag 30 januari 2019 GO V.l.n.r.: Fractievoor zitters Rob Jetten (D66), Sybrand Buma (CDA) en Klaas Dijk- hoff (VVD) na het coalitie- overleg over het kinder- pardon. FOTO ANP net niet aan alle regels voldoen, maar waarbij partijen toch pleiten voor een uitzondering. Premier Theresa May gisteravond tijdens het debat in het Britse Lagerhuis. foto afp De Britse premier Theresa May heeft bevestigd dat volgens haar de akkoorden met de EU over het vertrek van het Ver enigd Koninkrijk uit de Europese Unie moeten worden gewijzigd. Ze wil daar met Brussel over praten. Ze kan anders geen brexitdeal door het parlement aanvaard krijgen. Jeroen Schmale Londen/Rotterdam WAARDESTIJGING De koningin heeft onroerend goed in Argentinië. foto anp MADRID Het Spaanse Open baar Ministerie heeft tegen drie PSV-fans een jaar celstraf ge- eist voor het treiteren en vernederen van drie Roma-vrouwen op het Plaza Mayor in Madrid in maart 2016. Ook vindt het OM dat de voetbalsupporters een schadevergoe ding van 600 euro moeten betalen aan vrouwen die het doel wit waren van de pes terijen van de Neder landers. ONZE MAN Özcan Akyol, schrijver en columnist van deze krant, heeft met zijn radioprogramma Onze Man in Deventer de Nachtwacht Award 2019 gewonnen, de prijs voor de beste nachtuitzending. PULSVISSERIJ De pogingen van oud landbouwminister Cees Veerman om Frankrijk te overtuigen van de voordelen van pulsvisserij zijn mis lukt. Ondanks Neder lands aandringen wilde de Franse rege ring geen bemiddelaar aanwijzen, waardoor Veerman geen ge sprekspartner had. Brussel stemde vorig jaar voor een verbod op de pulsvisserij. Vooral Franse vissers zijn hier tegen. ASSEN Hotelpiraten Jan V. (63) en Jolanda H. (54) moeten vier en drie jaar de cel in. Dat bepaalde de recht bank in Assen. De twee reisden van au gustus 2017 tot half augustus vorig jaar door Nederland en sliepen en aten in een groot aantal hotels en B&B's zonder te beta len. Het stel lichtte ook particulieren op. Ruim zestig onderne mers en particulieren waren de dupe. In totaal dienden de afgelopen zes jaar 2140 minderjarigen een ver zoek voor een kinder- pardon in. 740 kinderen tot 18 jaar hebben dat ook gekregen. De ove rige 1400 aanvragen, twee derde van het totaal, zijn afgewezen. Het overgrote deel van de 1400 minderja rige asielzoekers die zijn afgewezen, is nog steeds in Nederland. 80 minderjarigen zijn in de afgelopen zes jaar vertrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5