Schouwen herdenkt slachtoffers ramp 7 LEX BOHLMEIJER FIETSEND RADIO MAKEN Dikke jas aan. Muts op. En dan op de pedalen. Aan niets is te zien dat Lex Bohlmeijer radio maakt. Maar schijn bedriegt. Over koude handen, lip pen met kloven en spierpijn hoor je Lex Bohlmeijer niet. De ra diomaker uit Den Haag, die dage lijks het programma Passaggio maakt voor NPO Radio 4, is op de fiets met héél andere dingen bezig. Met mooie natuur, prachtige mu ziek, met radio maken en met ver halen. Vijf dagen lang trekt hij langs het Watersnoodpad, kris kras over Schouwen-Duiveland. Het eerste deel van de tocht op dag twee zit er op, als Bohlmeijer even komt opwarmen in de koffie hoek van het Watersnoodmu seum. Samen met productie- en redactiemedewerker Fleur van den Breemer, die met hem mee fietst. En met de Zeeuwse muzi kant Broeder Dieleman, die zojuist in de kou bij de Ouwerkerkse kre ken voor de luisteraars van Passag- gio het nummer Omer II van zijn album Komma heeft gespeeld. De twee zijn het roerend eens over de hechte relatie die bestaat tussen muziek en natuur. Bohlmeijer: ,,Ik vind het een heel natuurlijke relatie. Ik zie muziek en natuur allebei als een soort landschap. Je trekt door het land schap heen zoals je eigenlijk ook door muziek heen beweegt. Je ver blijft in muziek. Je reist er door heen. En in beide zitten stemmin gen en wisselingen." Zit de radiomaker normaal ge sproken in een warme studio de muziek aan elkaar te praten, vier keer per jaar trekt hij er een week lang voor de Vier Jaargetijden van Passaggio op uit. Zo liep hij al eens, met haperende apparatuur, op de Wadden. Voer hij over de IJssel en fietste hij de Elfsteden tocht. In zijn twee fietstassen, van bescheiden formaat, zit het hoog nodige aan kleding en apparatuur. ,,Drie dikke truien, een broek, wat ondergoed. Je hebt bijna niets no dig. We hebben helemaal geen tijd voor sightseeing." Op de laptop monteert hij tus sen het fietsen door zijn pro gramma voor de avond in elkaar. Een zucht van verlichting als blijkt dat het geluid er goed op staat. ,,Het is ontzettend leuk om jezelf weer eens een schop te geven, voor Overweldigend. De weidsheid. De elementen waaraan je wordt blootgesteld het blok te staan. Op alle vaardig heden die je ontwikkeld hebt als radiomaker wordt deze week een beroep gedaan. Er is geen ontko men aan. Het gaat over techniek, beheersing, een verhaal vertellen. Maar ook over fietsen, de route be palen, niet verdwalen en op tijd op afspraken komen." Zoals vandaag die afspraak met Broeder Diele- man. Schoonheid Want Bohlmeijers tocht langs het Watersnoodpad is geen trieste tocht langs herinneringen aan 1953. Hoewel ook die verhalen, die veel indruk op hem maken, voor bij komen. ,,Maar het gaat ook over winter, over het seizoen en het landschap. Over de schoonheid van dat alles. En dat samen met een reisverslag in muziek." Zijn ervaring tot nu toe, na twee dagen bikkelen op Schouwen-Duive- land? „Overweldigend. De weids heid. De elementen waaraan je wordt blootgesteld. De schittering van het licht en dan die verhalen over de ramp van 1953. Maar één van de mooiste dingen van dit programma is de gastvrijheid die we ervaren. Dat is ongelooflijk. De deuren die voor je open gaan en de hartelijkheid waarmee je wordt ontvangen. Dat vind ik echt heel mooi." Wendy Wagenmakers Ouwerkerk Te beginnen in Ouwerkerk, waar om 10.00 uur kransen worden ge legd bij het Watersnoodmonu ment. Burgemeester Gerard Rabe- link houdt er een korte toespraak en Ruben Verton, nabestaande van de derde generatie, houdt een voor- dracht. Het programma wordt afge sloten met het zingen van de cou pletten 1 en 6 van het Wilhelmus. De herdenking is voor iedereen toegankelijk. Muzikanten van Oos- terlands Fanfare verlenen mede werking aan de plechtigheid. Na af loop van de herdenking is er een informeel samenzijn in het Wa tersnoodmuseum. Aansluitend op de herdenking is er in het museum een bijeenkomst genaamd De Watersnood in Per spectief. Tijdens deze bijeenkomst wordt vanuit verschillende invals hoeken gekeken naar het gevaar van het water in het verleden en heden. Aan het woord komen Deltacom missaris Peter Glas, wethouder Cees van den Bos en 'informatiearchitect' Frédérik Ruys. Ook worden nieuwe films van verhalenbibliotheek Ver halen over Water getoond. Aanmel den is noodzakelijk en kan via info@watersnoodmuseum.nl. In Nieuwerkerk komen inwoners om 13.00 uur samen in Ons Dorps huis, waarna het gezelschap geza- In verschillende plaatsen worden kransen gelegd menlijk naar de begraafplaats wan delt. Daar lezen kinderen gedichten voor en voert dorpsraadvoorzitter Chris Timmerman het woord. Na de plechtigheid met muziek volgt de kranslegging, waarbij de kinderen uit het dorp een bijdrage leveren. Ook in Serooskerke staat men stil bij de Watersnoodramp. Daar komen inwoners om 14.00 uur bijeen bij het dorpshuis, waar ze worden toege sproken door de voorzitter van de dorpsraad en een lid van de Her vormde Gemeente. Daarna volgt een minuut stilte en worden er bloemen gelegd. In Sirjansland begint men al vroeg met herdenken. Daar verzamelen inwoners om 09.00 uur op de be graafplaats, waar Gerard Oele het woord voert. Na de herdenking is er in het plaatselijke verenigingsge bouw gelegenheid voor napraten met een bakje koffie. Ten slotte wordt de Watersnood ramp herdacht in Oosterland. Inwo ners kunnen daar om 13.30 uur sa- menkomen in dorpshuis Oosterhof. Rond 14.30 uur loopt iedereen sa men naar de begraafplaats, waar de herdenking wordt gehouden. Die loopt rond 15.40 uur ten einde. Film De documentaire Stormvloed in De Schelphoek van Tj eerd Muller wordt vrijdag om 19.00 uur en zaterdag om 15.00 uur vertoond in theater FiZi in Zierikzee. In deze documentaire worden mensen die de ramp heb ben meegemaakt, bij elkaar ge bracht. Ook worden redders van toen in contact gebracht met nabe staanden. Wie de vlag uit wil hangen, schrijft de gemeente voor, kan van zonsopgang tot zonsondergang halfstok vlaggen, zonder wimpel. woensdag 30 januari 2019 SD Geen woord over koude handen Esme Soesman Ouwerkerk Radiomaker Lex Bohlmeijer met op de achtergrond productie- en redactiemedewerker Fleur van den Breemer. foto dirkjan gjeltema - Lex Bohlmeijer, radiomaker Passaggio (met liveblog) is da gelijks te beluisteren op NPO Radio 4, van 19.00 tot 20.00 uur. Het is vrijdag 66 jaar geleden dat het zuidwesten van Neder land werd getroffen door de Wa tersnoodramp. Schouwen-Dui- veland, dat destijds het zwaarst werd getroffen, herdenkt zijn slachtoffers op het hele eiland. In verschillende plaatsen wor den herdenkingen gehouden en worden kransen gelegd. - - A--

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58