Kamer zet streep door langere proeftijd werknemers 4 KINDERPARDON CRISIS AFGEWEND Een kabinetscrisis over het kinderpardon is afgewend. Toch lijkt het hele pakket vooral een tijdelijke oplossing voor een permanent probleem. Coalitiepartijen zochten al dagen naar een compromis Discretionaire bevoegdheid van staatssecretaris naar IND En weer denkt de politiek een streep te kunnen zetten onder een slepende asieldiscussie. Weer wordt een uitzon dering gemaakt voor een groep asielzoe kers die nu niet aan de regels voldoet, maar waarvan een groot deel van de sa menleving het onmenselijk vindt om ze uit te zetten. En weer denken partijen dat dit de laatste keer is dat dit nodig zal zijn. Dat was zo toen er in 2007 een gene raal pardon kwam voor asielzoekers die hier al lang waren. Dat was zo toen er in 2013 een kinderpardon kwam voor kin deren die niet aan de regels voldeden, maar hier desondanks al wel lang woon den. Toch bleek telkens dat er na elke uitzondering of aanpassing van de rege- ling weer nieuwe schrijnende gevallen kwamen. Nieuwe gevallen waarvoor de achter ban van politieke partijen de barricaden op gingen. Was het toen Mauro, nu wa ren het Lili en Howick. En in hun kiel zog nog zevenhonderd kinderen (en hun gezinnen) die hier al langer dan vijf jaar zijn en die op het punt staan te wor den uitgezet. En dus kwam ook Rutte-3 de afgelo pen week in crisissfeer bijeen over de 'ingewikkelde' situatie, nadat het CDA plots draaide en zei dat het voor een rui mere toepassing van het kinderpardon is. Plots was daarmee een meerderheid in de Tweede Kamer voor coulanter asielbeleid. Na een dikke week onder handelen is er nu toch een compromis. Door de voorwaarden te versoepelen om voor het kinderpardon in aanmer king te komen, zal het merendeel van Het verleggen van de grens creëert nieuwe gevallen Elke versoepeling heeft een aanzuigende werking die groep hier alsnog kunnen blijven. En met hen ook hun ouders. Maar voor toe komstige gevallen gaat het loket echt dicht, klinkt het nu. Hoe? Het hele pak ket valt of staat ermee dat asielzoekers in de toekomst niet ellenlang in de proce dure zitten. Het moet nog blijken of dat kan. Een commissie onder leiding van CDA'er en oud-topambtenaar Richard van Zwol kijkt momenteel naar die kopzorg. Vlak voor de zomer zal die advies uitbrengen. Er wordt alvast wel 13 miljoen euro extra uitgetrokken om meer mensen aan te stellen bij de Immigratie en Naturalisa tiedienst (IND). Maar of daarmee het probleem defini tief is opgelost? Nederland heeft op pa pier nu al de snelste procedure van Eu ropa, maar in de praktijk duurt het soms jaren. Bovendien zullen er ook in de toe komstige situatie asielzoekers zijn die Het kabinet wil het verschil tussen flexwerk en vast werk verkleinen. Vooral veel jongeren gaan van tij delijk naar tijdelijk contract. Mi nister Wouter Koolmees (Sociale Zaken) heeft een hele reeks voor stellen gedaan om het voor bedrij ven aantrekkelijker te maken om mensen in vaste dienst te nemen. Een van die plannen is het verlen gen van de proeftijd van twee naar vijf maanden. Koolmees hoopt dat bedrijven daardoor minder huive rig worden iemand aan te nemen. De langere proeftijd stuitte di rect op veel kritiek van onder an dere de vakbeweging. Die vreest dat werkgevers de langere proef tijd misbruiken om iemand na vijf maanden alsnog makkelijk weer weg te sturen. Ook allerlei arbeids marktdeskundigen waarschuwen dat de langere proeftijd een nieuwe vorm van een tijdelijk con tract kan worden. De regeringspartijen zijn gevoe lig voor die kritiek. Morgen zullen ze tijdens een debat met Koolmees kenbaar maken dat ze niet zo veel zien in dit plan. ,,Ik ben er niet van overtuigd dat dit gaat werken'', zegt VVD'er Dennis Wiersma. Zo wel CDA'er Pieter Heerma als tEr is wel een meerderheid voor versoepeling van ontslagrecht en drie keer kort contract D66'er Steven van Weyenberg vreest dat de risico's van misbruik niet opwegen tegen de kans dat meer mensen zo een vaste aanstel ling krijgen. De verlening van de proeftijd is maar één van de voorstellen die Koolmees doet. Andere onderde len uit de wet kunnen waarschijn lijk wel rekenen op een Kamer meerderheid. Zo wordt het ont slagrecht verder versoepeld. Ook mag iemand weer drie keer achter elkaar een tijdelijk contract krij gen. Onder het vorige kabinet was dat nog teruggeschroefd naar twee. WW-premie Voor bedrijven wordt het minder aantrekkelijker om zogeheten pay- rollers aan het werk te zetten, En bedrijven die veel tijdelijke werk nemers in dienst hebben, gaan meer WW-premie betalen. woensdag 30 januari 2019 GO De formule: weer een kinderpardon het laatste Tobias den Hartog Hans van Soest Den Haag - Gerd Leers - Job Cohen, oud-staatssecretaris Minister Wouter Koolmees komt met een reeks voorstellen. foto anp Werknemers die ergens aan de slag gaan, krijgen straks geen langere proeftijd. Regerings partijen VVD, CDA, D66 en ChristenUnie zien niets in dit kabinetsvoorstel. De huidige proeftijd van twee maanden is lang genoeg, vinden ze. Hans van Soest Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4