NIEUWS 3 HULPACTIE RUDI LUBBERS -«F" Onmenselijk. Rini Wagtmans rilde toen hij zondag in Andere Tijden Sport zag hoe onbarmhartig het leven inbeukt op de gevallen boksheld Rudi Lubbers. Prompt coördineert de ex-wielerheld een hulpactie. Zoals hij altijd in de bres springt. woensdag 30 januari 2019 Het gesprek is al bijna afgelopen, als Rini Wagtmans (72) in de werkkamer van zijn huis naar zijn trofeeënkast wijst. ,,Kijk'', zegt hij, doelend op de urn, waarin na zijn overlijden zijn as wordt gestrooid. ,,Ik heb als wielrenner mooie bokalen mogen vasthouden, maar die urn is straks mijn allermooiste prijs: de prijs van het leven. Als ik ooit sterf, doe ik dat met het gevoel dat ik er altijd voor anderen ben geweest.'' Begrijp hem niet verkeerd, de vroegere topwielrenner. Wagt- mans is nog lang niet van plan om het West-Brabantse wielerdorp Sint Willebrord te verruilen voor de eeuwige jachtvelden. Is hij veel te kwiek voor. Zowel qua lichaam als qua geest. De uitspraak zegt wel veel over hoe hij het leven te gemoet treedt. Als iemand met een groot sociaal hart. Of, zoals hij het zelf stelt: ,,Als langs de snelweg een automobilist met pech staat, help je diegene toch. Waor of nie?" Aan de grond Rudi Lubbers is zo iemand die langs de kant van de weg staat. Dat bleek afgelopen zondag, in een af levering van Andere Tijden Sport. Daarin kwam het beeld naar voren van een man die volledig aan de grond zit. De oud-bokser, die in 1973 de strijd aanbond met de le gendarische Muhammad Ali (en verloor op punten), woont sinds een jaar in een busje in Bulgarije. Met twintig zwerfhonden. Zonder gas, water en licht. En dat onder winterse omstandigheden. ,,Mensonterend en hartverscheu rend'', gruwt Wagtmans. Een dag later, nadat redacteuren van het televisieprogramma hem benaderden, startte hij een hulp actie. En niet zonder effect. Tot gistermiddag kreeg Wagtmans al honderden donaties binnen via het e-mailadres HelpRudiLub- bers@gmail.com. ,,Ons doel is er voor te zorgen dat Rudi een soort We kunnen een groot kampioen als Rudi Lubbers toch niet aan zijn lot overlaten? pensioentje krijgt waarvan hij kan leven. Dat verdient hij. Zo'n man kunnen we toch niet aan zijn lot overlaten? Een groot kampioen die zo wordt gedemoraliseerd; dat gaat door merg en been.'' Wagtmans - hij herhaalt het continu - past ervoor om 'zichzelf een veer in zijn achterste te ste ken'. Hij doet de hulpactie immers met mensen samen, onder wie journaliste Renate Verhoofstad. Niettemin: al vrijwel een leven lang zet Wagtmans zich in voor de zwakkeren in de samenleving. Ge detineerden hielp hij op het rechte pad. En ook voor talloze ex-spor ters die in problemen raakten, sprong hij in de bres. Zoals voor oud-wielrenner Johan van der Velde. En nu dus (opnieuw) voor Lubbers. In 2009 zorgde Wagt- mans immers al eens voor huis vesting voor de bokser, die des tijds leefde in de bossen van het Limburgse Swalmen. ,,Gewoon een klein huisje, hoor. Niks geks.'' Relativering en zijn nooit afla- tende sociale blik, de mengeling van deze eigenschappen leefde al intens in zijn jaren als wielrenner. Dramatisch Zoals in een etappe in de Tour de France in de jaren 70: Wagtmans reed mede aan kop, maar kwam uiteindelijk op achterstand binnen door een gebroken frame. ,,Wat een drama'', treurden de wieler- commentatoren van toen. Maar Wagtmans haalde - nog nahijgend van de etappe - bijna achteloos zijn schouders op. ,,Dramatisch? Een kind in Afrika dat honger lijdt; dat is dramatisch." In zijn werkkamer laat Wagt- mans - zelf opgegroeid in armoede - de anekdote eens diep op zich in werken. ,,Wegkijken is zo makke lijk'', zegt hij dan. En vervolgens: ,,Ik hoorde Ahmed Aboutaleb, de burgemeester van Rotterdam, laatst iets zeggen over daklozen. Die moet je, zei hij, niet steeds een Mensen die het moeilijk hebben, moet je niet verder de grond in trappen. Die moet je bij de hand nemen bekeuring geven waardoor ze al leen maar verder in problemen ko men. Je moest hen juist een oplos sing bieden. Zo is het! Mensen die het moeilijk hebben, moet je niet verder de grond in trappen. Die moet je bij de hand nemen.'' Exact met die insteek probeert Rini Wagtmans - drievoudig etap pewinnaar in de Tour de France en tweemaal in de Vuelta - Rudi Lub bers er nu bovenop te helpen. En dat zal, benadrukt hij, best een kluif worden. ,,Maar dat geeft niet. Ik ben geboren om te helpen.'' 1973: in de ring tegen Muhammad Ali, Oud-bokser Rudi Lubbers leeft in een bestelbus in Bulgarije, zonder gas, water en licht. FOTO'S ANDERE TIJDEN SPORT 'Ik ben geboren om te helpen' Rini Wagtmans: „Mensonterend hoe Rudi overleeft.'' foto arie kievit Dennis van Bergen Sint Willebrord Bijlage vandaag in deze krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3