Het antwoord komt van scholeksters Zeeuwse Jantjes zijn nog lang niet verdwenen 088 - 70 70 600 5 Dubai Cruises Nog meer uit ons assortiment met flinke kortingen: Kortingen tot per boeking* jmi.ww.n.u Scheldecommissie (VNSC) wil daarom in kaart brengen waar zij pre cies te vinden zijn, waar ze op zoek gaan naar voedsel, wie of wat hen verstoort en welk effect baggerwerk- zaamheden in de Westerschelde heb ben op het gedrag van de vogels. Geringd De VNSC heeft het Instituut voor Natuur- en Bosonderzoek (INBO), vereniging Sovon Voge- londerzoek Nederland en onder zoeksinstituut Deltares opdracht gegeven dat te onderzoeken. In het voorjaar van 2018 zijn bij de Antwerpse haven twaalf scholek sters op het nest gevangen. Ze zijn geringd en hebben een zen der gekregen. Het is de bedoeling dat de informatie die de zenders verzamelen, wordt uitgelezen als de vogels terugkeren op hun nest. Roofdieren Toch proberen de onderzoekers ook al voor die tijd contact te ma ken met de zenders. Dat is bij één vogel gelukt. De eerste uitkom sten wijzen erop dat de vogel 's nachts bepaalde hoogwater- vluchtplaatsen vermijdt, terwijl hij die over dag wel gebruikt. Een theorie is dat er 's nachts roof dieren, vooral vossen, aan de oevers van de Westerschelde ja gen. Die zouden de vogels verstoren. Na der onderzoek moet uit wijzen of dat klopt. Deltares heeft inmiddels een instrument ontwikkeld waar mee bijvoorbeeld beheerders van natuurgebieden kunnen nagaan wat en waar de voornaamste menselijke verstoringen voor vo gels zijn. Op basis daarvan kan bijvoorbeeld een wandelpad tij dens het broedseizoen worden gesloten. ,,Mijn vrouw vond het onhandig." Jan Bostelaar (78) uit Middelburg is ook vernoemd naar zijn vader. ,,Mijn oudere broer noemden ze Cor, naar mijn opa. Ik vond Jan veel leuker, omdat ik dezelfde naam had als mijn vader. Hij was mijn maatje, ik keek tegen hem op, dus was er trots op." De oplossing om verwarring te voorkomen: het gebruik van de toe voegingen 'junior' en 'senior'. ,,Mijn moeder doet dat regelmatig", zegt jonge Jan uit Retranchement. Ook Jan uit Middelburg werd vroeger 'junior' ge noemd. „Dat vond ik prima. Buren riepen ook wel eens Janneman. Dat was dan weer minder leuk." De situatie van de 12-jarige Jan Aarnoutse uit Retranchement is wel heel bijzonder. Hij is de achtste Jan Aarnoutse achter elkaar. Toch voelde het niet als een verplichting om zijn zoon Jan te noemen, zegt vader Jan. ,,Het leek me wel gewoon leuk. Mijn vrouw Janet ook. Prima dus." Ook Jan Mabelis (58) uit Zonne- maire heeft meerdere voorvaderen met dezelfde naam. ,,Minstens drie, misschien wel meer." Hij had één van zijn drie zoons graag Jan ge noemd, maar dat ging niet door. Traditionele voornamen blijven in Zeeland populair, blijkt uit gege vens van de Sociale Verzeke ringsbank (SVB). Die hield bij hoe de baby's heten die in 2018 geboren werden. Bij de Zeeuwse meisjes staat Maria hoog, en onder de jongens zijn Cornelis, Marinus en Jo hannes geliefd. De voornaam 'Jan' staat zelfs bovenaan: er kwamen er vorig jaar enkele tientallen bij. op onze website! Geldig t/m 31 jan. 2019 _^^nu v.a. e 50 korting p.p. nu v.a. 569 Prijsgarantie! nu v.a. 409 o.b.v. buitenhut nu v.a. 1559 100 korting p.p. nu v.a. 889 30 korting p.p. nu v.a. 429 50 korting p.p. nu v.a. 879 8-, 11- of 12-daagse groepsrondreis Schatten van Sardinië 7-daagse riviercruise per 3*+ MS Allegro Bloemencorso Cruise 21-daagse cruisevakantie per 4* Costa Mediterranea Grand Voyage Dubai naar Europa 2 dagen Dubai 16-daagse groepsrondreis Klassiek Sri Lanka 8-daagse groepsrondreis Klassiek Roemenië 8-daagse cruise per 4* Costa Deliziosa Oostelijke Middellandse Zee volledige OKV-5 ook. op Q woensdag 30 januari 2019 GO Hoe komt het dat het aantal steltlopers, zoals scholeksters, in de Westerschelde terug loopt? Twaalf gezenderde scholeksters moeten daarop een antwoord geven. Rolf Bosboom Saeftinge Er worden steeds minder steltlo pers in de Westerschelde gesig naleerd. De Vlaams-Nederlandse Niet Lucas of Finn, maar Jan was vorig jaar de populairste voornaam voor Zeeuwse baby jongens. Dat is bepaald niet voor het eerst: Jan is al heel lang een geliefde Zeeuwse naam. Van Jan Aarnoutse (12) uit Retran- chement heten zelfs zeven voor vaderen zo. Martijn de Koning Retranchement /ff** 1 A €500 Verlenging Dubai mogelijk! 577i li Incl. vliegreis per Emirates of Transavia VMr* w~ Per 4* Costa Mediterranea of 3*+ AAS Horizon Cruise o.b.v. volpension of All Inclusive Vertrek februari maart 2019 *Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. hut/kamer excl. Calamiteitenfonds van €2,50 reservedngskosten €35 per boeking. Kortingen zijn reeds in bovenstaande prijzen verwerkt. Onze prijzen zijn onderhevig aan vraag aanbod, beschikbare voorraden zijn een momentopname, dus deze kunnen dagelijks variëren. Op onze website vindt u de juiste prijzen en kortingen. Op deze reizen zijn de ANVR reizigersvoorwaarden van toepassing. Bekijk a He voorwaarden opstipreizen.nl/actievoorwaarden. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37