870 voorgangers houden dienst gaande 'Geen bewijs opzet bij ongeluk Noordgouwe' ZEELAND 3 Met twee auto's zijn ze uit West kapelle vertrokken. Reijnhoudt en haar dochter (en organiste) Hanna, Ineke de Haas-de Vlieger uit Aagte- kerke die bugel speelt, Ditta Marijs uit Biggekerke en Reijnhoudts buurjongen Bierhat Mohammad. De 21-jarige Koerd ontvluchtte op zijn veertiende de oorlog in Syrië. Na een lange weg kwam hij twee jaar geleden in Westkapelle. Inmid dels wonen ook zijn vader en moe der en zijn twee jongere zussen en broer in het dorp. Bierhat heeft zijn zus en moeder meegenomen naar Den Haag. Maar hoe oprecht zijn die pleidooien van het CDA? Binnenkort zijn er verkiezingen Hij leeft erg mee met de Ar meense vluchtelingen. ,,Die kinde ren wonen hier al zo lang, ze stude ren hier. Dan kan je toch niet zeg gen: jullie mogen niet meer hier blijven." Over die vraag is de coalitie sterk verdeeld. Voorgangster Reijnhoudt heeft zo haar bedenkingen. ,,Mooi hoor, dat ze nu tot inkeer zijn geko men. Maar hoe oprecht zijn die pleidooien van het CDA? Binnen kort zijn er verkiezingen en dan denk ik: praat je nu voor je eigen toko of heb je ineens zoveel empa thie?" De politieke spanning is doorge drongen tot in de kerk. Wanneer het Westkapelse gezelschap aan de dienst begint heeft het gezin zich teruggetrokken in een andere ruimte in de kerk. Ze willen rust. Bierhat houdt zijn verhaal, er wordt aandachtig naar geluisterd, maar een ontmoeting met het gezin zit er niet in. ,,Dat is jammer, maar wel begrijpelijk", zegt Hanna Reijn- houdt als ze weer op de terugweg naar Zeeland zijn. BETHEL Honderden knopspelden zijn in de kaart van Nederland geprikt. De kaart hangt in het buurt- en kerkhuis Bethel in Den Haag. Elke speldenknop staat voor een plaats van waaruit steun voor het Armeense gezin Tam- razyan is gekomen. Ook in Zee land zijn spelden gestoken. De Westkapelse catecheet Eliza beth Reijnhoudt is één van 870 voorgangers van allerlei kerke lijke gezindten die hebben bij gedragen aan de estafettedienst. Na eerst weken in een kerk in Katwijk te hebben gebivak keerd, kregen Hayarpi (21), Warduhi (19) en Seyran Tamrazyan en hun ouders op 26 oktober onderdak in de Haagse kerk. Sindsdien is een non-stop een kerkdienst gaande. Met een beroep op kerkasiel wil men voorkomen dat het uitgeproce deerde gezin wordt uitgezet. Armenië is volgens de Neder landse regering een veilig land. De Tamrazyans wonen negen jaar in Nederland. Dochter Hayarpi studeert econometrie in Tilburg, geeft als vrijwilliger bijles en is poli tiek actief voor de Christen Unie. Haar broer Warduhi en zus Seyran zitten op de middelbare school. De 29-jarige Kirsten van den Oever werd op 23 juli 2016 's nachts door een bestelauto aangereden, toen zij met haar partner op een motor op de Kloosterweg bij Noordgouwe reed. Van den Oever kwam om het leven, haar partner raakte zwaarge wond. De bestuurder van de bestelwa gen, een destijds 44-jarige man uit Dreischor, vluchtte van de plaats van het ongeval, maar hij meldde zich later bij de politie. Hij bleek veel te veel te hebben gedronken en was bovendien niet in het bezit van een geldig rijbewijs. De man is zowel door de recht bank in Middelburg als door het ge rechtshof in Den Bosch veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes jaar, wegens doodslag en poging tot doodslag. Bovendien kreeg hij een rijontzegging van tien jaar. De verdachte is vervolgens in cassatie gegaan bij de Hoge Raad. Advocaat-generaal Bleichrodt zet vraagtekens bij de eerdere vonnis sen. Om iemand te veroordelen we gens doodslag moet er sprake zijn van (voorwaardelijke) opzet. Dat is ook het geval wanneer de verdachte willens en wetens het risico heeft genomen dat iemand door zijn ge drag om het leven komt. Kirsten van den Oever werd in 2016 door een bestelauto aangereden De rechtbank en het gerechtshof vonden dat dat aangetoond is. Door met veel te veel drank op toch ach ter het stuur te kruipen, nam de man op de koop toe dat hij iemand dood zou kunnen rijden. De advocaat-generaal ziet daar onvoldoende bewijs voor. Duidelijk is dat de verdachte schuldig is aan het ongeval en dat er sprake is van '(grove) onachtzaamheid' door dronken te gaan rijden. Maar voor opzet is volgens hem meer nodig, zoals roekeloos rijgedrag op het moment van het ongeval. Er is ech ter niet aangetoond dat hij te hard heeft gereden of zich bijvoorbeeld op de verkeerde weghelft bevond. Het vonnis van het gerechtshof zou daarom moeten worden ver nietigd, vindt de advocaat-generaal, zodat de zaak daar opnieuw kan worden beoordeeld. Dat de straffen voor het veroorzaken van een onge val door schuld (in plaats van door opzet) te laag zouden zijn 'om recht te doen aan de ernst van de feiten en de schrijnende gevolgen', be strijdt hij. Ook in dat geval is een straf vergelijkbaar met de eerder opgelegde zes jaar 'niet uitgesloten', aldus Bleichrodt. De bestuurder van de bestelwagen uit Dreischor had te veel gedronken De advocaat-generaal geeft onaf hankelijk advies aan de Hoge Raad. Die is vrij deze over te nemen of naast zich neer te leggen. Wanneer de Hoge Raad uitspraak doet in deze zaak, is nog niet bekend. woensdag 30 januari 2019 Westkapelle naar asielkerk - Elizabeth Reijnhoudt Theo Giele Den Haag De man die in 2016 bij Noord- gouwe een motorrijdster dood reed, kan niet worden veroor deeld voor doodslag. Het ge rechtshof in Den Bosch moet zich daarom opnieuw over de zaak buigen. Dat adviseert ad vocaat-generaal Edwin Bleich- rodt de Hoge Raad. Rolf Bosboom Den Haag De hele groep uit Westkapelle voor het kerkhuis Bethel. Links Bierhat Mohammad en daarnaast Elizabeth Reijnhoudt. foto jos van leeuwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35