c! Aanmodderen bij Arduin voorbij Geld voor aanpassen van 63 bushaltes 148 miljoen euro voor Zeeuwse economie Sterren 2 pM ESTAFETTEDIENST VLUCHTELINGEN A Elizabeth Reijnhoudt is één van voorgangers van de non-stop dienst voor het uitgeprocedeerde Armeense gezin Tamrazyan. Zo wil men uitzetting voorkomen. Commentaar De cliënten van Arduin kunnen opgelucht ademhalen. Met 20 miljoen euro legt minister Hugo de Jonge een stevig fundament onder het reddingsplan voor de Zeeuwse in stelling voor gehandicaptenzorg. De tijd van aanmodderen is voorbij. Dat bleek al door het ingrijpen van interim-bestuurder Ger- ton Heyne in december, waarbij het falende managementteam van Arduin rigoureus aan de kant werd geschoven. Dat was er de afgelopen jaren niet in geslaagd het hoofd te bieden aan de veranderingen in de gehandicaptenzorg. Cliënten kwamen met complexere vragen, er was onvoldoende gekwalificeerd perso neel te vinden en financiële tekorten liepen op. Gisteren is een kordaat 'continuïteitsplan' gepresenteerd. Die naam zegt alles: eerst maar eens proberen de boel over eind te houden, een langdurige toekomst is nog niet verzekerd. Er wordt geïnvesteerd in meer en betere medewerkers en de huisvesting gaat op de schop. Het verspreiden van 467 cliën ten over 150 woningen in een uitgestrekt gebied als Zeeland is vragen om moeilijkheden. Door een concentratie in zes veel grotere locaties gaat straks aanzienlijk meer geld naar de zorg. De regie blijft bij 's Heeren Loo, de veel grotere samenwer kingspartner die de benodigde expertise kan leveren. Voor nu doet het plan recht aan de unieke maar netelige positie van Arduin: te klein voor Zeeland, te groot om op te heffen. Een fail lissement was geen optie, Zeeuwse gehandicapten horen hier de beste zorg te krijgen. Arduin is te klein voor Zeeland en te groot om op te heffen Zeeland loopt flink achter met de toegankelijkheid van halteplaatsen. Bij het aannemen van de Wet ge lijke behandeling in 2012 was afge sproken dat 40 procent van de Zeeuwse haltes uiterlijk op 1 januari 2016 beter toegankelijk zou zijn ge maakt. Daarvoor was uit Den Haag 2,7 miljoen euro beschikbaar. Toch is dat doel niet gehaald. Van het budget is nog ruim 9 ton over. Zelfheeft de provincie de afgelopen jaren flink wat van haar bushaltes aangepakt. De bekendste, die aan de ALMANAK Met enquêtes heeft de Middel burger niet veel. De vragenlijst na een bezoek aan een garage, of de service naar wens was, slaat hij liever over. Een beoordeling geven op Tripadvisor van een ho tel of vakantiehuis is ook niet zijn hobby. Hij is dan ook verbaasd als hij in zijn mail een bedankje rand van IJzendijke, wordt vol gende maand opgeleverd. Voor het aanpassen van de haltes van gemeenten heeft het dagelijks provinciebestuur gisteren acht ton beschikbaar gesteld. Elk bedrag dat een gemeente krijgt, moet zij ver dubbelen. De haltes moeten dan Zeeland loopt flink achter met de toegankelijkheid van bushalteplaatsen wel voor 1 juli 2020 klaar zijn. Ne gen gemeenten willen er in totaal 63 aanpakken. „Gemeenten, grijp die kans", al dus gedeputeerde Harry van der Maas (SGP). vindt van de eigenaar van een va kantiewoning. Met daarbij een beoordeling. Hij had toch niks ingevuld, vraagt hij zich af. Tot hij nog eens goed kijkt. Die vijf sterren voor algemene ervaring, schoonmaak, huisregels en com municatie, die zijn juist gegeven dóór de verhuurder, aan hém. Garantstelling ZSP afgebouwd Ann Fremouw is in de race voor Beauty Award Ann Fremouw uit Cad- zand-Bad is genomineerd voor een Beauty Award. De eigenaresse van het gelijknamige huidverzor gingsinstituut is in de race voor de titel 'Schoonheidsspecialiste van het jaar' in de regio West-Nederland. Per regio zijn er drie schoonheidsspecialistes genomineerd. De Beauty Awards be staan sinds tien jaar. ,,Ik ben de eerste Zeeuwse die is genomineerd", ver telt Ann Fremouw. De winnaar wordt op 14 april bekendgemaakt. ZIERIKZEE Voedselbank zamelt in bij supers Toen ze haar naam op het rooster voor de estafettedienst in Den Haag invulde had voorgangster Elizabeth Reijnhoudt niet kunnen bevroeden dat dinsdag 29 januari zo'n cruciale dag zou zijn in het de debat rond het kinderpardon. De catecheet uit Westkapelle is om 17.00 uur aan de beurt om het stokje in de continue kerkdienst voor het Armeense gezin Tamraz- yan (vader, moeder en drie kinde ren) over te nemen. Als Reijnhoudt om kwart voor twee de deur dicht trekt in Westka- pelle wordt in Den Haag koortsach tig overlegd tussen de coalitiepar tijen. Het gezin Tamrazyan is het symbool in de discussie rond het kinderpardon. Vlak voor kerst zei staatssecretaris Mark Harbers (VVD, justitie en veiligheid) dat de regels hem niet toelieten om het ge zin een verblijfsvergunning te ge ven omdat Armenië een veilig land is. Reijnhoudt werd gegrepen door het verhaal van het gezin en de es tafettedienst. ,,Daar wilde ook mijn bijdrage aan leveren." Het vraag stuk van de vluchtelingen kent ze niet alleen uit de media. ,,Ik heb in het verleden in Middelburg les ge geven aan kinderen van asielzoe kers." Buren De Westkapelse voorgangster is nu voor de tweede keer in het buurt en kerkhuis Bethel. Op 10 januari ging ze ook al voor in de kerk, maar toen was alleen haar dochter mee gegaan. ,,Maar ik wilde het breder maken, er meer mensen bij betrek ken. Toen heb ik eerst mijn buren meegevraagd, want dat zijn ook vluchtelingen." In anderhalfjaar tijd is met hulp uit Den Haag 148 miljoen euro in de Zeeuwse economie gepompt. Dat blijkt uit de verantwoording van de provincie over de besteding van de zogenoemde Balkenendegelden. Oud-premier Jan Peter Balke nende stelde twee jaar geleden het actieprogramma 'Zeeland in stroomversnelling' op, een reeks aan voorstellen om de Zeeuwse economie te versterken. Hij vroeg om 25 miljoen euro aan het Rijk. Dat geld kwam er uiteindelijk, in september 2017. Een half jaar later legde het huidige kabinet daar nog eens 35 miljoen euro bij, in het ka der van de zogenoemde regiodeal. Voorwaarde was dat in Zeeland op zijn minst hetzelfde bedrag werd opgehaald. Overheden, be drijfsleven en onderwijs hebben inmiddels 88 miljoen euro op tafel gelegd. Uit de verantwoording blijkt dat tussen Den Haag en Middelburg nog wel wordt gesteggeld over 1,6 miljoen euro voor het Tidal Tech nology Center, de proeftuin voor getijdenenergie in de Grevelingen- dam. Dat was onderdeel van de eer ste 25 miljoen. Volgens gedepu teerde Jo-Annes de Bat heeft het Rijk dit bedrag uiterlijk in 2020 toe gezegd. woensdag 30 januari 2019 Negen Zeeuwse gemeenten wil len voor medio 2020 nog 63 bushaltes toegankelijk maken voor gehandicapten. De provin cie legt daarvoor de helft van het geld op tafel: 800.000 euro. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Havenbedrijf Zeeland Seaports (ZSP) is door fusie met de Haven van Gent opgegaan in North Sea Port. De provincie en drie Zeeuwse gemeenten vinden het nu tijd om ook de gemeenschappelijke regeling ZSP op te hef fen. Het is een formaliteit, maar er is wel veel geld mee gemoeid. De ge meenschappelijke rege ling (van de provincie en de gemeenten Vlissingen, Terneuzen en Borsele) staat namelijk voor 480 miljoen euro garant voor leningen van het haven bedrijf. Afgesproken is dat die garantstelling in tien jaar tijd wordt afge bouwd naar nul. CADZAND-BAD De Voedselbank, die we kelijks zorgt voor brood op de plank bij meer dan dertig gezinnen op Schouwen-Duiveland, zamelt weer in bij super markten. Zaterdag ge beurt dat bij de vestigin gen van Albert Heijn in Bruinisse en Zierikzee; zaterdag 16 februari bij de Jumbo in Nieuwer- kerk en de Coop in Oos- terland en zaterdag 2 maart bij de Jumbo in Renesse. Gewenste pro ducten zijn koffie, thee, pasta, rijst, ingeblikt vlees, houdbare melk, schoolkoekjes, limona desiroop, frisdrank en vruchtensap. Groep uit Theo Giele Westkapelle Hayarpi Tamrazyan tussen twee kerkgangers. foto koen van weel/anp Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34