Mijn naam Cliënten gaan van 150 woningen naar zes grote locaties 3voor12 Zeeland viert een feestje Tom Brusse zoekt een eigen plekje op Tholen André Joosse zette tien jaar geleden Zeeuwse afdeling van platform voor poprecensies op Goesenaar (90) wil dichter bij zijn huishoudelijke hulp wonen zeeland 10 ETR^N h EMENT Drie Jan Aarnoutses bij elkaar. Bijzonder? Ach, daarvóór waren er ook al vijf. De jongste Jan (12), uit Retranchement, is de achtste Jan Aarnoutse op een rij. Zijn vader (46) en opa (70, uit Waterlandkerkje) gingen hem voor. De naam Jan blijft in Zeeland populair. Het was vorig jaar opnieuw de meest geliefde naam om aan baby jongetjes te geven: Jan versloeg namen als Lucas en Noah, die landelijk veel beter scoren. Er kwamen weer enkele tientallen Zeeuwse Jannetjes bij, dus H die naam blijft nog wel een poosje. En een negende Jan Aarnoutse, komt die er ooit? „Lijkt me best leuk", zegt Jan junior. „Dus dat zou best kunnen." Het voornaamste punt is de huis vesting. De 467 cliënten zijn nu ver spreid over ruim 150 woningen. Het is de bedoeling naar zes grote loca ties te gaan: twee bestaande (Joost de Moorstraat in Vlissingen, Zijpe straat in Middelburg) en waar schijnlijk vier nieuwe, waarvan drie op Walcheren en een op de Be- velanden. In overleg met provincie en ge meenten wordt gekeken waar dat mogelijk is, eventueel als onderdeel van nieuwbouwprojecten. ,,We hebben het liefst plekken in een stedelijke omgeving", zegt interim bestuurder Gerton Heyne. Hij wil woonvormen bundelen, zonder dat het voor de cliënten al te grootscha lig wordt. ,,We denken liever aan wijkjes dan aan instellingsterrei nen." Rigoureus De huidige verspreide, kleinscha lige huisvesting is de belangrijkste oorzaak van de financiële proble men bij Arduin. De kosten zijn hoog, mede doordat cliënten voor hun dagbesteding moeten reizen. Door de spreiding, het toenemende aantal cliënten dat zwaardere zorg nodig heeft en de krappe arbeids markt is de zorg zwaar onder druk komen te staan. Dat leidde tot grote problemen, waardoor de Inspectie vorig jaar rigoureus moest ingrijpen bij het behandelcentrum in Aagte- kerke. Heyne, die in oktober aantrad als interim-bestuurder, heeft voortva rend orde op zaken gesteld. Hij heeft ook een verregaande samen werking opgezet met zorggroep 's Heeren Loo, die volop hulp en bij stand verleent. Heynes 'continuï teitsplan' voor Arduin, met huis vesting als speerpunt, kreeg begin deze week volledige instemming van alle betrokken partijen. Miljoenenverliezen De verwachting is dat de uitvoering van de plannen in zes jaar gereed is. Tot die tijd zal Arduin nog met mil- joenenverliezen te kampen hebben. Dankzij de 20 miljoen van het mi nisterie kan de periode tot en met 2024 financieel worden overbrugd. Zowel Heyne als Kees Erends, be stuurder van 's Heeren Loo, spreekt van 'een enorm grote stap'. We denken liever aan wijkjes dan aan instellingsterreinen ,,Maar er moet nog heel veel ge beuren", zegt Erends. De intentie is dat Arduin uiteindelijk onderdeel wordt van 's Heeren Loo. De cliën ten- en ondernemingsraden van beide organisaties moeten daarover nog hun mening geven. Ook is in stemming van de Nederlandse Zorgautoriteit en de Autoriteit Consument Markt voor de over name nodig. Vacatures De werkgelegenheid voor de ruim negenhonderd Arduin-medewer kers is verzekerd. Heyne hoopt dat de jongste ontwikkelingen het per soneel stimuleren te blijven en dat meer nieuwe mensen solliciteren. Op dit moment heeft de organisatie zo'n vijftig vacatures. In afwachting van nieuwe huis vesting wordt, met hulp van 's Hee- ren Loo, de kwaliteit van zorg de komende jaren al verbeterd, verze kert Heyne. ,,Het plan zoals dat in Aagtekerke is uitgevoerd, wordt ook op andere locaties uitgerold. Daarbij staan Het Baken in Vlissin- gen en Lageweg in Nisse boven aan de lijst." ZEELAND 2 It woensdag 30 januari 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND4 ZEELAND 5 Toekomst Arduin is verzekerd Stichting Arduin is gered. Minis ter Hugo de Jonge stelt 20 mil joen euro beschikbaar. Dat biedt de zorginstelling (voor mensen met een verstandelijke beper king) lucht om de komende jaren ingrijpend te reorganiseren. Rolf Bosboom Middelburg - Gerton Heyne, interim bestuurder Arduin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33