II 25 SCHAATSEN 29STE ALTERNATIEVE ELFSTEDENTOCHT woensdag 30 januari 2019 Roest: geen achtervolging Oud-kampioen Kramnik stopt Nederland toch tweede Rog van Napoli naar Sevilla een plek in mijn team opgeofferd voor zijn komst. In elke wedstrijd loop je er tegenaan dat je een man netje minder in koers hebt.'' Maar tegelijk zag Boeve Lee's toegevoegde waarde. „Totaal onge traind reed hij wel rondjes van 25 seconden. Dat is voor alle mara thonschaatsers ongeveer onmoge lijk, daar moet Gary heel hard zijn best voor doen. Nu, aan het eind van het seizoen, zie je dat iedereen in de ploeg snellere ronden klokt. Ook Gary. Door Lee, zijn bochten techniek is fenomenaal.'' Blauwe tenen Over de Alternatieve Elfsteden tocht is Lee vastberaden: hij wil de finish halen. Angst voor de afstand heeft hij niet, wel voor de omstan digheden. ,,Maandag, tijdens het Open Nederlands Kampioen schap, had ik het verschrikkelijk koud. Ik had blauwe tenen. Ik heb twintig minuten onder een warme douche gestaan en ben in bed ge kropen. Ik heb geen idee hoe het voelt om 200 kilometer te schaat sen. Maar ik ga mijn best doen.'' Investeren voor volgende win ter, dat is het doel. Dan moet er ge oogst worden. Vindt Lee, maar ze ker ook Boeve. ,,Zijn overwinnin gen van volgend jaar maakt hij nu'', zegt de ploegleider. En de rij der zelf? ,,Ik hoop niet dat het gaat sneeuwen'', zegt Lee bezorgd. ,,Want dan zie ik de scheuren niet meer.'' In Zuid-Korea is Seung-hoon Lee een grootheid, op de Weissensee is hij deze dagen een tamelijk anonieme marathonschaatser. De tweevoudig olympisch kampioen rijdt er vandaag de Alternatieve Elfstedentocht. Zijn eerste wedstrijd over 200 kilometer. eung-hoon Lee kreeg het vorige week flink be nauwd toen hij voor het eerst het ijs van de Weis- sensee zag. De tweevoudig olympisch kampioen uit Zuid-Korea - wereldberoemd in Nederland als de man die in 2010 op de Winterspelen van Van couver goud op de 10 kilometer won na de foute wissel van Sven Kramer - had nog nooit zoveel scheuren en oneffenheden gezien. ,,Moet ik daar op schaatsen?'' Drie wedstrijden verder voelt de 30-jarige nieuwkomer uit Seoel zich al meer thuis in de Hollandse enclave op het Oostenrijkse berg meer en kijkt hij - weliswaar met angst en beven - uit naar zijn vol gende avontuur als marathon schaatser in Nederlandse dienst: de 200 kilometer van de Alterna tieve Elfstedentocht, vandaag op de Weissensee. Het is een paar dagen voor die monsterwedstrijd als Lee in de lobby van het fraaie Hotel Kreuz- wirt vertelt over zijn belevenissen in het marathonschaatswereldje en de kennismaking met de Weis- sensee. Zijn vrouw fungeert als tolk, want Lee's Engels is nog niet goed genoeg. Al maakt hij, ook op dat gebied, flinke stappen. ,,I love it", zegt hij breed glimla chend over zijn nieuwe le ven. „In Zuid-Korea was alles heel strak georganiseerd en voor je bepaald. Elke ochtend be gon om half zes de eerste training, soms had ik er wel drie op een dag. Na 24 jaar had ik daar ge noeg van, ik was klaar voor wat anders." Vrijheid En dat heeft hij gevonden in een oer-Hollandse variant van het schaatsen. ,,De sfeer is geweldig, iedereen praat met elkaar en we drinken 's avonds een biertje. Die vrijheid is fantastisch, dat bestaat niet in Korea.'' In Seoel had Lee filmpjes beke ken van de marathon, in Heeren veen kwamen daar de verhalen over natuurijs en de Weissensee bij. Afgelopen onderdag, tijdens de Aart Koopmans Memorial, reed Lee voor het eerst een wedstrijd over 80 kilometer uit, hij kwam binnen als 45ste. Dolgelukkig. ,,Mijn langste wedstrijd hiervoor? Tien kilometer, haha. Een afstand van niets, easy now." De marathonploeg AB Vakwerk met kopman Gary Hekman heeft hem in de gelederen opgenomen. In zijn thuisland is Lee een groot heid, die niet onopgemerkt over straat kan. Hier valt de rijder met been nummer 60 nauwe lijks op. Vlak voor de competitiestart presenteerde de formatie aanwinst Lee, op de afgelo pen Winterspelen kampioen op de mas sastart. Maar een mara thon op ijs? Ploegleider Roy Boeve kan zich Lee's eerste training in Heeren veen nog maar al te goed herinne ren. ,,Na vier rondjes lag-ie al total loss op het middenterrein van Thi- alf, te hijgen en te zweten. Ik schrok me wild, want ik heb wel Iedereen praat met elkaar en 's avonds drinken we een biertje. Die vrijheid is fantastisch, dat bestaat niet in Korea GO SCHAATSEN Patrick Roest zal bij de WK afstanden ko mende maand in Inzell (7-10 februari) in principe niet in actie komen op de ploeg achtervolging. De regerend wereldkampioen allround wil zich bij de mondiale ti telstrijd liever volledig rich ten op de individuele af standen. De 23-jarige blik vanger van Team Jumbo- Visma komt in Zuid-Duits- land achtereenvolgens uit op de 5000 meter, de 10.000 meter en de 1500 meter. SCHAKEN De Russische oud-wereldkampioen Vladi mir Kramnik neemt af scheid van het professio nele schaken. Hij maakte zijn besluit bekend in Den Haag bij het Torentje Schaak Simultaan tegen parlementariërs en journa listen, de traditionele afslui ting van het Tata Steel Chess. De 43-jarige Kram- nik onttroonde in 2000 zijn landgenoot Gary Kasparov als wereldkampioen. Kram- nik heeft vrijwel alle grote toptoernooien gewonnen, inclusief Wijk aan Zee in 1998. MOTORCROSS Nederland heeft bijna vier maanden na de Motorcross of Nati ons alsnog de tweede plek toegewezen gekregen. De Nederlandse motorcros sers eindigden als derde in de landenwedstrijd. Italië werd tweede, maar is ge diskwalificeerd na een test met de in de race gebruikte benzine. De brandstof vol deed niet aan de regels. Nederland schoof op naar de tweede plek. VOETBAL Napoli heeft Marko Rog voor de rest van het seizoen uitgeleend aan Sevilla. De Kroatische international was bij de Ita liaanse club niet verzekerd van een basisplek. De 23- jarige middenvelder ziet bij Sevilla, dat zich eerder al versterkte met de Oosten rijkse verdediger Maximi lian Wöber van Ajax, meer kansen op speeltijd. Rog wordt bij de huidige num mer vier van de Spaanse La Liga ploeggenoot van Oranje-international Quincy Promes. 'Profiteur' van Dé Wissel anoniem op Weissensee Lee (in het groen) zaterdag tijdens het ONK op de Weissensee. foto vincent riemersma De Alternatieve Elfstedentocht (200 kilometer) begint vandaag om 07.30 uur voor de vrouwen en om 07.45 uur voor de mannen. Ralph Blijlevens Techendorf - Seung-hoon Lee (30)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25