Een rap huwelijk om maar niet te getuigen 21 Waarvan akte Hij heeft zoveel gedronken dat hij voor de rechter moet verschijnen V kunnen verdienen. ,,Een microjob kun je al uitvoeren als je op de bus wacht of in de wachtkamer bij de tandarts zit'', schrijft Paul Haarhuis, commercieel directeur van uitzend bureau Timing. Naar een restaurant bellen om uit te vinden wat de ope ningstijden zijn, zou je inderdaad vanuit een bushokje kunnen doen. Ook Karanovic kent de voordelen. „Platforms kunnen zeer efficiënt vraag en aanbod op elkaar afstem men. Terwijl taxichauffeurs in het verleden uren wachtten, kan Uber de dichtstbijzijnde bestuurder koppelen aan een passagier, wachttijden ver korten en met algoritmes de meest efficiënte route berekenen." Daarnaast maken platforms het mogelijk om kluswerkers te vinden met zeer specifieke vaardigheden en is het flexibel, dus bijvoorbeeld ge schikt voor thuisblijvende ouders. m Kun je ervan leven? vergoeding onder het minimum loon'', zegt Karanovic. Amerikaans onderzoek uit 2017 toont aan dat 2676 werkers van Mechanical Turk gemid deld 2 dollar per uur verdienden. ,,Ook zien we dat de 30 procent werkers met de meeste ervaring en beste beoordelingen alle taken krij gen, en zo enkele duizenden euro's per maand kunnen verdienen, ter wijl de rest niets of enkele honder den euro verdient.'' En wat zijn de nadelen? zegt de onderzoeker. ,,Deliveroo of Amazon Mechanical Turk weten bijvoorbeeld wat op een bepaald moment de vraag naar een product is en welke prijs ze aan de klant kun nen doorberekenen. Terwijl bijvoor beeld een Uber-chauffeur de exacte locatie van een passagier niet kent voordat hij hem oppikt. Hij weet dus ook niet of de rit de moeite waard is." Omdat een arbeidsovereenkomst ontbreekt, ben je als kluswerker niet verzekerd. Terwijl je soms risicovol werk uitvoert, denk maar aan fiets- bezorgers in een drukke stad. Ook bouw je geen pensioen op en heb je geen betaalde vrije dagen - noch krijg je betaald als je naar de wc gaat. Daarnaast maken aanbieder en afnemer vaak individuele afspraken. Bij Amazon Mechanical Turk krijg je pas uitbetaald als de afnemer bepaalt dat de opdracht goed is uitgevoerd. Het kan dus zijn dat je kunt fluiten naar je centen. Het wereldwijde ka rakter zorgt er ook voor dat de con currentie moordend is. Jij kunt een fatsoenlijk uurloon berekenen voor het maken van een filmpje, waarin je rekening houdt met je pensioen en arbeidsongeschiktheidsverzekering, maar als iemand in een lagelonen land ver onder jouw tarief duikt, heb jij geen opdracht. ,,Onze wet- en regelgeving is nog nog niet geschikt voor de platform economie. We moeten sociale regel geving loskoppelen van één werk gever, omdat steeds meer mensen meerdere werk- of opdrachtgevers hebben." Een mogelijk alternatief is volgens de onderzoeker een geza menlijk verzekeringspotje van plat forms, van waaruit een zieke werk nemer kan worden betaald. et bier stroomt, de muziek speelt, luid klinkt het gelach en gepraat: jongens, wat is het gezellig in de kroeg. De succesvolle ondernemer heeft het hoogste woord. Zijn vriendin naast hem hoort en ziet het aan. In zo'n ambiance drink je makkelijk een bier tje te veel. Zo komt het dat de succesvolle onder nemer enigszins wiebelig in zijn auto stapt. Het dringende aanbod van zijn vriendin om naar huis te rijden, slaat hij af. Zij is nuchter, want ze heeft alleen Spa rood gedronken. Een paar kilometer verderop wordt hij aange houden. Praatjes vullen hier geen gaatjes. Na de blaastest mag hij zijn auto meteen laten staan en moet hij mee naar het politiebureau voor een bloedtest. De uitkomst: zoveel gedronken dat hij voor de rechter moet verschijnen. Zijn vriendin wordt opgeroepen als getuige. Nu zitten ze tegenover me. De succesvolle on dernemer, die weet dat veel vrouwen hem als 'een mooie jongen' betitelen, en zijn ietwat timide vriendin. Omdat hij een rij ontzegging heeft, komen ze met haar auto, wat een aanslag op zijn ego moet zijn. Maar hij heeft haar nodig. Ten koste van alles moet voorkomen worden dat zij gaat getuigen. Als ze geen meineed wil plegen, zal ze de rechter moeten vertellen dat haar vriend met een behoorlijke slok op, en te gen haar advies in, achter het stuur is gestapt. Aan een veroordeling valt dan zeker niet te ontko men en dat kan de succesvolle onder nemer 'er nu even echt niet bij hebben'. paar jaar samen, zon der formaliteiten. De succesvolle onder nemer heeft echter gehoord dat als ze trouwen, zij niet tegen hem hoeft te getuigen. Dus moet dat huwelijk er komen. En snel ook, want de rechtszaak nadert. Omdat ze vanwege zijn bedrijf op huwelijkse voorwaarden willen trouwen, melden ze zich bij mij. De vriendin ziet het als haar grote kans, vertelt ze als hij even naar het toilet is. Ze heeft lang op meer vastigheid in hun relatie gewacht en nu komt het er dan eindelijk van. Dat de aan leiding niet zijn liefde voor haar is, neemt ze op de koop toe. Ik denk er het mijne van, maar maak het ge vraagde document op, waarna zij aangifte doen bij de gemeente. De huwelijksaangifte moet eerst nog een week 'aanhangen', maar het komt allemaal net op tijd rond. 's Ochtends geven ze elkaar het jawoord, 's middags staat hij voor de rechter. Zijn kersverse echtgenote hoeft niet tegen hem te getuigen. De rechter veroordeelt hem evengoed. woensdag 30 januari 2019 GO Microwerken wordt vaak verkocht als ideale bijbaan of makkelijk tus sendoortje. ,,Maar voor laagge schoold werk, zoals het aanklikken van afbeeldingen, krijg je vaak een „Platforms bezitten veel meer in formatie dan hun werknemers", Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. Ze wonen al een m Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21