GELD Vuile lucht erin, schone er weer uit T Verdienen via internet 20 Test Luchtreinigers Met alleen wat muisklikjes kun je al geld verdienen, door via een online platform klusjes uit te voeren. Dit heet micro-arbeid, maar let op: het levert weinig geld op. Blikvanger, maar aan de dure kant Blauw lampje is schone lucht €40 Lekker klein met veel vermogen Van alle werkenden in Nederland, 8,8 miljoen in 2017, is 35 procent flexwer- ker, zo weet het CBS. Dat zijn mensen met een tijde lijk dienstverband, een uitzendbaan en zzp'ers. Minder weten we over mensen die micro-arbeid uitvoeren: een betaald kortstondig klusje dat vaak verkregen is via internet. Bij voorbeeld het maken van een video of het uitlaten van een hond. We kennen micro-arbeid vooral van chauffeurs en koeriers die rijden voor bedrijven als Uber en Deliveroo. Deze 'werknemers' krijgen betaald per taak (bijvoorbeeld per ritje), ko men aan werk via een internetplat form dat een deel van de opbrengst krijgt, en zijn niet in dienst. Maar ook in de horeca, als huis- tuin- en keu kenklusser, of zelfs met alleen een computer met muis, kun je taak voor taak werken via internetplatforms als Upwork, Temper, ofWerkspot. Hoe ziet micro-arbeid eruit? Via Temper kunnen horecafreelan- cers reageren op eenmalige klus sen, bijvoorbeeld als barista of hulp kok. Zij krijgen betaald voor het aan tal uren dat ze op één dag hebben gewerkt. Via de Amerikaanse, maar in zeventien landen beschikbare marktplaats Amazon Mechanical Turk, kunnen 'werkers' zoeken naar taken om online uit te voeren. Het gaat om simpel werk dat computers nog niet kunnen. Dit kan bijvoor beeld het vinden van bepaalde objec ten op een foto zijn ('klik alle afbeel dingen met een etalage aan'), zodat een computeralgoritme leert hoe een etalage eruitziet. Er zijn talloze internationale plat forms die zulke losse taken aanbie den. Van Crowdspring, dat gericht is op grafisch ontwerpen, tot Fiverr, waar diensten worden aangeboden vanaf 5 dollar (vandaar de naam). Diensten lopen uiteen van 'ik laat de kerstman speciaal voor jou een vi deoboodschap opnemen' (vanaf €18,50) tot 'ik vertaal je Engelse tekst naar het Japans' (vanaf€4,65). Wat is het verschil met de diensten van een zzp'er? Het verschil tussen een zelfstandig ondernemer en een kluswerker is volgens Jovana Karanovic, onder zoeker platformeconomie aan de Vrije Universiteit Amsterdam, dat kluswerkers altijd aan hun taken komen via een online platform. Een freelance boekhouder die via zijn website zijn diensten aanbiedt, is dus geen micro-arbeider. ,,Omdat hij niet via een platform naar klanten zoekt.'' Dit is wel het geval bij mensen die diensten of materialen aanbieden via bijvoorbeeld Uber, Amazon Mecha nical Turk of Peerby. ,,Het platform bepaalt de regels van het spel. Zoals je loon, je werktijden en de locatie waar je werkt." Veel zzp'ers hebben de vrijheid om bijvoorbeeld over hun loon te onderhandelen. Wat zijn de voordelen van micro-arbeid? WAT BETEKENT MECHANICAL TURK'? 'Het platform bepaalt de regels van het spel. Zoals je loon en je werktijden' woensdag 30 januari 2019 GO 'Viezigheid. Mooi zo!', aldus het testpanel van BestePro- duct.nl. De filters van de geteste luchtreinigers bevat ten na een halfjaar al stof en vuil, afkomstig van huisdie ren, rook, pollen, schimmels en kokkerellen. Een luchtrei niger zuigt vuile lucht op en blaast schone lucht terug. Schadelijke stoffen blijven achter in een combinatie van filters die je eens per jaar moet vervangen. Weten schappelijk bewijs voor gezondheidsvoordelen ont breekt, maar het idee van schone lucht is prettig, meent het testpanel. BestePro- duct.nl selecteerde drie mo dellen, voor een kleine, mid delgrote en grote ruimte. Dyson DP04 Prijs: €420 Set extra filters: €60 Maximale oppervlakte: 32 m2 Wie Dyson zegt, zegt futuristisch design. Dat geldt ook voor de DP04. Stevig gebouwd, modern ontwerp, een blikvanger in de woonkamer. Prijzig is hij wel, zeker omdat je er 'slechts' een ruimte van 32 vierkante meter mee reinigt. Leuk: op de display of via de app check je tot in detail de luchtkwaliteit, luchtvoch tigheid en temperatuur. Ook doet hij dienst als ventilator en kan hij tot 350 graden roteren. Van installatie tot de bediening van de app is dit de meest ge bruiksvriendelijke luchtreiniger die we hebben getest. ProAirTech ZX9000 Prijs: €199 Set extra filters: Maximale opper vlakte: 100 m2 Deze luchtreiniger is niet moeders mooiste, wel is hij heel betaalbaar. De ProAirTech heeft net als de an deren een HEPA- en koolstof filter en detecteert wanneer hij Iaan het werk moet. Duurdere concurrenten zijn wel wat sneller van begrip. Een rood of blauw lampje geeft de luchtkwaliteit (slecht en goed) aan. Een app of display voor gedetail leerde informatie ont breken, helaas. Wel kun je met toetsen de intensiteit en verlichting aanpassen en kun je aangeven of je de lucht wel of niet wilt ioniseren. Philips AC5659 Prijs: €500 Set extra filters: €80 €55 Maximale opper vlakte: 130 m2 Al ®L De AC5659 heeft twee ventilatoren en twee fil tersets, daarmee is deze luchtreiniger te gebruiken in ruimtes tot 130 vierkante meter. De kleinste van deze R drie aanraders, met juist het meeste ver mogen. Detecteert snel vieze lucht en heeft een gebruiks vriendelijke app om tot in detail de lucht kwaliteit te controle ren. De bouwkwaliteit en het design leveren ook pluspunten op. De enige met wieltjes, dus verplaatsen gaat makkelijk. Prijzig is deze reiniger wel. Klik je rijk (maar snel gaat dat niet) JULIA CORNELISSEN Veel platforms roemen microwerk omdat je er gemakkelijk mee zou -JOVANA KARANOVIC Baron Wolfgang von Kempelen bedacht in 1769 een mechanische schaakspelauto maat. Hij noemde zijn machine 'De Turk' of 'Mechani cal Turk' waarmee hij door Europa en Amerika toerde. Schaakstukken in zijn machine leken door een computer te worden bewo gen, een unicum in die tijd. In werkelijk heid zat er een mens in, die de stukken met behulp van hefbomen ver plaatste. Amazon koos de naam 'Me chanical Turk' voor zijn microwerkplat- form, omdat het be drijf de illusie wekt op magische wijze taken uit te voeren, terwijl eigenlijk on zichtbare mense lijke krachten aan het werk zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20