Marjan Berk m Organisatie Glory niet aan regels gebonden NIEUWS 17 Het blijken vegetarische sojaballetjes, speciaal voor mij in boter gebakken ©MSETnfJl Supervoordelig naar Valkenburg Oorlogsherinnerin gen, opgeroepen door de herden king van de bevrij ding van kamp Auschwitz, komen weer scherp bovendrijven. Het is januari 1945. Ik ben 12 jaar, loop de poort door die ons Amersfoortse huis scheidt van de buren. Het ruikt er heerlijk naar gebraad, naar draad jesvlees. De buurman is contro leur bij het abattoir. Mijn maag rammelt, ik heb nog niets gege ten. Misschien lukt het mijn moeder vandaag een brood te ko pen. Zwart. Een Zwart brood... Ik weet nog heel scherp wat ik dacht toen ik dat heerlijke vlees rook: 'Als de oorlog voorbij is, vraag ik op mijn verjaardag draadjesvlees!' ben ik van vlees gaan houden. Wij aten ook voor die winter nooit veel vlees: op vrijdag kwam de visvrouw met haar kar uit Spakenburg lopen en aten wij vis. Onze poes Sokje wist dat, hij zat klaar bij de voordeur. Mijn moeder zette het kleine raampje open, zodat de kat naar buiten kon. Zodra de kar stopte, sprong Sokje erop, wachtend tot de Spa- kenburgse vrouw de overgescho ten vellen op de kop van de kar klaarlegde. Mijn moeder kocht schelvis, die ze ook zonder boter heerlijk klaarmaakte. Tot de vis vrouw niet meer kwam. Vlees aten we alleen nog wanneer mijn moeder een clandestien stukje kon bemachtigen. Op zaterdag aten we een gebakken ei met sla en gebakken aardappelen. Soms wel eens een bal gehakt, met een uitje en veel in melk gedrenkt oud brood. Maar de geur van het draadjesvleesgebraad van de bu ren heeft in mij voorgoed een liefde voor vlees geïmplanteerd... terrein wint en vlees eten bijna ouderwets is, moet ik met de trend, die mijn kleinkinderen al hebben ingezet, meedoen. Sinds een kleindochter haar verjaar- dagsmaal vierde met een vegeta rische 'wrap', gevuld met van al les en óók met een royale hoe veelheid bruine korrels, waarvan ik zelfs mijn zoon verlekkerd zag snoepen, leg ik mijn carnivoren- hoofd maar in de schoot. Ik kauw beleefd mee op het als vlees ogende sojavlees. „Lekker", lieg ik. Door mijn vleeshonger zal de wereld niet vergaanik doe mee met de kinderen die ook niet wil len dat de wereld vergaat door het eten van vlees. Dan gebeurt er een klein won der. Mijn oudste kleindochter komt eten. ,,Ik breng alles mee!'' roept deze hardcorevegetariër, bij wie ik al eens een bord veganisti- sche bladeren naar binnen heb gewerkt. ,,Ga jij maar lekker zit ten!'' roept ze enthousiast, ,,als het eten klaar is, roep ik je.'' wat mij nu weer voor exotische lekkernijen zullen worden voor gezet. Dan ruik ik iets lekkers... gebakken... ja wat? ,,Klaar!'' roept kleindochter. ,,Kom maar aan ta fel.'' Ik zie een schaal met geurige bruine, in de boter gebakken bal letjes. ,,Proef maar oma!'' Ik proef. Lekker... ,,Héél lekker!'' ,,Wat is dit? Het smaakt naar gehakt.'' Er klinkt nog achter docht in mijn stem. ,,Dat zijn ve getarische sojaballetjes, speciaal voor jou in de boter gebakken!'' Ik smul. Mijn roer is om. Ik doe mee. Met deze heerlijke nep- gehaktballen is mijn transitie be gonnen! Zijn gloriejaren als kickbokser zijn alweer van lang geleden, maar toch, Badr Hari is nog steeds een van de grootste publiekstrekkers van het kickboksen. Het is niet voor niets dat kickboksorganisatie Glory eind 2017 met Badr een contract af sloot. De organisatie die zo graag het kickboksen uit het louche milieu wil tillen, kon er niet omheen Badr (ondanks z'n strafblad wegens mis handelingen) opnieuw vast te leg gen. Ook omdat de internationale vechtsportwereld Badr nog een keer tegenover Glory-kampioen Rico Verhoeven wil zien, móest hij in genade worden aangenomen. Controles Slechts één keer vocht Badr sinds dien: op 3 maart 2018, tegen genera tiegenoot Hesdy Gerges. Hij won op punten. Maar beiden zijn daarna betrapt op doping. Sinds mei 2017 voert de Dopingautoriteit controles uit bij Glory, dat daarmee een seri euze stap heeft gezet richting 'nor malisering' van de vaak omstreden sport. En ook sinds mei 2017 legt het In stituut Sportrechtspraak (ISR) straffen op. Glory heeft de afspra ken met beide instanties zelf ge maakt. Badr en Hesdy Gerges kun nen voor jaren geschorst worden. En daar ontstaat Glory's di lemma: Glory is geen nationale Nu zitten we met allerlei clubs zoals Glory die hun eigen vlees keuren sportbond. Er bestaat geen natio nale kickboksbond. Glory is een evenementenorganisatie. De groot ste ter wereld op het gebied van kickboksen, maar dus gewoon een bedrijf dat een overeenkomst heeft gesloten voor dopingcontroles. Op papier kan Glory met uitspraken van de ISR doen wat ze wil. ,,Wij le veren hen slechts een dienst'', zegt Henk van Aller van de ISR, dat nog uitspraak moet doen over Badr en Gerges. En Van Aller beaamt: Glory heeft al aangeklopt bij de ISR voor over leg. Om te vragen of de straffen voor kickboksende dopingzondaars in de toekomst aangepast kunnen worden. Als dat lukt, schept Glory voor zichzelf de ruimte om nu al Badr Hari (en ook Hesdy Gerges) een andere straf te geven dan een door de ISR uitgesproken schor sing. Want Glory houdt Badr het liefst binnen de ring. Alleen dan le vert hij geld op. Onmogelijk Bij kickboksen kan dat allemaal, bij de meeste andere serieuze sporten niet. Die hebben zich verbonden aan de regels van de internationale dopingautoriteit Wada. Een, bij voorbeeld, op doping betrapte ten nisser met schorsen, is daarmee uit gesloten. De Tennisbond zou zich internationaal onmogelijk maken. Maar Glory is niet gebonden aan internationale dopingregels. Er zit geen systeem van sportbonden achter. ,,Ooit hadden we twee kick- boksbonden maar sportkoepel NOC*NSF wilde ze niet erkennen", zegt kickboksveteraan Thom Harinck (75). ,,Nu zitten we met al lerlei clubs zoals Glory die hun ei gen vlees keuren." En Glory zet 'golden boy' Badr niet graag aan de kant. Dan liever een alternatieve straf. Zo blijft Badr in de race voor de veelbesproken re match tegen Rico Verhoeven. Als Glory laatstgenoemde tenminste óók aan boord kan houden. Het vo rige contract met Verhoeven liep eind december af en een nieuw contract is er nog steeds niet. Boek nu op marrea.nL of bel 0571-277744 woensdag 30 januari 2019 GO Draad esvlees In die laatste hongerwinter Dus nu de vegetarische slager Ik ben een beetje ongerust Badr Hari kan dopingschorsing best ontlopen Kickboksorganisatie Glory zit met een dilemma: Badr Hari lijkt doping te hebben gebruikt en kan worden geschorst. Maar Glory kan die straf voor z'n publiekstrekker ook gewoon negeren. Victor Schildkamp Capelle aan den IJssel -Thom Harinck, kickboksveteraan Badr Hari. foto anp Hotel Atlanta (4*) in Valkenburg is een sfeervol eigentijds familiehotel en ideaal gelegen. Dit fijne hotel ligt rustig gelegen maar op korte loopafstand (3 minuten) van het centrum. Uw stijlvolle hotelkamer is van alle gemakken voorzien. Highlights: Kasteelruïne Valkenburg Gemeentegrot Valkenburg Thermae 2000 Kabelbaan Amerikaanse begraafplaats Margraten Shoppen in Maastricht, Aken of Luik Boek ook snel voor de voorjaarsvakantie: Arrangement verliefd op Valkenburg 2 of 3 x overnachting inclusief uitgebreid ontbijtbuffet 2 of 3 x culinair 4-gangen diner Entree kabelbaan Wandeling langs de kastelen 25% korting op een dagentree Thermae 2000 Entree voor casino Valkenburg Prijs: 102,- p.p. t/m 31 maart 106,- p.p. 1 april t/m 12 juli en 1 sept. t/m 15 nov€ 112,- p.p. 13 juli t/m 31 aug., 16 nov. t/m 31 dec., mei- en herfstvakantie en kerstmarktseizoen Toeslag op vrijdag en zaterdagnacht: t/m april, 1 juni t/m 13 juli en 1 sept. t/m 15 nov.: 10,50 p.p. mei, 14 juli t/m 31 aug. en 16 nov. t/m 31 dec.: 16,50 p.p. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer. Toeslag éénpersoonskamer: 4,50 p.n. Toeristenbelasting: 3,- p.p.p.n. Reserveringskosten: 14,95 per boeking. Geldig t/m december 2019, m.u.v. feestdagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17