Nederland zo datalek als een mandje? PérfecLvoofjeen stedentrip of een strandvakantie corendon nl NIEUWS 15 2018 recordjaar met21.000incidenten EXTRA SPIDERMAN MANILLA Ghaya Grand Hotel Golden Sands 3 Zelfs de privacywaakhond is ver rast door het forse aantal datalek ken, blijkt uit de rapportage over 2018 die de Autoriteit Persoonsge gevens (AP) gisteren publiceerde. De toezichthouder turfde 20.881 incidenten, veel meer dan in 2017 (10.009) of 2016 (5849). Die hausse noopt tot uitbreiding van het personeelsbestand van de AP. „Eerdere analyses gingen nog uit van maximaal tienduizend da talekken", aldus een woordvoer der. Het werden er dubbel zo veel, waarschijnlijk mede door de strengere regels van eind mei rond het melden van datalekken. De incidenten variëren van grote, gevoelige lekken - zoals bij hotelketen Marriott met wereld wijd 327 miljoen gedupeerden - tot gemeentepost waar per abuis een BSN-nummer op de envelop vermeld staat. Databeveiligingsex pert Brenno de Winter: ,,Het gaat nog heel vaak mis, je ziet dat veel bedrijven en instellingen de bevei liging van gegevens nog niet op orde hebben.'' In twee derde van de gevallen ging het om persoonsgegevens die aan de verkeerde ontvanger wer den gestuurd. De rest van de mel dingen betrof het kwijtraken van data, bijvoorbeeld via een verloren laptop of een rondslingerende usb-stick of aanvallen via hacks en phishingmails, meldt de AP: ,,Bij phishing kan het gaan om nep e mails die afkomstig lijken van een betrouwbare partij. Wanneer op de link wordt geklikt of een bijlage wordt geopend kan een virus, bij voorbeeld ransomware, worden geïnstalleerd.'' Daardoor kan de Gemelde 20.881 datalekken 2016 2017 2018 klant niet meer bij zijn gegevens, tenzij hij betaalt aan de hacker. Komend jaar zullen meer sanc ties volgen voor organisaties die een datalek niet melden, waar schuwt de Autoriteit: ,,Daarom is de groei in onze capaciteit voor zien." Eind vorig jaar kreeg ver voersbedrijf Uber al een boete van zes ton vanwege het verzwijgen van een lek waarbij gegevens van 57 miljoen Ubergebruikers en Uberchauffeurs op straat lagen. Gemakzuchtig Volgens De Winter springen be drijven, overheden en instellingen soms nog te gemakzuchtig om met beveiliging van systemen en persoonsgegevens. ,,Je ziet syste men die niet geüpdatet worden, zonder antivirussoftware draaien, en vaak wordt er niet gewerkt met autorisatie in meerdere stappen." Ook worden kwetsbaarheden te lang verzwegen. De Winter: ,,In Singapore bijvoorbeeld duurde het vorig jaar weken voordat werd op getreden na alarmen over een vei ligheidslek. Er werden medische gegevens gestolen omdat de signa len verkeerd werden ingeschat. Helaas zie je dit vaker." NU HET VROEGBOEK KORTING Logies Ontbijt kk-kk-k Logies Ontbijt Vlak bij het winkelcentrum en metrostation Een heerlijk zwembad Gratis shuttleservice naar het strand Half- ofVolpension ook mogelijk Beoordeeld mei een 7.7 Shuttle naar het strand The Mall of the Emirates Show cooking in verschillende thema's Half- ofVolpension ook mogelijk Spa Health Club Beoordeeld mei een 8.5 0237510606 woensdag 30 januari 2019 GO Als Spiderman klimt Fransman Alain Robert (56) langs de gevel naar het dak van de GT Tower, een toren in een zakenwijk van de Filipijnse hoofdstad Manilla. Zonder enige beveiliging, alleen met een zakje kalk voor zijn handen. Binnen twee uur heeft hij de 47 verdiepingen bedwongen en springt hij veilig op de grond. De honderden nieuwsgierigen die zijn stunt gade slaan, zien hoe hij meteen door agenten wordt ingerekend. Robert beklom wolkenkrabbers overal ter wereld. fotos ap en afp Na een recordjaar met bijna 21.000 gemelde datalekken, kondigt de toezichthouder Au toriteit Persoonsgegevens vaker sancties aan voor organi saties die een lek verzwijgen. Niels Klaassen Den Haag 10.009 5849 Bruisend Dubai corendon Prijzen zijn per persoon en gebaseerd op een 2-persoonsbezetting bij 3 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 en administratiekosten €25 per boeking. De extra vroegboekkorting van €50 geldt per boeking, is nog niet in bovenstaande prijzen verwerkt en alleen geldig op corendon.nl of via ons Contact Center. Bekijk alle voorwaarden op corendon.nl/aktie. Druk- en zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15