NIEUWS 13 Haatcampagne tegen politici verdringt 'normale' kritiek op beleid VÉDJ''Jts Wat als regeringen miljoenen uitgeven om kritische politici zwart te maken? Brussel debatteert vandaag over haat en fysiek geweld. Europarlementariërs Judith Sargentini (GL) en Kati Piri (PvdA) weten hoe het is. Mark van Assen Brussel Check de Twitteraccount van Zol- tan Kovacs, dan weet je meteen waar het over gaat. Op 8 januari bijvoorbeeld, als Judith Sargentini op een druilerige avond tweehon derd mensen toespreekt over Hon garije: ,,Pak er de popcorn maar bij, Sargentini is aan de beurt! En lees ook wat ik verder te zeggen heb over de handlangers van Soros...'' ,,Hier zijn een paar dingen mis mee'', zegt Sargentini nu, terwijl ze de tweet laat zien. ,,De schrijver is een Hongaar, maar de tekst is in het Engels. En de boodschap is speciaal voor zijn volgers in Ne derland en België. Maar weet je wie deze Kovacs is?'' 'Deze Kovacs' is een hoge verte genwoordiger van de Hongaarse regering. Zijn officiële titel is 'mi nister van Buitenlandse Zaken voor Internationale Communica tie en Betrekkingen'. Hij heeft het met zijn regering al een tijdje ge munt op Sargentini en probeert volgens haar ook nu weer 'het de bat in Europa te beïnvloeden'. De politica van GroenLinks, die bezig is aan haar laatste maanden in Brussel, kwam in de vuurlinie terecht toen ze in september met een vernietigend rapport kwam over de staat van de democratie in EU-lidstaat Hongarije. Daarin schetst ze een ontluisterend beeld van het verval van de democratie daar. Een zeer ruime meerderheid van het parlement droeg toen de Europese regeringsleiders op om een zogenaamde artikel 7-proce- dure tegen Hongarije op te starten. Deze kan er uiteindelijk zelfs toe leiden dat het land niet meer mag meestemmen in Europa. ,,En toen begon het pas goed.'' Paginagroot Niet alleen werd Sargentini door de Hongaarse premier Viktor Or- tón een antisemiet genoemd, die 'gesteund wordt door George So ros'. Plots verschenen er ook pagi nagrote advertenties in regerings gezinde dagbladen als Magyar Hrlap en Magyar Idök, met van links naar rechts de hoofden van Guy Verhofstadt, Soros en Sargen- tini. Ook op billboards langs de weg keken de liberale voorman in het Europarlement, de omstreden investeerder (sowieso de gebeten hond in Hongarije) en de groene politica de passerende Hongaren uit de hoogte aan. De bijgaande vetgedrukte tekst was duidelijk: 'De pro-migratiemeerderheid in het Europees parlement wil ons monddood maken, omdat we ons land en Europa beschermen met een hek. Laat ze ons niet chante ren! Bescherm Hongarije!' De campagne is volgens Atlats- Leuk is anders. Zeker toen ik doodsbedreigingen kreeg zo, een onafhankelijke Hongaarse website voor onderzoeksjournalis tiek, gefinancierd door de regering van Ortón. De advertenties en de billboards kostten de belastingbe taler 18,2 miljoen euro. Vanmiddag wordt in Brussel gedebatteerd over deze manier van ageren tegen ge kozen volksvertegenwoordigers. Zonder de Hongaren, overigens. ,,Dit is puur en alleen een politieke bijeenkomst, wraak op Hongarije en een Soros-achtige campagne'', twitterde Kovacs deze week. Turkije Je hoeft je overigens niet alleen met Hongarije bezig te houden om het mikpunt te worden van of ficiële overheidsbeledigingen. Kati Piri (PvdA) is al jaren een kritische volger van Turkije. Als rapporteur voor het Europees parlement komt ze regelmatig in het land, maar sinds kort niet meer zonder min stens drie man persoonlijke bevei liging. Nadat ze een tijdje geleden Een minister heeft zelfs gezegd dat ik psychische hulp nodig heb in Diyarbakir was, een stad in het zuidoosten waar veel Koerden wo nen, dook haar naam voor het eerst op in een speech van presi dent Recep Tayyip Erdogan. ,,En van de minister van Buitenlandse Zaken. En van de woordvoerder van de AK-partij. En daarna in het parlement en de media. Dan ben ik een terroristenrapporteur, een woordvoerder van de PKK, niet- objectief. Een minister heeft zelfs gezegd dat ik psychische hulp no dig heb.'' Soms komt ze in de ver leiding te reageren, maar daar ziet ze dan toch van af. ,,Zij maken het persoonlijk. Ik doe daar niet aan mee. Mijn kritiek geldt het beleid.'' Natuurlijk doet het haar wat, zegt ze. ,,Leuk is anders. Zeker toen ik doodsbedreigingen kreeg via sociale media, en dan vooral Twitter. Maar ik ben lang niet de enige die dit overkomt. Het zijn vaak lokale politici, mensenrech tenactivisten of journalisten, of sowieso iemand met een opvat ting. Iedereen heeft natuurlijk recht op een mening, maar drei gen met geweld gaat echt te ver.'' Is een debat op een woensdag namiddag in Brussel dan wel een goede manier om hier iets aan te doen? ,,Eh, ik wist niet eens dat er een debat was. Ik denk dat het 'm niet in wetgeving zit, maar in de techniek. Waarom zou het bij voorbeeld onmogelijk zijn ano nieme bedreigingen te weren? En het is goed om te debatteren over hoe we met elkaar omgaan, maar misschien meer in de samenleving dan in het Europees parlement.'' maovar°bS Hundreds have died in terrorist attacks since 2015 woensdag 30 januari 2019 GO 'Judith is antisemiet, Kati moet naar de psycholoog' -Kati Piri, Europarlementariër -Kati Piri, Europarlementariër Voorman van de Euro pese liberalen Guy Ver hofstadt wordt voor gek uitgemaakt op een busje in Boedapest. foto ap asNAW M Premier Viktor Orban en Europarlementariër Judith Sargentini schud den elkaar zuinig de hand tijdens beraad over de democratie in Honga rije. FOTO FRED MARVEAUX/EU |BD]ÖN" Advertentie in een Hongaarse krant: Be scherm ons land tegen deze mensen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13