OM: rol Iran bij moord Motamed blijft raadsel Conflict China en VS over Huawei loopt op 12 NIEUWS RECHTSZAAK VLEESFRAUDE Volgens Plooij is uit contacten tussen het Openbaar Ministerie en de inlichtingendienst geble ken dat de AIVD niet concreter kan en mag zijn dan de minis ters Stef Blok (Buitenlandse Za ken) en Kajsa Ollongren (Bin nenlandse Zaken) begin deze maand waren. Zijschreven toen aan de Tweede Kamer dat er 'sterke aanwijzingen' zijn dat Iran was betrokken bij zowel de moord op Motamed als de liquidatie van Ahmad Mola Nissin in Den Haag in 2017. In de gerechtsbunker in Am sterdam-Osdorp zei Plooij dat er 'geen aanknopingspunten' zijn om het achterliggende mo tiefvoor de moord op Motamed in beeld te krijgen. ,,Niet in de inlichtingeninformatie, niet in de moordonderzoeken naar de opdrachtgever en de uitvoer ders." Ook in versleutelde e-mails is volgens hem 'geen enkele aanwijzing richting eindmotief gevonden'. Motamed werd op 15 decem ber 2015 voor zijn huis in Almere doodgeschoten. Hij zou in Nederland onder een andere identiteit hebben geleefd. In werkelijkheid zou hij de door Iran gezochte Mohammad Reza Kolahi Samadi zijn geweest, in zijn vaderland ter dood veroor deeld na het plegen van een bloedige aanslag waarbij tien tallen doden vielen. F.'s advocaat Inez Weski vindt dat 'de broninformatie' achter de brief van de ministers boven tafel moet komen. Vol gens haar is 'niet uit te sluiten' dat meerdere partijen Mota- med dood wilden. ,,Er wordt gesproken over de staat Iran, maar er zijn ook getuigen die naar verzetsorganisatie Moed- jahedien wijzen. Voor alle dui delijkheid: mijn cliënt is geen Iraniër, geen Moedjahedien en betwist de beschuldigingen." Mijn cliënt is geen Iraniër en hij betwist de beschuldigingen Het OM is overtuigd van de rol die F. vervulde. Zo zijn e-mails gevonden waarin hij een schutter probeert te ronse len. De berichten zijn afkom stig van een mailadres dat eer der aan hem werd gekoppeld bij een andere moordpoging. In die zaak kreeg hij afgelopen april achttien jaar cel. De rechtbank beslist 14 fe bruari over een reeks verzoeken van Weski. In Parijs is het proces gaande over de internationale illegale handel in paardenvlees. Met een Nederlandse vlees handelaar als hoofd verdachte. Maar die wast zijn handen in onschuld. Vleeshandelaar Jan F. uit Breda heeft naar eigen zeggen geen Franse klanten opgelicht met paar- denvlees. Zijn Franse klant, het be drijf Spanghero, wist dat hij paar- denvlees van de Nederlander kocht en geen rundvlees. Als er op de eti ketten in de winkel 'rundvlees' stond, is dat buiten F. om gebeurd. Dat verklaarde de Nederlander gisteren tegenover de rechter in Parijs, tijdens het 'paardenvlees- proces'. Van 2011 tot 2013 zouden F. en Spanghero meer dan 500 ton paardenvlees hebben verhandeld dat in de winkel eindigde als 'rund vlees'. Het schandaal had een enorme omvang: in zo'n dertien Europese landen werd paarden- vlees verkocht als rundvlees. Het proces in Parijs duurt drie weken. Vorige week was F. afwezig omdat hij in Spanje vastzat, ook wegens een schandaal met paar- denvlees. Gisteren verscheen de kleine gezette Nederlander, met halflang witgrijs wapperend haar, voor het eerst in de rechtszaal. In totaal staan vier verdachten te recht. Jan F. is één van de twee Ne- derlandse hoofdverdachten. Frans man Jacques P., ex-topman van Spanghero, is één van de twee Franse hoofdverdachten. ,,Wist P. dat u hem paardenvlees leverde?'' voeg de rechter aan Jan F. ,,Ja'', antwoordde de Nederlan der. ,,Hij bestelde paardenvlees bij mij en ik verkocht paardenvlees aan hem.'' De Franse hoofdverdachte keek boos en hoofdschuddend toe. Hij houdt vol dat F. deed alsof het rundvlees was. Werkwijze De Franse rechter legde Bredanaar F. gisteren urenlang het vuur aan de schenen. Niet alleen omdat hij in het verleden al eens is veroordeeld. Ook omdat aan zijn werkwijze, vol gens de aanklager, nogal wat haken en ogen kleven. Aan zijn papier werk leek wel wat te schorten. Ik verkoop per telefoon. De handelswaar zelf zie ik vaak niet Verpakkingen van paardenvlees die F. kocht in Roemenië werden op last van F. veranderd en de oude verpakkingen moesten vernietigd worden. „Gewoon, om het op te ruimen'', zei F. Hij deed dat niet om de oorsprong of de diersoort te ver doezelen, zei hij. Op sommige etiketten van han delswaar van F. stond bovendien al leen een getalcode als het om paar- denvlees ging, terwijl bij rundvlees ook daadwerkelijk het woord 'rundvlees' stond vermeld. ,,Dat had te maken met de informatica in mijn bedrijf'', zei F. tegen de rech- ter, die zich zichtbaar ontevreden toonde met dat antwoord. De Nederlandse handelaar - bij naam: 'koning van de paarden' - maakte tijdens het verhoor duide lijk dat zijn werkwijze niet altijd erg formeel was. Als Spanghero een bestelling wilde, dan belde een me dewerker F. en werd alles per tele foon geregeld. ,,Ik maak monde linge afspraken. Ik koop per tele foon en ik verkoop per telefoon. De handelswaar zelf zie ik vaak niet'', zei de Nederlander. ,,Er stond niets op papier?'' vroeg de rechter. ,,Nee'', antwoordde F. Volgens de rechter was er ook een en ander onduidelijk aan F.'s eigen optreden in de omstreden periode. In 2013 stuurde Spanghero een mail aan F. Daarin werd gewezen op pro blemen met het rundvlees dat hij had geleverd. F. beantwoordde die mail gewoon alsof hij rundvlees had geleverd. ,,Waarom schreef u niet terug dat u geen rundvlees maar paardenvlees had geleverd?'' wilde de rechter weten. Antwoord: ,,Dat weet ik niet meer.'' Slachtoffer Ook de tweede Nederlandse ver dachte werd verhoord: Hans W., de vroegere zakenpartner van Jan F. en ook afkomstig uit Breda. Hij pre senteerde zich boven alles als een onwetend slachtoffer. Hij deed wat Jan F. hem vroeg of wat Spanghero hem opdroeg. ,,We zetten Roeme nië als land van herkomst op etiket ten, ook als het vlees ergens anders vandaan kwam.'' Met data van het slachten van vlees werd gesjoemeld. ,,Toen dacht ik dat dat normaal was. Nu denk ik daar anders over.'' Maar, zei de rechter: u heeft in Nederland ook al terechtgestaan wegens fraude met paardenvlees. ,,Was het toen ook al normaal?'' W.: ,,Nee.'' Te veel om op te noemen. Het ge vecht duurt al bijna tien jaar en is nu aangescherpt door de handels oorlog die president Trump uit vecht met China. Amerika heeft deze week dertien strafbare feiten ten laste gelegd aan de door Canada opgepakte topvrouw van het Chi- nese telecombedrijf Huawei, Meng Wanzhou, en ook aan Huawei zelf. Een daarvan is schending van de Amerikaanse sancties tegen Iran door een dochterbedrijf van Hua wei, Skycom. Veel gevaarlijker voor de Chinezen zijn de beschuldigin gen dat zij Amerikaanse netwerk technologie hebben gestolen. FBI- directeur Wray sprak van 'schaam teloze en aanhoudende acties om Amerikaanse bedrijven en financi ële instellingen te exploiteren'. Inderdaad, maar nu loopt het waar schijnlijk niet met een sisser af. Huawei is niet zomaar een Chinees bedrijf, het heeft zich opgewerkt van eenmansbedrijfje tot absolute wereldleider op het gebied van het 5G mobiele netwerk. Aangezien bijna alles straks op deze super snelle verbindingen zal draaien, staan gigantische belangen op het spel. De Amerikanen vrezen dat ze hun technologische en economi sche voorsprong kwijtraken aan Huawei, dat volgens Washington een verkapt en gesubsidieerd Chi nees staatsbedrijfis. Bovendien is er het risico van spionage. Huaweibaas Ren Zhengfrei be zweert dat hij niets te maken heeft met de Chinese regering of het le ger. Het bedrijf zegt open te staan voor externe controles. In de Ver enigde Staten wordt die transpa rantie betwijfelt. Australië en Nieuw-Zeeland hebben Huawei uitgesloten van hun nieuwe 5G- netwerk. De EU onderzoekt de zaak. Dat oprichter Ren Zhengfrei, ooit ingenieur in het Chinese leger, zonder staatshulp en -controle zo groot kon worden in een land waar de Communistische Partij opper machtig is, is moeilijk te geloven. Huawei draaide in 2017 een omzet van 100 miljard euro. Ook opmer kelijk: na de aanhouding van top vrouw Meng Wanzhou reageerde de Chinese overheid met de arres tatie van twee Canadezen en een ter dood veroordeling van een Ca nadese drugssmokkelaar. woensdag 30 januari 2019 De AIVD kan het OM geen in formatie verschaffen die de mogelijke betrokkenheid van Iran bij de liquidatie van Ali Motamed definitief vaststelt. Dit zei aanklager Koos Plooij in een inleidende zitting in de strafzaak tegen Naoufal 'Noffel' F. (38), die het moordcommando zou heb ben aangestuurd. ANP Amsterdam Onderzoek na de aanslag in Almere. foto omroep flevoland - Inez Weski, advocaat 'Hij bestelde paardenvlees en dat leverde ik' Frank Renout Parijs - Jan F., verdachte De ruzie tussen de VS en China over Huawei loopt steeds hoger op. China heeft de Amerikanen gisteren officieel opgeroepen te stoppen met 'het onredelijke on derdrukken' van het telecommu- nicatieconcern. Bob van Huët Washington/Rotterdam Wat is er aan de hand? Chinezen die westerse techno logie stelen. Klinkt bekend. Wordt Huawei echt aangestuurd door de Chinese staat? Topman Ren Zhengfei. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12