boldErmsn.nl De goedkoopste met vertrekgaranties! balderman.nl f EUWS 11 0 drugs. Dat heeft wel impact ge had." Sinds 1976 is er veel gebeurd. Alcohol in het verkeer werd langzaam taboe, onder meer door de campagne Drank maakt meer kapot dan je lief is, die Van Dalen ongeveer viereneenhalf jaar leidde. De tolerantie voor drinken tijdens de zwanger schap is ook verdwenen. ,,Daar is geen discussie meer over. Dat weet de industrie ook: daar zul len ze nooit aan morrelen." De laatste tien, vijftien jaar ging het vooral om het tegen gaan van drankgebruik onder kinderen en jongeren. NIX18 is het resultaat. Jongeren onder de 18 jaar mogen geen alcohol meer kopen. Van Dalen heeft er een dubbel gevoel bij. ,,Het is wel goed, maar het is niet ge noeg. Onder kinderen is het drankgebruik significant min der. Dat is winst, want zo voor komen we onder meer hersen- schade op latere leeftijd. Maar als ze dan mogen drinken, gaan de meesten meteen voluit. Daar is niks aan veranderd. Er zit nog altijd een negatief as pect aan niet-drinken. Na je 18de mSg het, dat is het idee. Bij roken is dat heel anders." Het laat zien wat het echte probleem is, volgens Van Da len. Alcoholgebruik van risico groepen wordt bestreden, maar aan de drinkgewoonten van 'normale', volwassen Neder landers mag niet worden ge tornd. Aan roken wel. En men sen die coke of xtc bezitten, zijn strafbaar. Maar alcohol, dat volgens experts de eigenschap pen van een harddrug heeft, is overal. Mensen geloven heilig dat drinken helpt om het gezellig te hebben. Als je daar aankomt, worden ze boos „Volwassenen worden niet ontmoedigd. Je kunt het overal kopen, voor een relatief lage prijs, er wordt volop reclame voor gemaakt. Bij het opstellen van het preventieakkoord, vo rig jaar, zat de alcoholindustrie gewoon aan tafel. Er ligt nu zelfs dat wetsvoorstel om de verkoop uit te breiden, van Erik Ziengs van de VVD. Die wil ook kappers en winkels een biertje laten schenken. Reken er maar op dat vervolgens ook in de supermarkten alcohol barretjes verschijnen. Dat zou een flinke stap achteruit zijn." Het moet juist de andere kant uit, daar is Van Dalen in middels wel van overtuigd. Niet verbieden ('ik ben niet anti-alcohol') maar wel: min der verkooppunten, geen re clame, hogere prijzen. ,,Als je mij twintig jaar geleden had gevraagd hoe je met alcohol moest omgaan, had ik gezegd: op een verantwoorde manier. Dat is ook een term die de alco holsector inmiddels omarmt: verantwoord. Het suggereert dat je verstandig bezig bent als je beperkt drinkt, of zelfs ge zond. Dat het sociaal is, gezel lig. Dat het normal is." Is het niet, vindt hij inmid dels. „Alcohol is verslavend en kankerverwekkend. Elk glas is in potentie schadelijk, het we tenschappelijke bewijs stapelt zich op. Als je geen negatieve gevolgen wilt ondervinden, moet je niet drinken. Alcohol kun je relateren aan zeven, acht vormen van kanker. Ieder jaar krijgen enkele duizenden vrouwen borstkanker door al cohol. Dat manifesteert zich pas na vijftien, twintig jaar, maar op celniveau begint de gevoeligheid al bij het eerste glas." Betutteling Alle reden om er keihard beleid op te voeren, vindt Van Dalen eigenlijk. Maar hij weet dat hij voorzichtig moet zijn. „Mensen geloven heilig dat drinken helpt om het gezellig te heb ben. Als je daar aankomt, wor den ze boos. Het gaat al heel snel over betutteling. Daarom is het ook zo moeilijk om een partij als D66 aan onze kant te krijgen. Pas hadden we nog contact. We willen het pro bleem wel aanpakken, zeiden ze, maar we willen geen betut teling en dus geen nieuwe wet telijke maatregelen. En dan denk ik.betutteling? Een po litieagent die op straat boetes uitdeelt, is dat ook betutte ling?" Toch, uiteindelijk, wordt al cohol het nieuwe roken. Daar is hij van overtuigd. ,,We bou wen nu een alliantie, zoals die er bij roken allang is. En we ho pen dat belangrijke fondsen zo als het KWF en de Maag Lever Darm Stichting bijvoorbeeld, zich op den duur aansluiten. Sommige fondsen zijn nog huiverig, bang dat ze een eti ketje krijgen opgeplakt. Bij ro ken zag je twintig jaar geleden hetzelfde. Ze waren bang voor hun imago onder sponsoren. Maar op een gegeven moment groeide de maatschappelijke onrust, ging een aantal promi nente artsen erachter staan en gingen ook de fondsen over stag. Ik ben ervan overtuigd dat dat bij drank ook gaat gebeu ren." 8 dagen De Engelse Rivièra 10 dagen Istrië, Opatija 10 dagen Drautalin Karinthië 12 dagen Barcelona en Andorra 12 dagen Lago Maggiore, Cinque Terre en Toscane 15 dagen Rondreis Sicilië, Sorrento en Amalfikust 1 Bij Bolderman 1 aanbetalen niet verplicht! woensdag 30 januari 2019 GO „Meestal dronk ik chocomel. Ik kreeg meteen een stempel, maar daar trok ik me niks van aan'', zegt Wim van Dalen. FOTO SASKIA BERDENIS VAN BERLEKOM -Wim van Dalen, STAP Kijk op de site bij /video Lukt het DJ Marc van Dale om een maand geen alcohol te drinken? iÉii£ï v.a. slechts m Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11