Oac 'Visverbod bij Haringvlietsluizen' 50,- korting MORE INCLUSIVE HOTEL MONTI itpharosreizen 10 NIEUWS Dry January zit er bijna op. Meer mensen dan ooit lieten de fles een maandje staan. Voor Wim van Dalen van preventie-instituut STAP het bewijs dat het met alcohol dezelfde kant opgaat als met roken. ALCOHOLGEBRUIK MINDEREN j independer experts in financieel inzicht 6- of 8-daags hotelarrangement Toscane, Italië www.pharosreizen.nl/gelezen-in/dagbladen 023 - 55 42 870 I ZOEKCODE 22045 i'Jr, gratis wijzigen en annuleren 'l Zomer 2019 n plots hangt ver andering in de lucht. Al zijn hele werkzame leven spant STAP-direc- teur Wim van Dalen zich in om het alcoholgebruik in Ne derland terug te dringen. Het resultaat was vaak teleurstel lend: de lobby van de industrie was te sterk, de overheid te zwak. Nu is het januari 2019, en komt die verandering zo maar aangewaaid. Vele tienduizenden lieten de afgelopen maand de fles een tijdje staan. Niet omdat hen dat werd opgedragen en al he lemaal niet omdat Van Dalen het zo graag wil. Nee: ze deden het omdat ze vinden dat dat goed is. ,,Het komt echt vanuit de sa menleving. De bewustwor ding over de risico's van alco hol, ook bij matig gebruik, groeit. Al deze mensen ervaren dat ze zich anders voelen zon der drank. Fitter, gezonder. Het is niet zo dat ze allemaal helemaal stoppen met drin ken, maar ze minderen vaak wel. Hopelijk helpt dit feno meen ook om het eeuwige ge zeur richting mensen die niet drinken te doorbreken. 'Ben je ziek? Ben je zwanger?' Er wordt echt zo veel gezeurd." Sinds 1976 houdt Van Dalen zich bezig met alcoholpreven tie. Sinds 2002 is hij directeur van STAP, het Nederlands In stituut voor Alcoholbeleid. Zijn schat aan ervaring stemde hem bepaald niet milder. Ster ker nog: hij werd er eerder ra dicaler van. Van Dalen is wel iswaar een keurige man, die zijn woorden zorgvuldig kiest en zonder stemverheffing spreekt: inhoudelijk kiest hij de scherpe lijn. Een van de les sen die hij leerde: ga niet met de alcoholindustrie om tafel. ,,Zodra de alcoholindustrie merkt dat bepaalde mensen of een bepaalde aanpak succesvol zijn, denken ze: daar moeten we iets mee. Dan word je be naderd, en zeggen ze dat ze willen samenwerken. Heel aardige mensen, die je niet zo maar buiten schopt. Toch moet je ze buiten de deur houden. Ze zeggen dat er een gemeen schappelijk belang is, maar dat is een misvatting." Beetje zat Het maakt hem tot een hardli ner. De meeste partijen in Ne derland zoeken de samenwer king. Waarom is Van Dalen toch zo fanatiek, zijn hele le ven al? ,,Ik weet niet wat me er zo in aantrok. Toen ik 16, 17 was en mijn vrienden gingen drinken, hoefde het van mij al niet. Daarna ging ik in Wagen- ingen studeren. Ik heb wel even meegedronken hoor. Ik ben twee keer een beetje zat geworden. Dus ik heb er aan geroken." Het maakte hem niet per se fan. „Meestal dronk ik choco mel. Ik kreeg meteen een stempel, maar daar trok ik me niks van aan. In die tijd is ook een vriend van me van een flat gesprongen, onder invloed van Na drie decennia steggelen staan die sluizen sinds 16 januari einde lijk op een kier. Maar vissen die er doorheen glippen, zwemmen nu rechtstreeks in de netten van be roepsvissers. Minister Schouten (Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) moet maatregelen nemen die ervoor zorgen dat trekvissen ongehinderd via het Haringvliet naar zee kun nen zwemmen en omgekeerd, staat in een motie waar een meer derheid van het parlement zich vandaag achter heeft geschaard. De opening van de Haring- vlietsluizen is het sluitstuk van een honderden miljoenen euro's kostend masterplan om trekvissen als de zalm, zeeforel en paling weer terug te krijgen in de Euro pese rivieren. Over de opening is lang getwist, omdat tegenstanders het niet zien zitten dat het Haring vliet zout wordt. Nu de sluizen eindelijk op een kier staan, mogen vissers er echter nog altijd onge hinderd hun fuiken en netten blij ven uitgooien. Onderhandelingen om tot een vangstverbod te ko men, zijn gestrand. ,,Het is van de gekke dat meer dan 700 miljoen euro is uitgegeven om vismigratie te stimuleren, terwijl die vissen in Nederland gewoon in de netten van vissers zwemmen'', zegt Tweede Kamerlid Tjeerd de Groot van D66, die de motie indiende. Hotel Monti is een gezellig familiehotel, gelegen tussen de wijn- en olijfgaarden in de heuvels van Noord Toscane, in San Baronto. Vlakbij ligt het plaatsje Vinei, geboorteplaats van de beroemde Leonardo da Vinei. Het aan hem gewijde museum ligt op ca 6 km. Toscane geldt als één van de topregio's ter wereld voor cultuur- en kunstminnaars. In de omgeving kun je mooi wandelen, paardrijden, fietsen en natuurlijk heel veel mooie culturele bezienswaardig heden bezoeken in bijvoorbeeld Pisa, Lucca, Florence en Pistoia, allen binnen één uur rijden. INBEGREPEN 5 of 7x overnachting met ontbijtbuffet 5 of 7x driegangenkeuzediner met saladebuffet entree Museum Leonardo Da Vinei en zijn geboortehuis live-tips ter plaatse via Whatsapp C02-compensatie PRIJZEN 03/03-08/06 225 289 09/06-24/08 239 315 25/08- 08/12 225 299 Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: reserved ngskosten 20) en kosten Calamiteitenfonds 2,50). AUTOVAKANTIES VAN ANWB Boek nu op oad.nl, bel 0547 20 17 45 of ga naar uw reisbureau wm *kijk op oad.nl/Voorwaanden O.v.v. typefouten. v=rLi woensdag 30 januari 2019 GO Verantwoord drinken? 'Dat bestaat niet' Sander van Mersbergen Het kabinet moet een visserij- vrije zone instellen achter de Haringvlietsluizen. Dat wil een meerderheid van de Tweede Kamer. Annemieke van Dongen Den Haag Het sluizenstelsel in het Haringvliet. foto anp Als je ergens anders bent gaan wonen, dan kan je autoverzeke ring opeens duurder uitvallen. Daarom is het altijd slim om te checken of hij beter en voordeliger kan. Dus kijk meteen even en sluit 'm zelf af op independer.nl. Dan krijg je er ook nog eens gratis extra dekking bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10