I 9 Er speelde een hoger belang. Dat kan alleen slaan op de regering of het koningshuis dens mijn proces is het er lang over gegaan, maar ik heb geen overtuigend bewijs gehoord dat doden- vluchten plaatsvonden. Het lijkt me een onlogische manier om lichamen te laten verdwijnen. Je kon ook niet zomaar clandestiene vluchten maken met ma rinevliegtuigen. Maar laat ik vooropstellen, als het is gebeurd, vind ik het bijzonder inhumaan.'' Aangifte Het verhaal van de aanklacht tegen Julio Poch begint in 2003, als hij gedetacheerd is op Bali. Tijdens een diner in een restaurant menen Transaviapiloten Ed- wijn Reijnoudt Brouwer en Tim Weert dat ze Poch horen vertellen over de Argentijnse dodenvluchten. Ze concluderen dat Poch daarbij betrokken moet zijn geweest en doen daar jaren later aangifte van bij de politie. ,,Wat zij zeggen, is onzin. Made up. We hebben het niet over dodenvluchten gehad. Ik zou hebben ge schreeuwd 'We should have killed them all', maar alle anderen aan tafel kunnen zich daar niets van herin neren. Ik heb er lang over nagedacht en denk dat er sprake is van een misverstand dat later een eigen leven is gaan leiden. Ze hebben verkeerde conclusies getrokken. Maar later heb ben ze er allemaal dingen bij verzonnen. Daar heb ben de rechters zich ook over verbaasd. Wat ik heel kwalijk vind, is dat ze mij nooit hebben ge vraagd: 'Julio, wat be doelde je nou precies tijdens dat etentje?' En al die tijd groet ten ze me netjes. Dat vind ik raar en verdacht. Dan heb je een verborgen agenda om iemand schade toe te bren gen." Piloot Tim Weert is een heel aparte man. Hij heeft een broer, die ook captain is bij Transavia. Die schaamt zich en heeft zijn excuses aangebo den voor zijn broer. Ik denk dat Tim een fan tast is. Dat weet iedereen bij Transavia." „Ik vind vergeving een goed aspect van het geloof. Ila, ik kan ze vergeven; niet op een juridische manier, maar wel qua gevoel. De rechtszaak die nu tegen hen loopt, staat daar los van." ,,Dat is een heel interessante gedachte. Als het zo is, is het heel serieus. Officier van justitie Guus Schram heeft losgelaten dat er een hoger belang speelde in deze zaak. Volgens mij kan dat alleen slaan op de re gering of het koningshuis. Ik kan het niet bewijzen, maar ben ervan overtuigd dat zonder de zaak-Zorre guieta mijn uitlevering anders was verlopen. Wij ho pen dat het duidelijker wordt als wij toestemming krijgen voor het horen van voormalige ministers, de officier van justitie en nog enkele hoofdpersonen." ,,Nee. Dezelfde staat die jaren geleden opdracht gaf aan politiemensen en militairen om te vechten te gen de subversivos, plaatst hen nu al jaren in de ge vangenis. Dat is onvergeeflijk." „Tijdens mijn proces heb ik vele dagen lang geluis terd naar getuigenissen over slachtoffers. Als 10 pro cent van wat daar gezegd is, waar is, dan is het ver schrikkelijk. Voor mensen die hun geliefden zijn verloren, is het niet acceptabel. Dus ja, ik kan mij verplaatsen in de gevoelens van de familie van de slachtoffers. Maar er was wel een oorlog gaande." ,,Ik verwacht opnieuw te worden vrijgesproken. Als het moet, ga ik zelfs terug naar Argentinië, bijvoor beeld om mijn moeder te bezoeken. Ik wil niet leven in angst. Ik wil niet voor altijd verbonden blijven aan dit proces, begrijp je? Ik wil de verloren tijd in halen." Voor het eerst valt Poch even stil. Dan: ,,Het belang rijkste was de bruiloft van mijn dochter Alejandra en Robbert. Ze hebben met hun huwelijk gewacht tot ik vrij kwam. We vierden het in juli op kasteel De Hooge Vuursche, vlakbij Hilversum. Het was mooi weer en mijn zus Patricia, die me jaren heeft bijge staan in Argentinië, was erbij. Dat was genieten. Alles is extra waardevol geworden. Ik zat in een ratrace van elke dag vliegen en werken. En dan ver lies je ineens alles. Nu ik terug ben, geniet ik van elk moment van de dag, van vrienden, familie. Ik ben een geduldiger mens geworden. Rustiger. Ik zoek geen problemen meer. Ik wil geen tijd meer verlie zen aan ruzie." zaterdag 26 januari 2019 GO Met zijn laptop gemaakte foto van Poch in zijn cel in de Argentijnse gevangenis. mm <>i<> Poch met zijn volledige advocatenteam kort na de vrijspraak. privéfoto Wat is uw herinnering aan uw gesprek met hen? U bent katholiek opge voed. Kunt u ze verge ven? Voormalig Transavia-directeur Michiel Meijer heeft gesuggereerd dat uw vervolging is uitge ruild voor die van Jorge Zorreguieta, de vader van Maxima. Wat denkt u? Kunt u Argentinië vergeven? Kunt u zich voorstellen dat de families van slachtoffers daar anders over denken? Uw zaak is nog niet voorbij. Er wacht nog hoger beroep in Argentinië. Bent u bang opnieuw vast gezet te worden? Waar geniet u van sinds u vrij bent? Acht jaar onschuldig vast, Julio Poch, Uitgever Balans, 320 blz, €21,99 De Spaanse politie voert Poch af na zijn arrestatie in een vliegtuig van Transavia. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9