Leugenaar EGBERT JAN Egbert Jan maakt geregeld afspraakjes, maar dat houdt hij vooral voor zichzelf. Daardoor dreigt een lieg- en verzwijg cultuur te ontstaan. Vanessa: ,,Voor warm water via de stadsverwarming betalen we ook nog 100 euro per maand." Jan-Willem: ,,We vinden het allemaal prettig om twee keer per dag in bad te gaan." Vanessa: ,,Ja, heerlijk. Ik vind het ook moeilijk om zuinig te zijn met bood schappen. In het begin gaf ik 800 tot 900 euro uit. Ik was niet gewend aan het Nederlandse eten, ik ging steeds weer extra maggi kopen." Jan-Willem: ,,En dan nam je nog drie dingen mee. Je kende ook de Neder landse gewoonte niet om folders door te spitten. Vanessa: „Jan-Willem vindt 120 euro per week voor boodschappen te veel." Jan-Willem: ,,We hebben 600 euro budget per maand voor levensmiddelen en verzorging, dat lukt nu." Vanessa: „Tegenwoordig halen we op zaterdag de grote boodschappen met de auto, voor maximaal 100 euro. De kleine extra's haal ik op de fiets." Jan-Willem: ,,Als je ons budget verge lijkt met dat van een gezin met twee inkomens, dan zijn het de uitjes die bij ons niet kunnen. Als ik mijn bonus krijg, besteed ik die aan een skivakantie met de kinderen. Dat is de enige luxe die ik me permitteer. Daar trek ik een kleine 3000 euro voor uit." Vanessa: ,,Ik wil graag werken, zodat we vaker eropuit kunnen. Maar een baan vinden is lastig, zolang ik geen Nederlands paspoort heb. Mijn huids kleur schrikt soms ook af, merk ik." Jan-Willem: ,,Het is niet makkelijk om in de buurt werk voor laagopgeleiden te vinden. Ik stort geld op onze gezamen lijke rekening voor het huishouden en op Vanessa's rekening voor kleding en dergelijke, voor haar en de kinderen." Vanessa: ,,Dat is 300 euro per maand. Ik sla mezelf om de maand over." Jan-Willem: „Vanessa stelt weinig eisen aan kleding voor haarzelf. H&M vindt ze vaak nog te duur. Ze koopt lie ver bij winkels als Zeeman en Wibra." Vanessa: ,,Ik ben eenvoudig. Mijn ou ders hadden het niet breed. Hier heb ik het beter. Maar toch blijft Suriname mijn thuis, hoor.'' De 49-jarige date L. heeft het tegen mij. „Leugenaar." Ze ziet eruit of ze het wel lek ker vindt, een liegende man. Zo zijn mannen, zie je haar denken. Het afgelopen jaar heb ik veel met vrouwen afgesproken. Vaker dan ooit toen ik jonger was. Ik moet nu uit gaan kijken, want er omheen is een verwarrende lieg en verzwijgcultuur ontstaan die ik niet meer in de hand heb. Zo erg dat ik lieg als ik de waarheid spreek. Of iets verzwijg. Er zijn m'n kinderen. Die den ken dat ik in de weekends bewe gingloos op de bank zit samen met een spinnende Adje, laptop en afstandsbediening. We schrijven augustus. Doch ter Fenna is tot zaterdagmorgen 10.30 bij me. Ik vertrek om 11 uur naar een stadje in Wallonië, waar ik met twee losgeslagen zusters het uitgaansleven inga en de nacht doorbreng. Zondagavond ben ik om 20 uur thuis, Fenna komt om 22 uur binnen, van plan een paar dagen te blijven. Ik zit rustig op de bank met Adje. ,,Pap, is dit niet een beetje saaaaaaaai?'' Dan de dates. De meesten weten van de columns en vinden het oké, zelfs interessant, als ze erin voorkomen - mits niet her- L. heb ik ver teld dat ik bin nenkort 65 word. ,,Leugenaar.'' Bijna bejaard, en ik ben on geloofwaar dig gewor den. kenbaar. Soms, op verzoek, beloof ik niet over ze te schrijven. Dan rolt er op zaterdag een appje binnen. ,,Hé! Je zou niet over mij schrijven!'' ,,Het gaat niet over jou.'' Of: „Iedereen ziet dat ik dat ben.'' ,,Het gaat niet over jou.'' En dan geloven ze me niet. Ter wijl het waar is. Soms leg ik uit dat de belofte nu geldt, maar beperkt houdbaar is. ,,Dates lijken op elkaar. Over een halfjaar zijn er al zoveel voor bijgekomen dat als ik over ie mand schrijf vier anderen onder wie jij denken dat het over hen gaat.'' Laatst was ik oprecht behoor lijk weg van A. Over haar ga ik ze ker nooit schrijven. Nooit. Maar na het bovenstaande zal ze me wel niet gelo ven. Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@persgroep.nl De 49-jarige Egbert Jan Riethof (64) is journalist. Hij heeft een dochter (26) en een zoon (24). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 26 JANUARI 2019 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 95