8 NIEUWS De Argentijnse piloot Julio Poch schreef een boek over acht jaar gevangenschap. Een jaar na zijn vrijspraak spreekt hij over zijn arrestatie, de misverstanden en de geruchten rond zijn zaak. Pas toen ik in de Spaanse cel de documentatie kreeg en kon lezen waarvan ik werd verdacht, brak ik k dacht aan een practical j oke. Een hele I slechte weliswaar.'' Julio Poch gelooft er niets van als op 22 sep tember 2009 een Spaanse agent zegt dat hij is aangehouden. Op het vliegveld van Valen cia maakt hij zich op voor zijn allerlaatste vlucht voor Transavia. Zijn zoon Andrés, ook piloot, vergezelt hem voor de gelegenheid in de cockpit, net als zijn vrouw Grethe. In Amsterdam staat de champagne koud om zijn pensioen na zijn loopbaan bij Transavia te vieren. ,,Ik begreep er niets van. Het was zo onverwachts. Ik kreeg nog even de kans mijn zoon en vrouw te spreken. Ik zei: 'Dit is óf een grap, óf een groot mis verstand.' Toen werd ik in een politieauto geduwd.'' Poch belandde in een politiecel. ,,De deur viel met een harde 'klang' dicht. Ik wist dat het om een ver gissing ging, die vroeg of laat opgelost zou worden. Dat het zo lang zou gaan duren, kon ik toen niet be denken. Gelukkig maar.'' Het zou acht jaar duren voordat Julio Poch (66) werd vrijgesproken van oorlogsmisdaden in Argen tinië. Over de nachtmerrie die daaraan voorafging, spreekt hij een jaar na zijn vrijlating met zachte stem en een opmerkelijke rust. Tijdens een twee uur durend gesprek aan de keukentafel van zijn pol derwoning slaat de Argentijn niet één keer met de vuist op tafel. Als oud-marinier en voormalig ge zagvoerder heeft hij zichzelf onder controle. ,,Ik ben niet een type dat snel huilt'', zegt Poch. ,,Ook in de gevangenis niet. Pas toen ik in de Spaanse cel de documentatie uit Argentinië kreeg en kon lezen waarvan ik werd verdacht, brak ik. Die avond las ik pagina na pagina over honderden mar telingen en gruwelijke moorden; zaken waar ik nooit iets mee te maken heb gehad, maar waar wel overal mijn naam bij stond. Dat kwam hard binnen. Toen ik die tweehonderd pagina's aan aanklachten las, wist ik: dit gaat heel lang duren. Om alles bij te houden, begon ik in een dagboek te schrijven.'' Marine Die aantekeningen werkte hij uit in zijn boek Acht jaar onschuldig vast, dat volgende week verschijnt. Daarin beschrijft Poch hoe hij als zoon van een ma rineofficier bij de Argentijnse marine tekent. Hij blijkt een talentvol piloot, die opgeleid wordt in verschillende jachtvliegtuigen. Altijd een- of twee- zitters. Dat zal later cruciaal blijken in zijn proces, waarin hij kan bewijzen geen vrachtvliegtuigen te hebben bestuurd tijdens de militaire dictatuur. Zijn marinetijd, van 1976 tot en met 1980, valt sa men met de 'vuile oorlog' in Argentinië. Onder het bewind van president Jorge Videla verdwijnen dui- zenden opponenten van het regime. Op marine-in stituut Esma worden mensen gemarteld en ver moord. En er zijn claims dat mensen gedrogeerd boven zee uit een vliegtuig zijn geworpen. In het Argentijnse uitleveringsverzoek leest Poch dat hij wordt verdacht van betrokkenheid bij zowel de gruwelijkheden bij Esma als bij het uitvoeren van dodenvluchten. ,,In Spanje zat ik samen met Arabische terroristen, ETA-leden en de Russische maffia. Met sommige Russen schaakte ik. Als ik 's avonds televisie keek, zag ik diezelfde mensen in het nieuws. Dat was een rare gewaarwording. Hun zaak was groot in Spanje. Op momenten was het onverwachts gezellig. Ik was geplaatst bij de gedetineerden die de maaltij den rondbrachten. Ik kon met hen 's avonds eten. Dan dacht ik aan mijn familie, die dacht dat ik een zaam in de cel zat, terwijl ik gezellig zat te kaarten. Sommige gedetineerden spreek ik nog steeds. In Argentinië zat ik vast met oud-collega's van de ma rine. We houden contact via een whatsappgroep. Het gaat veel over hun gezondheid. De meesten zijn ouder dan 70. Een van de twee mannen die veroor deeld is voor dodenvluchten - en bij wie ik ervan overtuigd ben dat hij onschuldig is is overleden aan kanker. Inmiddels zijn vijfhonderd mensen in voorarrest of detentie overleden. Triest." „In de gevangenis was hij inmiddels ver in de 80; een oud en kwetsbaar mannetje. Het was moeilijk die figuur te verbinden met de legerleider van toen. Hoewel ik hem dagelijks zag, heb ik hem nooit recht streeks gesproken. Een oud-gene raal praatte wel met hem, maar ik betwijfel of Videla iets zou hebben verteld over de dodenvluch ten of de verdwenen mensen. Hij liet geen details los." ,,Van enkele slachtoffers is vastgesteld dat ze botbreuken hadden die wij zen op een grote val. Dat bewijst nog niet dat ze uit een vlieg tuig zijn gegooid. Tij- zaterdag 26 januari 2019 GO verseven Julio Poch en zijn familie bij zijn afstuderen en beëdiging als marineofficier. privéfoto Poch ontvangt in de Verenigde Staten een vlie gersdiploma bij de Amerikaanse marine. privéfoto Poch maakt zijn eerste vlucht als verkeersvlieger bij Transavia. privéfoto Koen Voskuil U verbleef in verschillende gevangenissen in Spanje en Argentinië. Met wie zat u daar? In Argentinië zat u vast met Jorge Videla. Heeft u hem gevraagd hoe het zat met de doden vluchten? Gelooft u dat de dodenvluchten hebben be staan? I Julio Poch in zijn achtertuin in Zuid schermer. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8