Een dichte trap houdt warmte vast Klusvrouw Duurzame kisten worden gemaakt zonder lak of lijm Hieke Grootendorst 11 Kies voor 'groene' producten KOSTEN meeste kisten zijn gemaakt van spaanplaat of hout met een katoenen bekleding. Spaanplaat breekt moeilijk af, bovendien komen bij de productie schadelijke stoffen vrij. Greenleave, een stich ting van duurzame uitvaart ondernemingen, raadt een massief houten kist van bin nenlands hout, zoals popu lier en wilg, of een mand van wilgentenen aan. Er bestaan zelfs kartonnen grafkisten. Let ook op de bekleding: lie ver geen katoen, de water- verslinder onder de textiel soorten, maar hennep, lin nen of jute. En duurzame uitvaartkisten worden ge maakt zonder (chemische) lak of lijm. Je kunt er ook voor kiezen de kist helemaal achterwege te laten en te worden begraven of gecre meerd in een lijkwade. Een grafsteen kan ook be- hoorlijk vervuilend zijn. In Nederland zijn granieten grafstenen populair en die komen meestal uit steen groeven in India of China. Deze steengroeven tasten het landschap aan en de werkomstandigheden zijn er vaak slecht; soms is er ook sprake van kinderarbeid. Het transport van de zware na tuursteen naar Nederland kost bovendien veel energie. Het is veel duurzamer om voor een gerecyclede graf steen te kiezen, of bijvoor beeld een zwerfkei. Ook de rouwkaarten, de catering en het rouwboeket kunnen groener. De milieu winst is misschien niet spec taculair, maar als bij alle 150.000 uitvaarten in Neder land gekozen wordt voor duurzame alternatieven, helpt dat wel. Voor een duur zame rouwkaart kies je voor gerecycled ongebleekt pa pier. Of je stuurt hem digi taal. Houd het aantal bloe men binnen de perken en kies voor seizoensbloemen uit Nederland. Of pluk bloe men uit de tuin van de over ledene. Voordelen Uitbesteden We gaan een open trap voorzien van stootborden. 18 millimeter mdf is prima. Meet tussen elke trede exact de maten van het stootbord op. Bespaar jezelf veel werk: laat het zaagwerk doen in de zagerij waar je het materiaal koopt. Onderdelen gelijk nummeren. Afwerken Pimpen Stootborden Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: een open trap dichtmaken. GO ZATERDAG 26 JANUARI 2019 Moutplamuui Universeel Ook de grafkist kan een stuk milieuvriendelijker: de Gemiddelde kosten ge wone uitvaart Gemiddelde kosten duur zame uitvaart Granieten grafsteen: €2500 Gerecyclede grafsteen: €1250 Huur rouwauto met chauffeur: €255 Huur rouwfiets: €138 Spaanplaten grafkist met eikenfineer: €369 Kartonnen grafkist: €395 100 rouw kaarten: €213 Digitale rouwkaarten: gratis Rouwboeket: €60 Bloemen uit pluktuin: €10 De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, BesteProduct.nl, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank en Tweakers. Verdwijnt alle warmte door een open trap naar boven? Ik ben gek op traprenovaties, maar dat had je misschien al gemerkt. Het is altijd maatwerk en dat vind ik het leukst. Rechte trap pen, gedraaide trappen, open of dicht, met kast, zonder kast. Ik vind het ook mooi om te zien wat sommige mensen met hun trap doen. Soms maken ze er complete kasten van, waarbij elke trede een eigen functie heeft. De eerste trede is een sleutelbakje, de tweede een vak voor de binnengekomen post, de derde een verzamelplaats voor al die losse spullen die nog naar boven moeten en je stee vast vergeet mee te nemen. Laten we deze week kijken hoe we een open trap dichtmaken. De liefhebber mag 'm zelfs pimpen. Er zijn meerdere redenen om een open trap dicht te maken. Je voorkomt warm teverlies en dat is goed voor klimaat en portemonnee. Het is veiliger voor kleine kinderen en huisdieren. Er hoopt minder stof op onder de trap. En het geeft je huis meteen een andere uitstraling. Dan de afwerking. Eerst de spijkergaten met houtplamuur dichtmaken. Dit kun je het beste in twee keer doen, dat wordt het mooist. De naden maak je dicht met acrylaatkit, dat is elastisch en overschil- derbaar. Dan breng je een grondlaag aan. Aflakken in twee lagen. We hebben de trap nu geschilderd, maar je kunt hem ook stofferen of overzet- treden van hout of vinyl aanbrengen. Heb je de smaak te pakken? Dan kun je jouw trap nog verder pimpen. Denk aan trapleuningverlichting of glow-in- the-dark-strips op de treden. Bevestig de stootborden met spijkers tegen de achterkant van de treden. Deze komen dan tegen de onderkant van de trede daarboven. Met een latje, houtlijm of montagekit kun je de boven kant vastzetten. Gevorderden frezen een gleuf onder de tree waar het stootbord in valt. FOTO EN ILLUSTRATIES TJITSKE SLUIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 83