Binnen twee dagen zijn die vieze beestjes weg Lekker makkelijk Na de ontdekking hing mijn dochter als een Freek Vonk boven de toiletpot 'Met één glas ben je gemakkelijk een half uur zoet' 9 ,,Ik wil geen wormen in mijn poep!" Met het voor haar kenmer kende drama beklaagde de jongste dochter zich over haar ontdekking. Of ze het nu wilde of niet, ze zaten er toch echt. Net zoals ze enkele maanden daarvoor bij haar grotere zus zaten. Die er een stuk vrolijker op reageerde. Als een Freek Vonk hing zij boven de pot. Daar komt het natuurlijk alle maal door. Die avontuurlijke bio- logeninstelling van ze. Als het even kan, zitten de dames buiten. En ook met hun knuistjes in de grond. Vieze grond onder nagels die vaker gelakt dan geknipt wor den. De overheid en gezondheidspre dikanten willen dat kinderen meer buiten spelen. Maar van bui ten spelen komen dus wormen. Je stuurt kinderen natuurlijk niet in een plastic bal naar buiten. Ook al roept er altijd een stemmetje in je hoofd dat ze overal tegen be schermd moeten worden. Geef dat stemmetje de overhand en je krijgt het fenomeen van de heli- kopterouders - ouders die altijd boven hun kind cirkelen. Kinderen die buiten spelen zou den een beter immuunsysteem hebben. Er wordt vaak gesugge reerd dat de toegenomen hygiëne zorgt voor meer allergieën. Maar volgens Hannekes echtgenoot - arts, ooit buitenkind, wel astma tisch - zijn de resultaten van de onderzoeken niet eenduidig. Al snorde hij wel een interessant arti keltje over poeptransplantaties op. Die bestaan ja, om allergieën te bestrijden. Daarom deze week een nood gedwongen test van een pilletje. Mebendazol heet de redding. Zel den heb ik zo'n goedkoop pilletje gekocht. Binnen twee dagen wa ren de vieze beestjes weg. Niet dat het inslikken van het medicijn vanzelf ging. Want met het eer dergenoemde drama riep de jong ste uit dat ze geen pilletje wilde. Een uur later wilde ze het weer wel en zo wisselde het telkens. Toen we het tussen drie andere snoepjes presenteerden als peper muntje, vond ze het echter een prima traktatie. boven. Niet van die wormen die ik als kind ook had. Wel van de remedie van mijn ouders. Een rauwe ui eten voor het slapengaan. Vreselijk. En dat helpt dus niet. Op een Spaanse site kwam ik advie zen tegen om knoflooktenen of grapefruitzaadextract te eten of appelciderazijn te drinken. Hoe minder pillen hoe beter, denk ik altijd. Maar aan de natuurlijke op lossingen zou ik in dit geval niet beginnen. Goed handen wassen en mebendazol slikken. Lekker makkelijk. Geen verrassingen meer op het toilet. De Halve Maan, Straffe Hendrik Hertog Jan, Grand Prestige start van 6 graden. „Naarmate het glas opwarmt, laat het bier telkens andere tonen los. Elke slok biedt nieuwe indrukken. Met één glas ben je gemakkelijk een half uur zoet." „Quadrupels zijn ook typische deelbiertjes", vindt Maaike Zilver berg. ,,Aan één fles heb ik vaak te veel." Schampers niet. ,,Al heb ik daar de volgende ochtend soms spijt van." In het smaakpalet van de quadru- pel wordt de mout op de schouders gehesen. Het amber- tot donkerkleu rige bier staat zo garant voor veel ge roosterde zoetigheid (denk: kandij en karamel), geflankeerd door milde fruitzuurtjes uit het gist (vijg, dadel, rozijn) en vaak wat toegevoegde kruiden. Het hop speelt duidelijk tweede viool, waardoor bitters be scheiden aanwezig zijn. Gerstwijn Dit heeft ook als gevolg dat flessen quadrupel, in tegenstelling tot veel andere biersoorten, jaren de kelder in kunnen. Schampers: ,,Waar je een IPA zo vers mogelijk moet drinken omdat de hopbitters anders verslech teren, kan de smaak van een quadru- pel tot wel vijftien of zelfs twintig jaar prachtig evolueren op fles. Het zoete karakter krijgt de ruimte en de gedroogde fruittonen smaken als maar rijper." Niet voor niets werd het bier zodoende gerstewijn genoemd, voordat La Trappe in 1991 de naam 'quadrupel' lanceerde. In de selectie van deze proeverij: acht zelfverklaarde quadrupels of gerstewijnen, door het panel blind te proeven in drankenspeciaalzaak Mi- tra Dennis Kock in het Gelderse Dui ven. Met de aroma's zit het meestal wel snor. Buiten Zuster Agatha - die haar kaarten nog wat dicht tegen het habijt houdt - vallen de bieren direct de neus binnen met geuren vol dadel, nootmuskaat en zelfs banaan schuimpjes. Alleen de ietwat bote- rige, overrijpe 'neus' van Straffe Hen- drik valt enigszins uit de toon. Eenmaal in de mond leggen alle bieren hun troeven op tafel. De ene keer is de balans ver te zoeken; zo kampt de Ongelovige Thomas met wat scherpe randjes en toont Struis zich een gammele drietrapsraket. De andere keer stelt de afdronk teleur; zoals de opvallend bittere nasleep van Wuldor en het vluchtige slot van Grand Prestige. Gelukkig proeft het panel voornamelijk positieve punten. De volle karamel-honingdrop- combo van Stormbock en de zijde zachte afdronk van Zuster Agatha bijvoorbeeld. La Trappe, de moeder aller quadrupels, wordt onderaan de streep het best beoordeeld. Nee, het is niet de meest avontuurlijke keuze. Maar wat geeft het met zo'n heerlijk complexe, voortreffelijk gebalan ceerde ode aan de mout? ,,Met de hele craftbeer revolutie van de laatste jaren zou je bijna denken dat goed bier al tijd handmatig het IJsselmeer moet zijn overgepeddeld of heeft liggen rijpen op een of ander obscuur, Indo nesisch hout", lacht liefhebber Phi- lipsen. ,,Dit bewijst dat ook ver trouwde namen nog uitstekend hun mannetje kunnen staan." Nynke de Jong, Hanneke Hendrix en Alex van der Hulst schrijven per toerbeurt over zaken die het leven van jonge ouders gemakkelijker moeten maken. De dochters van Alex ontdekken ongewenste organismen in de wc-pot. Hij besluit ze te bestrijden met een goedkoop pilletje. Brouwerij 't IJ, Struis €2,39, 9% Walhalla, Wuldor GO ZATERDAG 26 JANUARI 2019 Het bracht een jeugdtrauma -Alex van der Hulst Nynke de Jong (33), Hanneke Hendrix (38) en Alex van der Hulst (41) hebben kinderen in de leeftijd van 0 tot 7 jaar. Ze hebben de opvoed-podcast Ik Ken Iemand Die en schreven het gelijknamige boek. €2,79, 11% Te grofbellig schuim en een ietwat weeïg geurtje van boter en overrijp (geel) fruit. Dropt in de mond direct een lading zoet (stroop, honing), ge volgd door een te kort stondige dropafdronk. Een commercieel smaakbommetje, maar wat te zoet voor de ervaren drinker. €1,39, 10% De kraakheldere, kastanjebruine kleur verdient een schoonheidsprijs. De rijkelijke kruiding (nootmuskaat!) blijft boeien in de neus, maar is nogal op dringerig in de wan gen. Body en balans ontbreken helaas. Een wat vlakke, vluchtige afdronk. Winterbier is uitermate geschikt om met elkaar te delen. FOTO KOEN VERHEIJDEN In de neus: fijne, geroosterde toasttonen. In de mond: een door- drinkbare, relatief licht alcoholische mix van zoet, ge droogd fruit. In de afdronk: een ietwat wrang, op merkelijk bittertje. Een ongebalan ceerde drietraps raket. €3,29, 9,8% Een bekvullend bier vol zoete, plakkerige karamel en mooie, mistige amberlooks. Helaas een storende natrap van witlofach tige bitters. Door dit hoppige, on-quadru- pel-achtige karakter lekkerder om vers te drinken (of juist ja renlang te laten lig gen), adviseert Schampers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 81