Wat te doen tegen welke steen? Niet alleen in de nieren en blaas kunnen stenen ontstaan. Ze kunnen zich op de meest uiteenlopende plekken in ons lichaam vormen, met soms vervelende gevolgen. Wees matig met (ijs)thee en cola De klachten komen als ze vast blijven zitten 5 Tandsteen Ntereteiwii Amandelstenen Galstenen Goed je tanden poetsen en je tong schrapen helpt om ze buiten de deur te houden. Als je ze al hebt, kun je ze op die manier soms ook weer weg krijgen. Gorgelen en spoelen met mondwater helpt ook. Vaak komen de brokjes vanzelf los en kun je ze uitspugen of doorslikken. Als je er vaak last van hebt, kun je je amandelen opera tief laten verwijderen. Maagstenen GO ZATERDAG 26 JANUARI 2019 Stenen tijdperk CARIN RÖST Poets je te weinig, of op de verkeerde manier, dan kun je last krijgen van tand steen. De voorloper ervan is tandplak, een zacht mengsel van bacteriën, rest jes voedsel en speeksel dat op en tussen de tanden en kiezen zit. Tandplak die je niet verwijdert verkalkt en dan is er sprake van tand steen. Die kun je niet zelf verwijderen, dat is een klusje voor de tandarts of mond hygiënist. Wel kun je tandplak onder con trole houden door goed te poetsen en stokers en ragers te gebruiken. Zo ga je de vorming van tand steen tegen. Zo'n 5 procent van de Nederlandse be volking krijgt te maken met nierstenen. Ze ontstaan als er te veel moeilijk oplosbare zouten en mineralen in de urine zitten die met elkaar versmelten. Dat gebeurt vaak in combinatie met nieren die te weinig urine aanmaken, bijvoor beeld omdat je te wei nig drinkt. Meestal be staan de ophopingen uit calcium, maar er zijn ook stenen van urinezuur en zeldza mere exemplaren van cystine of struviet. Zijn ze kleiner dan een halve centimeter, dan kun je ze uitplassen. Als grotere stenen vast komen te zitten in de urineleider, ver- oorzaakt dat hevige pijn. Deze stenen moe ten verwijderd worden met een uitwendige niersteenvergruizer of via een kijkoperatie. Helaas komen nier stenen vaak terug. Je kunt de kans verklei nen door veel water te drinken en matig te zijn met (ijs)thee en cola, want deze dran ken kunnen door hun hoge oxalaatgehalte de steenvorming juist bevorderen. Eet ook niet te veel vlees en voeg weinig of geen zout aan je eten toe. Heb je een metaalsmaak in je mond, een vieze adem en voelt het alsof er iets vastzit in je keel? Wellicht lijd je aan amandelstenen. Dit zijn kleine, stinkende, geelwitte brokjes die op of in de groe ven van je amandelen zitten. Ze bestaan uit neergeslagen mineralen, dode cellen, bac teriën en voedselresten. Veel mensen weten niet dat ze amandelstenen hebben. Galstenen zijn soms zo klein als luciferkopjes, maar kunnen ook de grootte van knikkers hebben. Gal is een vloeistof die nodig is om vet ten af te breken. Hoe galste nen precies ontstaan, is on duidelijk. Vermoedelijk vor men ze zich als gal indikt en versteent, bijvoorbeeld door een galblaasinfectie. Er zijn verschillende soorten galste nen. Cholesterolstenen, die uit cholesterol bestaan, komen het meeste voor. Er zijn ook pigmentstenen, die uit galpigment bestaan. Pas als ze vast blijven zitten, komen de klachten. Hierbij kun je denken aan misselijk- Een speekselsteen is een ophoping van kalkzouten die vooral voorkomt in de uitvoergang van de speek selklier, en soms in de klier zelf. De grootte varieert van een paar millimeter tot en kele centimeters. Doordat speekselstenen het speek sel tegenhouden, veroor- heid en heftige buikpijn, waarbij een niet te onder drukken bewegingsdrang ontstaat. Ook geelzucht en ontkleurde ontlasting komen voor. Mannen hebben vaker last van galstenen dan vrou wen en ze ontstaan vaker bij mensen die te zwaar zijn en bij mensen die snel afval len. Je kunt de kans erop verkleinen door gezond te eten en overgewicht te ver mijden. zaken ze een pijnlijke zwel ling bij de klier, meestal een van de onderkaakspeeksel klieren. Dit merk je vooral voor en tijdens de maaltij den, omdat de klieren dan veel speeksel aanmaken. Hoe ze ontstaan, is onbe kend. Ze komen vaker voor bij mannen dan bij vrouwen. Blaassteen ontstaat uit afvalstoffen van urine, zoals oxalaat- en urine zuur. Zo'n steen is enkele millimeters tot een paar centimeter groot en ont staat onder meer bij mensen die niet goed uitplassen of oneffenhe den in de blaas hebben. Blaasstenen kunnen verplaatste nierstenen zijn. Kleine plas je ge makkelijk uit, maar gro tere kunnen blijven ste ken. Je kunt dan last krij gen van koorts, bloed in de urine of pijn bij het plassen. Deze grote sa menklonteringen moeten vergruisd of operatief verwijderd worden. Veel water drinken kan hel pen om ze te voorkomen. Stenen in het maag darmkanaal (behalve in de maag kunnen ze ook in de darmen voorkomen) ontstaan door het inslik ken van niet-eetbare of slecht verteerbare stof fen. Denk bijvoorbeeld aan vezelrijke plantenres ten. Of haren, wat bij psychiatrische patiënten nog weleens voorkomt. Meestal zijn maagstenen klein en veroorzaken ze weinig problemen. Grote stenen geven wel klach ten, zoals misselijkheid, pijn in de bovenbuik, ver minderde eetlust en ge wichtsverlies. Die grotere stenen moeten operatief verwijderd worden. Nier stenen Amandel steen Gal stenen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 77