PUZZEL Diëten lossen niets op, want ze draaien om controle Van meer bewegen krijg je meer trek Zingen met je collega's vermindert werkstress Telefoon op slot tot antwoord er is Volvo roept auto's terug wegens brandgevaar Apps op smart-tv stoppen zomaar 3 nuchtere kijk op je mogelijkheden. Bijvoorbeeld door in de supermarkt alleen de producten te kopen die op je lijstje staan en niet vlak bij de kassa toch allerlei ongezonde pro ducten in je karretje te kieperen. Lukt dat, dan groeit je zelfvertrou wen. En dat stimuleert om door te gaan. Veel mensen willen te snel of zijn te ongeduldig voor zichzelf.'' Puzzelstukje 17 Hoe kom ik meer in balans? „Diëten bieden geen oplossing bij het vinden van balans, want ze zijn gericht op controle. Een dieet voelt na verloop van tijd onnatuurlijk en dat is het ook, want bij het vinden van balans gaat het ook om af en toe loslaten. De kunst van het vinden van balans is dat je aan de hand van een schema leert afwisselen tussen controleren en loslaten. Maak dus concrete, haalbare afspraken met je zelf waarbij af en toe ruimte is om - met bewuste aandacht - te genieten van verleidingen. Gecontroleerd los laten dus.'' Puzzelstuk 34 Afvallen is meer dan 'meer bewegen en minder eten' ,,Ook het Voedingscentrum han teert de afvalboodschap 'minder eten en meer bewegen'. Ik vind dat veel te simpel gesteld, omdat je voorbijgaat aan bijvoorbeeld hor moonschommelingen en redenen waarom je meer energie binnenkrijgt dan je verbrandt. Slaaptekort leidt bijvoorbeeld tot meer trek. In mijn praktijk behandel ik veel mensen met overgewicht die slaapapneu heb ben en daardoor slaaptekort opbou wen. Dan wordt het extra moeilijk om weerstand te bieden aan die trek. En meer beweging is zeker goed voor je, maar je valt er niet per se van af: je krijgt er namelijk ook extra trek van.'' Puzzelstuk 39 Wees moedig ,,Het vergt moed om een ongezond patroon te doorbreken. Het vraagt lef om het tellen van calorieën los te laten. Of na een aantal mislukte po gingen opnieuw te proberen om af te vallen. Het vergt een mate van dap perheid om tegen vrienden en fami lie te zeggen dat je niet meer mee doet aan 'gezellig taart eten' of 's avonds met z'n allen bier drinken in het café. En je hebt ruggengraat nodig om bijvoorbeeld naar de sport school te gaan of yoga te doen, waar mee je bijvoorbeeld ook letterlijk leert je rug recht te houden. Door sport en andere uitdagende activitei ten kom je lekkerder in je vel te zit ten, waardoor je tegenslag beter kunt incasseren. En minder vaak eten nodig zult hebben om jezelf op te vrolijken.'' Puzzelstuk 18 Stop met uitstellen ,,Je kunt jezelf voor de gek houden met je taalgebruik over eten. 'Eigen lijk zou ik nu geen ijsje moeten ne men, maar ik doe het toch maar, want het is zó lekker.' Daarmee bouw je een rechtvaardiging in waarmee je doet alsof je erg je best doet. In je hoofd klopt het dan weer, want je hebt er toch alles aan gedaan? Met woorden als 'eigenlijk' en 'proberen' ('ik heb geprobeerd om minder te snoepen') neem je jezelf in de ma ling. Als je grip wilt krijgen op uit stelgedrag, moet je het aanpakken. Maak een gedetailleerd weekschema, waarin je zo precies mogelijk op schrijft wat je gaat eten en wanneer je gaat koken. Zo'n schema op papier zetten werkt voor de meeste mensen heel goed. Begin met een haalbaar schema. Als dat een week lukt, kun je het ook nóg een week volhouden. Zo bouw je langzaam aan een ge zonde leefwijze.'' Leuk om te weten Handig om te weten Noodzakelijk om te weten Wil je niet weten GO ZATERDAG 26 JANUARI 2019 Past bij emotionele eters Geschikt voor 'lijngerichte' eters 4 Psycholoog Martijn Bond kwam op het idee voor zijn boek door Linda de Mol. foto joost hoving Vooral geschikt voor uitstellers Geschikt voor mensen die uitstel gedrag vertonen De afvalpuzzel van Martijn Bond is verschenen bij Maven Publishing (€20). Drukke dag op het werk? Misschien helpt het om met collega's een liedje te zingen. Dat kan werkstress verminderen en voor een betere band zorgen, ontdekten Britse psychologen. Voor hun onderzoek volgden zij 58 mensen die met collega's in een koor zongen. Onderzoeker Joanna Foster: ,,Ze haalden zelfs meer steun uit het koor dan uit andere vormen van sociale interactie op het werk." Ouders die van hun kinderen geen antwoord krijgen op appjes en telefoontjes, opgelet! Een vader uit het Verenigd Koninkrijk was dit zo zat, dat hij de app Re- plyASAP ('reageer zo snel moge lijk', red.) ontwikkelde. Die dwingt de ander om te reageren. Hoe? De mobiel gaat op slot tot een antwoord is verstuurd. De Zweedse autofabrikant Volvo roept we reldwijd 219.000 auto's terug. Er zouden pro blemen zijn met de brandstofleiding. Die kan in enkele auto's gescheurd zijn, met een lek kage rond de motor tot gevolg. Auto's die in aanmerking komen voor de terugroepactie zijn de Volvo V40, V40 CC, S60, S60 CC, V60, V60 CC, XC60, V70, XC70, S80 en de XC90 gebouwd tussen 2015 en 2016. De Consumentenbond adviseert mensen die een smart-tv willen kopen hun keuze niet af te laten hangen van de apps op het toestel. Fabrikanten als Philips en Sam sung willen geen garantie geven dat de apps blijven werken. De bond kreeg ruim vijfhonderd mel dingen over verdwenen apps. Klanten voelen zich misleid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 75