Zo voorkom je een dieet-burn-out Kdrin's(fl^j&> Dit plekje is nog vrij! Nu volop vroegboekkorting Bedenk eerst: is die patat bijzonder genoeg? Stop met diëten, begin met puzzelen: in zijn boek De afvalpuzzel fileert psycholoog Martijn Bond veertig valkuilen over afvallen en leert hij je hoe je - met geduld en compassie voor jezelf - in evenzoveel stappen groeit naar een gezonder leven. En hoera: fouten maken mag. Een knop omzetten? Zo werkt het niet Puzzelstukje 5 Het pindakaasmoment Bond: ,,Stel dat je voor het eerst pindakaas koopt. Je vergelijkt de verschillende merken op prijs en ingrediënten en kiest de pot die het beste bij je past. En als-ie bevalt, kies je voortaan altijd datzelfde merk; op een gegeven moment ge beurt dat gedachteloos. Wat voor de pot pindakaas geldt, gaat op voor veel eetmomenten. Om iets te ver anderen, heb je aandacht nodig. Be kijk daarom eens met een frisse blik wat je uit gewoonte eet of drinkt. Is zaterdag patatdag omdat je dat nu eenmaal altijd doet? Drink je na het sporten standaard een paar biertjes omdat dat er nu eenmaal bij hoort? Breng het in kaart en maak per situ atie een nieuwe afweging. Wat ook kan helpen: geef een rapportcijfer aan elk eetmoment. Is die patat ei genlijk bijzonder genoeg om opge geten te worden?'' Puzzelstukje 10 Mindset ,,Veel mensen hebben wat eten betreft een fixed mindset. Ze denken: ik kan het niet, het lukt niet, dus ik stop er maar mee. Terwijl je jezelf beter kunt toestaan dat iets weleens mislukt; stel jezelf daarbij dan de vraag wat je ervan kunt leren: een growth mindset. Om zo'n mindset te ontwikkelen, richt je je op wat voor jou haalbaar is. Je ontwikkelt een I vallen voor iedereen hetzelfde en I heel makkelijk is: 'gewoon een I knop omzetten'. De psycholoog I heeft daar een andere kijk op. I ,,Elk lichaam is anders en per I soonlijkheden verschillen I enorm. Afvallen is iets wat je I kunt leren als je het doet op een I manier die bij j e past. En net als I elke vaardigheid bestaat het uit I een leerfase en een verbeterfase." Om dat te bereiken, loodst hij de lezer in veertig hoofdstukken - veertig puzzelstukjes - stap voor stap naar gezonde(re) keuzes. In die veertig hoofdstukken on derscheidt Bond voor verschillende typen eters vijf thema's: aanpak (zelfvertrouwen, wilskracht, mind set, het doorbreken van gewoon tes), uitrusting (wat heb je nodig om te veranderen?), obstakels (wie of wat houdt me tegen?), voeding (wat is het effect van voeding op een lichaam?) en triomf (hoe maak je een gezonde leefwijze vanzelf sprekend?). Bond geeft suggesties en stimuleert lezers vooral zelf door het boek te laveren, de puzzelstuk jes proberend die voor jou het meest van toepassing zijn. Hieron der enkele voorbeelden van een eerste aanzet voor zo'n persoonlijke zoektocht. We zijn allemaal een beetje Linda (m/v). Dat inzicht groeide bij Martijn Bond (40), werkzaam als psycho loog voor mensen met obesitas en eetstoornissen, na het lezen van enkele edities van Linda Magazine. Het ene nummer schrijft Linda de Mol over haar continue worsteling met de kilo's, een editie later gaat het over tips en tricks om af te vallen en in het nummer erna geeft ze toe dat ze volledig de weg kwijt is: wat 'mag' nou wel en wat niet? Het resultaat: een cover waarop Linda ondeugend poseert met een zak patat. De kop: 'Rot op met je chiazaad'. Voor de psycholoog waren de ontboezemingen van De Mol reden om aan zijn boek te beginnen. ,,Bij het lezen van al die magazines reali seerde ik me dat er, niet alleen in mijn praktijk, grote groepen men sen zijn die het niet meer weten. Die het vertrouwen in gezonde voeding zijn kwijtgeraakt, die het vertrouwen in zichzelf kwijt zijn en lijden aan een dieet-burn-out.'' Volgens Bond zit er een voor name denkfout in het idee dat af- Altijd inclusief: vlucht verblijf huurauto Kleinschalige accommodaties O weg van de massa www.karinschoice.nl 020 - 44 99 470 Wil jij tijdens je vakantie weg van Villa's met privé zwembad de massa op ontdekking gaan en S Boutique hotels zelf je tempo bepalen Zoek je rust, Originele appartementen ruimte en vooral geen gedoe? Kijk dan op www.karinschoice.nl Geschikt voor mensen die zichzelf een 'externe eter' noemen (ze zijn gevoelig voor prikkels van bui tenaf, zien eten doet eten) bedoeld voor 'lijngerichte' eters ZATERDAG 26 JANUARI 2019 GO De puzzel die afvallen heet LEO VAN MARREWIJK II »Op 28 januari, op het congres 'Je bent wat je (di)eet' in De Balie in Am sterdam gaat Martijn Bond in gesprek met Gerda Feunekes (directeur Voe dingscentrum) en internist-endo- crinoloog Liesbeth van Rossum (Erasmus MC). ',nty. '.r. Ii)iwwymww«i Caribisch Gebied - Curacao - Willemstad Blue Marlin Appartementen Griekenland - Rhodos - Sa/akos Salakos Villas Prijzen excl. Calamiteiten fonds €2,50 adm-kosten €25,- per boeking

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 74