quantumcomputer In zoektocht naar verbanden is een complot zo geboren Dit zegt de wetenschap Eureka! Perfect model voor celstudie 3 Ons brein pikt ook allerlei denkbeeldige verbanden op' 'Je zou interessante kosmologische problemen kunnen simuleren op een quantumcomputer' 23 dekking probeerde Kouwenhoven het majora- nadeeltje klaar te maken voor gebruik als qubit. In De Race is te zien dat niet alles van een leien dakje gaat, zoals vaak in de wetenschap. Gefrus treerde promovendi, jarenlange experimenten die tot niets lijken te leiden en apparaten die constant kapot zijn, passeren de revue. Is de fi nish inmiddels in zicht? ,,Het doel was om aan het einde van De Race de majorana-qubit te heb ben'', zegt Kouwenhoven. ,,We hebben ontdekt dat we wat stappen terug moesten nemen om uiteindelijk de grote sprong voorwaarts te kun nen maken. We moesten nieuwe materialen ontwikkelen, daarvoor was een gigantisch appa raat nodig. Dat is in de film goed te zien. Inmid dels werkt dat allemaal en zijn we bezig de eind jes aan elkaar te knopen en een qubit te bouwen. Maar één qubit maakt natuurlijk nog geen quan tumcomputer. Het doel is dit jaar één goede qubit te kunnen produceren. Als dat lukt, kun nen we er daarna meerdere bij elkaar gaan zet ten.'' Speculatie Wie gaat winnen, is speculatie, maar duidelijk is dat de race langzaam verschuift van de universi teiten naar de techgiganten. ,,Twee, drie jaar ge leden hebben de bedrijven het een beetje over genomen'', schetst Kouwenhoven. ,,IBM, Google, Microsoft en Intel, tegenwoordig ook Alibaba, Tencent en Toshiba, noem maar op. Deze bedrijven hebben zo'n grote hoeveelheid geld en mensen tot hun beschikking, dat ik niet verwacht dat de eerste quantumcomputer nog bij een universiteit gebouwd zal worden.'' Om deze reden ging Kouwenhoven, oorspron kelijk verbonden aan de TU Delft, een samen werking aan met Microsoft. Dat resulteerde in een spiksplinternieuw Delfts Microsoftlab, on der leiding van Kouwenhoven. Maar hoe belang rijk is het nou eigenlijk om de race te winnen? „Wetenschappelijk gezien is het gewoon heel interessant om de eerste te zijn.'' Kouwenhoven weet in al zijn nieuwsgierigheid al wat hij de quantumcomputer als eerste zou voorschotelen. ,,Ik zou heel graag zien hoe hogetemperatuursu- pergeleiding in elkaar zit. Ook zijn er heel inte ressante kosmologische problemen die je zou kunnen gaan simuleren op een quantumcom puter, dat lijkt me wel leuk. En dan kunnen an dere mensen medicijnen gaan ontwikkelen.'' Het internet staat er vol mee: complottheorieën. De een nog vreemder dan de ander. Waarom geloven sommige mensen in samenzweringen? De maanlanding werd gefilmd in Hollywood. De aarde is eigenlijk zo plat als een dubbeltje. De aan slagen op de Twin Towers waren een inside job. En de wereld wordt in werkelijkheid geregeerd door buitenaardse reptielen die onder de aardkorst leven. Er zijn nogal wat mensen die er al lerlei wilde en onbewezen theo rieën op na houden. Maar waarom eigenlijk? Dat heeft een aantal re denen, zegt sociaal psycholoog Michiel van Elk van de Universi teit van Amsterdam. Hij deed on derzoek naar het geloof in samen zweringen en sprak hiervoor met verschillende complotdenkers. ,,Als mens zijn we zo geprogram meerd dat we altijd een verklaring wensen. We hebben de behoefte aan een gesloten wereldbeeld, waarin alles klopt en alles met el kaar samenhangt. Gebeurt er iets vreemds, dan gaan we instinctief op zoek naar verbanden die het ge beurde verklaarbaar maken.'' En dat gaat niet altijd goed. Van Elk: ,,Ons brein pikt namelijk ook allerlei denkbeeldige verbanden op, ofwel zaken die verband met elkaar lijken te houden maar dat in werkelijkheid helemaal niet doen. Dat legt de basis voor afwijkende ideeën en het geloof in samen zweringstheorieën.'' Daarbij zijn mogelijk ook groeps- factoren van invloed. Volgens sommige psychologen is het ver spreiden van en geloven in com plotten van oudsher een manier om coalities te vormen. ,,Dus dat je samen in rare ideeën gelooft en zo een groepsband smeedt'', zegt Van Elk. Zo kregen de nazi's grote aan tallen aanhangers door te roepen dat er een Joods complot was om Duitsland te vernietigen. Maar waarom gelooft de een wel en de ander niet in complotten? ,,De ene mens is van nature analy- tischer, de andere is intuïtiever. De intuïtieve mens reageert snel en reflecteert niet bij gebeurtenis sen, terwijl de analytische mens wat meer de tijd neemt en langer nadenkt. Intuïtieve mensen zijn hierdoor gevoeliger voor complot- denken.'' Daarbij speelt mogelijk ook het opleidingsniveau van mensen een rol. ,,Hoger opgeleiden zijn over het algemeen minder vatbaar voor samenzweringstheorieën dan la- ger opgeleiden, omdat ze vaardiger zijn in het ontleden van informa tie en vinden van betrouwbare bronnen.'' Moeten mensen leren kritischer na te denken? ,,Is onderzocht, maar de resultaten stemmen wei nig hoopvol. De proefpersonen passen de geleerde vaardigheden niet toe.'' Dat komt mogelijk doordat com plotdenkers moeilijk te overtui gen zijn, denkt Van Elk. Hij sprak onder meer met mensen die in chemtrails geloven, de theorie dat vliegtuigen chemische sporen in de lucht achterlaten om ons te beïnvloeden. „Complotdenkers kunnen altijd weer dingen toevoe gen aan hun theorie, waardoor ze toch 'gelijk' hebben. Bovendien kunnen ze de criticus altijd het verwijt maken dat hij of zij tot de groepering behoort die de betref fende samenzwering in stand wil houden.'' Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Jeroen Pasterkamp (46), hoogleraar neuropsychologie aan de VU. ,,Het menselijk brein is een even complex als be langrijk orgaan en bestaat uit bijna 90 mil jard zenuwcellen. Ik ben vooral geïnteresseerd in verbindingen in die hersenen en hoe deze ontstaan. Als ik begrijp hoe het normaal werkt, dan kan ik ook meer in zicht krijgen in wat er misgaat bij bijvoorbeeld alzheimer, epilepsie of ALS. Waar is er sprake van ver keerde verbindingen of waar zie ik een molecu laire verandering? Dat zijn vragen die ik wil beant woorden en dat doe ik onder meer door onder zoek te doen op brain organoids, ook bekend als minihersenen. Dat zijn kleine stukjes hersen weefsel die we in het laboratorium vanuit huid cellen van de mens kwe ken. Onlangs hebben we een nieuw brain organoid- model ontwikkeld met hersenimmuuncellen, microglia, er in. De micro- glia ruimen afval op, bij voorbeeld dode zenuw cellen, en bepalen hoeveel en welke contacten er zijn tussen zenuwcellen. Onderzoekers over de hele wereld waren al jaren op zoek naar dit model en het werd ons min of meer in de schoot geworpen toen we een brain organoid uitleenden aan een col lega die onderzoek doet naar microglia. Tot haar en onze verbazing bleken de brain organoids vol met microglia te zitten en had den we opeens een per fect model om deze cellen tot in detail te bestuderen. Defecten in microglia worden in veel hersen ziekten gevonden, maar hoe ze zijn aangedaan en waarom dit tot ziekte leidt is grotendeels onbekend, omdat het lastig was om aan menselijk hersenma- teriaal te komen. Als we deze dingen we ten, kunnen we betere therapieën ontwikkelen en testen.'' GO ZATERDAG 26 JANUARI 2019 qubit De Race - hoe bouw je een quantumcompu- ter? is maandag 4 februari om 20.25 uur te zien op NP02. w Kijk op de site J bij /wetenschap jr.-,:- KAJ VAN ARKEL Ook een vraag over wetenschap? wetenschap@persgroep.nl -Jim Jansen Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NewStientiSt en met l f vanvnederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 71