Wereldwijde race om basis In een laboratorium in Delft werkt natuurkundige Leo Kouwenhoven aan een computer met onvoorstelbaar meer rekenkracht dan de beste supercomputer van nu. Deze quantumcomputer kan voor een technologische revolutie zorgen. Zaken waarvan we nu nog dromen, komen binnen handbereik. Zoals het ontwerpen van een nieuw medicijn 22 Er is in de wereld een race gaande om de eerste quantumcomputer te pro duceren. Leo Kouwenhoven, hoog leraar quantumtransport aan de TU Delft en leider van het Delftse Quantumlab van Microsoft, heeft met zijn team goede kaarten in handen. Filmmaker Da vid Kleijwegt volgde hem zes jaar lang op de voet. In de televisiedocumentaire De Race is te zien welke weg hij heeft afgelegd om te komen waar hij nu staat. Die weg was niet zonder ob stakels. Als het lukt om dit rekenwonder te produce ren, komen zaken waarvan we nu nog dromen binnen handbereik. Denk aan het ontwerpen van nieuwe medicijnen: in plaats van eindeloos te testen welke stoffen werken en welke niet, kan een quantumcomputer dat in de toekomst wellicht gewoon simuleren en uitrekenen. Hetzelfde geldt voor materialen die hun weer stand verliezen bij extreem lage temperatuur: supergeleiders. Slaag je erin een supergeleider te maken die op kamertemperatuur werkt, dan kun je elektriciteit zonder enig verlies transpor teren. Dat zou een grote stap richting de oplos sing van het energieprobleem zijn. Met extreem veel rekenkracht kun je gewoonweg alle moge lijke materialen simuleren tot je er één hebt ge vonden met de juiste eigenschappen. Bizar De quantumcomputer is niet zomaar een snel lere computer. Hij werkt op een fundamenteel andere manier, door de bizarre wetten van de quantummechanica te gebruiken. Volgens die wetten kan een deeltje bijvoorbeeld op meer dere plekken tegelijk zijn. Stel dat je in een dool hof staat en zo snel mogelijk de uitgang wilt vin den. Er zit niets anders op dan alle paden langs te lopen tot je de juiste hebt gevonden. Een com puter doet dat ook, maar dan heel erg snel. Een quantumcomputer daarentegen, probeert paden niet één voor één uit, maar allemaal tege lijk. Hij kan multitasken en dit maakt hem zo onvoorstelbaar veel krachtiger dan alle super computers die we nu hebben. Een gewone computer rekent met bits. Een quantumcomputer is tot deze buitengewone berekeningen in staat dankzij bits met quan- tumeigenschappen: qubits. Maar die eigen schappen zijn heel kwetsbaar. De omgeving kan bij het minste of geringste de quantumeigen- schappen verstoren en fouten in de berekenin gen veroorzaken. Deze fouten vormen de groot ste horde op weg naar een bruikbare quantum computer. Je dient ze te corrigeren of te voorko men. Corrigeren is een complex klusje, waar heel veel hulpqubits voor nodig zijn. Slaag je er ech ter in een stabiele qubit te maken die nauwelijks fouten maakt, dan kun je met veel minder qu bits toe. Een typisch gevalletje 'voorkomen is beter dan genezen'. En laat een superstabiele qubit nou net de kracht van de aanpak van Leo Kouwenhoven zijn. Majoranadeeltje In 2012 bereikte Kouwenhoven een we tenschappelijke doorbraak die wereld- f wijd veel belangstelling trok. De 55-jarige quantumfysicus slaagde erin het zogehe ten majoranadeeltje te produceren. Al in 1937 voorspelde de Italiaanse theoreticus Ettore Majorana het bestaan van dit deeltje, maar tot dan toe had niemand het ge vonden. Dit geheimzinnige deeltje bleek de perfecte bouwsteen te zijn voor de quantumcom puter, dankzijzijn grote stabiliteit. In de jaren volgend op deze ont- ZATERDAG 26 JANUARI 2019 GO A Alle ballen op de eerste Snel de uitgang vinden van een doolhof is voor de quantumcompu ter geen probleem. Volgens de wet ten van de quantummechanica kan hij, anders dan computers van nu, op meerdere plekken tegelijk zijn en dus alle paden tegelijk uitproberen. ILLUSTRATIE AD/THIJS UNGER FENNA VAN DER GRIENT Leo Kouwenhoven: ,,Dit jaar eerste goede qubit bouwen.'' foto bob bronshoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 70