Na twaalf jaar gevangenschap probeert Van der Dussen z'n 20 Romano van der Dussen kwam in 2016 op vrije voeten, na twaalf jaar onschuldig in een Spaanse cel te hebben gezeten. Maar ook in vrijheid is het leven niet altijd eenvoudig. Op Mallorca begint hij nu iets van licht aan de horizon te zien. 'Er zat na mijn vrijlating geen rem op, vooral als ik me down voelde. Een fles wijn bij het eten dronk ik helemaal leeg' Hij heeft op het stille voetpad tus sen de Middellandse Zee en de majestueuze kathedraal van Palma de Mallorca net een jointje opgestoken wanneer twee politieagenten op de fiets hem van ach teren passeren. Ze rijden dwars door de in dringende wietwalm heen. Romano van der Dussen schrikt, en lacht besmuikt. ,,O jee, op straat blowen kost je 350 euro...'' De agenten kijken niet om, fietsen rustig door, alsof ze niets hebben gemerkt. Een handvol jointjes op een dag, dat mag Romano (45) van zichzelf nog. Met tabak en alcohol is hij sinds kerst gestopt. Sigaretten en alcohol waren de eerste verleidingen die hij niet kon weerstaan na zijn plotselinge vrijla ting op 11 februari 2016. ,,Er zat bij mij geen rem op, vooral als ik me down voelde. In plaats van een fles wijn na het eten weg te zetten, dronk ik hem helemaal leeg.'' Nu, als hij tus sen de middag in een jachthaven met enkele kapiteins op een zonnig terras zit, is hij de enige die een biertje zonder alcohol bestelt. In september 2003 werd Van der Dussen aan de Costa del Sol gearresteerd, op verdenking van beroving en aanranding van twee vrou wen, en verkrachting van een derde vrouw. Hij werd na een dubieuze rechtsgang, met tal van fouten, veroordeeld tot ruim vijftien jaar cel. In 2016 pleitte dna-bewijs Romano vrij van de verkrachting. De andere veroordelin gen wilde het hooggerechtshof niet herzien, ondanks dat in het eerste vonnis uitdrukkelijk stond dat het één dader was die de drie vrou wen binnen anderhalf uur op bijna dezelfde plaats had overvallen. ,,En dus zal ik altijd de man zijn die officieel nog schuldig is aan twee zaken'', beklaagt hij zich in de documentaire Ik heb het niet gedaan van regisseur Elena Lindemans, die BNNVara maandag over hem uitzendt. De film gaat diep in op die rechterlijke dwalingen, maar ook op het woelige leven van Romano van der Dus- sen vanaf zijn jeugd tot zijn arrestatie op 30- jarige leeftijd. „Eigenlijk zijn die twaalf jaar cel een straf geweest voor alles wat ik daarvoor had gedaan'', zegt de geboren Leidenaar in de intrigerende documentaire. Padre Alemany Gezien die voorgeschiedenis, met talloze aan houdingen voor diefstal en geweld, verschil lende veroordelingen en verblijven in interna ten en een jeugdgevangenis, is het opmerke lijk dat Romano sinds zijn vrijlating niet meer in aanraking is geweest met de politie. Met helemaal niets kwam hij op vrije voeten, in het voor hem onbekende Palma de Mallorca. Geen huis, geen geld en zijn enige familie, va der en zus, in Nederland. Maar padre Jaume Alemany, de pastoor van de lokale parochie die Romano maandenlang onderdak bood, en Nati, de vrouw die weke lijks als pastoraal medewerkster gevangenen bezocht en verliefd werd op Romano, waren er gelukkig wel. ,,Romano was niet zo als de meeste gevangenen. Ik zag dat hij capaciteiten had. En beschaving, die raak je nooit kwijt'', vertelt Nati op het balkon van haar flat. Ro mano is er de afgelopen nacht blijven slapen, maar heeft ook zijn eigen appartement. Na drie jaar zijn ze nog altijd bij elkaar, al is dat niet gemakkelijk geweest, zeker voor Nati niet. Haar familie accepteert de relatie niet, haar vriendinnen vroegen zich af waar ze aan begon, een ex-gedetineerde, veroordeeld voor geweld tegen vrouwen. Het is de reden dat ze niet met volledige naam of foto in de publici teit wil. ,,Ik ben tegenover haar wel een paar keer driftig geweest, heb het ook bijna verknald'', geeft Romano toe. ,,Nati heeft me er toen uit gezet, vijf weken heb ik niks van haar gehoord. Toen zocht ze me weer op. Ze dacht dat ik he lemaal naar de kloten zou zijn, maar ik ben toen met padre Jaume opgetrokken, we heb ben ex-gevangenen bezocht, ik vertelde hun over mijn ervaringen. Nati stond er versteld van hoe goed ik het deed.'' Zijn vriendin dwong hem naar de psycho loog te gaan, inmiddels bezoekt Romano er twee. Nati: ,,De tweede is erbij gekomen om hem van zijn jeugdtrauma's af te helpen. Ie dereen die een groot probleem heeft, heeft dat meestal uit zijn jeugd overgehouden.'' Met de andere psycholoog praat hij al meer dan twee jaar over alle problemen van een leven na een lange gevangenschap, waaronder dat drank misbruik. ,,Romano is rustiger nu'', merkt Nati. „Eindelijk zie je vooruitgang." Luid Hij praat veel, en vooral luid. In restaurants leidt zijn harde stem soms tot verwijtende blikken en zelfs tot commentaren. ,,Een erfe nis van de gevangenis, daar moet je je altijd la ten gelden om te overleven. En ik moest ook leren in zo'n restaurant niet dezelfde woorden ZATERDAG 26 JANUARI 2019 GO Romano: 'Alleen op zee EDWIN WINKELS Romano van der Dussen heeft rust en vrijheid nodig. ,,Ik kan niet zo goed tegen autoriteit.'' FOTO'S EDWIN WINKELS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 68