het leefbaar te houden' Ik heb geleefd 'Leven is een GEDOE, met knipperende hoofdletters' 19 IË£M 'Ik hoef echt niet te sterven als een Mahatma Gandhi, maar ik zou wel graag ietsgoeds willen achter laten' 62» ik van overtuigd. De kans dat je het leven laat door een overstroming is hier één duizendste in een mensenleven. Honderd procent veilig heid bestaat niet. Als dat fysiek al kan, dan is het onbetaalbaar." Afgelopen jaar kampte Nederland met een ex treem hete, droge zomer. Daar krijgen we vol gens de KNMI-modellen vaker mee te maken. Op watertekorten zijn we nog slecht voorbe reid, stellen hydrologen (droogtedeskundigen). In het IJsselmeer, onze nationale regenton, zouden we in theorie veel meer water kunnen bergen voor droge tijden. Maar dat gaat zomaar niet, zegt Glas. Je moet dan honderden kilome ters dijken ophogen, havens verbouwen, water standen aanpassen. Dat leidt tot verzet. „Vooral de landbouw wordt bij droogte nu heel snel geraakt. Boeren en tuinders moeten in landen als Spanje en Israël te rade gaan. Daar gaan ze veel efficiënter om met water: ze bren gen het druppeltje bij het worteltje en kweken zo prachtige sinaasappels en olijven. Ook grote bedrijven als Heineken en Coca-Cola zullen zuiniger met water moeten omgaan.'' ,,Nou, in elk geval voor nieuwe nieuwsgierig heid. In duizend jaar waterbeheer hebben we heel veel goed gedaan, maar ook heel veel fout. In de jaren 60 en 70 was onze waterkwaliteit verschrikkelijk. Daarna hebben we alle beken en rivieren gekanaliseerd om overtollig water zo snel mogelijk af te voeren naar zee. Maar dat ging ten koste van het grondwater. En de dij ken moeten steeds hoger. Dat leidde in de jaren 90 bij Nijmegen en Arnhem tot een rivierin farct." Na de overstromingen in 1995, waarbij in het rivierenland 250.000 mensen werden geëvacu eerd, kregen de rivieren weer de ruimte. Bij hoogwater fungeren polders en uiterwaarden nu als waterberging. Wetenschappers pleiten ervoor om ook de zee meer zijn gang te laten gaan, in plaats van de dijken alsmaar te verho gen. De getijden voeren dan slib aan voor kust- versterking. Onderzoeksinstituut Deltares waarschuwde onlangs dat we in de toekomst twintig keer zo veel zand nodig hebben voor kustversterking. ,,In bepaalde polders zou je getijdenwerking kunnen toelaten'', zegt Glas. ,,Dan zou je met de landbouw afspraken kunnen maken: dat het land vijftig jaar voor de landbouw is en vijftig jaar niet. Zulke instrumenten zitten nu nog niet in onze koffer, maar duidelijk is dat we onze mogelijkheden groter moeten maken dan alleen maar dijken, dijken, dijken.'' Zand voor kustversterking wordt volgens Del tares sowieso een probleem: zoveel valt er niet uit de Noordzee te halen, want die wordt vol gebouwd met windmolens. „Daarom pleit ik voor ruimtelijke ordening op de Noordzee. Zo dat we straks niet met sorry-maatregelen zit ten, omdat die windmolens op de plekken blij ken te staan waar het beste zand ligt.'' ,,Nou, voor een klimaatcommissaris ga ik niet pleiten. Maar óf het klimaatbeleid uitgevoerd gaat worden, mag echt niet meer ter discussie staan. Het halen van de Parijse afspraken is de randvoorwaarde voor succes om Nederland leefbaar te houden.'' Dat moet wel, er is geen alternatief.'' Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. k vind de dood een ontzettende K.U.T-uitvinding. Ik weet niet of dat in de krant magSchrijf anders dat het een klote-uitvinding is. Een ruk-uitvinding! Vooral als je jonge kinderen hebt.'' Haar jongste was tien weken toen bij Ingeborg van Beek (42) een her sentumor werd geconstateerd. Ze had een epileptische aanval gekregen tijdens het voeden van de baby. Werd per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De kanker in haar hoofd bleek van het dodelijke soort en niet veel later lag ze op de ok. ,,Bij de ope ratie is meer dan 90 procent van de tumor weggehaald. Het restje dat achterbleef groeit, maar nog niet zo hard dat een vervolgbehandeling moet worden ingezet.'' Leven in de wetenschap dat je niet oud wordt, hoe doe je dat? Ingeborg schreef er in 2016 een indringend boek over: Levenshaast. De titel ver wijst naar haar 'aandoening'. Een psycholoog stelde bij haar de dia gnose 'levenshaast', ofwel de drang om als een bezetene door het leven te razen. De Amsterdamse Ingeborg (geboren Brabantse) vluchtte in haar werk als communicatieadviseur op de Zuidas, was niet weg te slaan van feestjes en dook het bed in met een collega. Gevolg: een echtscheiding en een gebroken hart. ,,Ik heb schade aangericht'', zegt ze over die periode. ,,Het feit dat jij eer der doodgaat dan de rest mag nooit een vrijbrief zijn om je hufterig te ge dragen.'' Inmiddels leeft ze meer dan vijf jaar met haar hersentumor. ,,Schoor- voetend moet ik toegeven dat ik die eerste jaren nergens de moed van daan kon halen om mijn lot onder ogen te zien. Nu probeer ik dat wel te doen, zonder die kanker meteen een hoofdrol te geven.'' Ze zucht. Want het is 'fucking moeilijk!' ,,René Gude, de Denker des Vaderlands die ook doodging aan kanker, zei: 'Leven is een gedoetje.' Nou, ik vind het een GEDOE, met knipperende hoofdletters.'' Ingeborg staat op om wijn uit de keuken te halen. Ze hoopt, zegt ze bij terugkomst, dat haar voldoende tijd gegeven is om een versie 2.0 van zich zelf te worden. Ze wil zich senang voelen, minder egoïstisch zijn, de mensen die ze liefheeft met respect behandelen en haar kinderen op één zetten. Ze werkt aan een tweede boek. Misschien gaat het wel Levensrust heten. Want ja, er ^s meer rust. Ze hoeft niet meer obsessief te para chutespringen, en af en toe een avond op de bank zitten navelstaren lukt ook steeds beter. Voor hersentu mor.^ organiseert ze binnenkort een evenement om geld in te zamelen. ,,Ik hoef echt niet te sterven als een Mahatma Gandhi - dat lukt me ook nooit, haha - maar ik zou wel graag iets goeds willen achterlaten.'' Stapje voor stapje komt ze in de buurt van de verbeterde Ingeborg. In 2017 trouwde ze symbolisch met haar tien vriendinnen. In een bruidsjurk en met een ring om haar vinger waarin de namen van de meiden staan gegraveerd. Omdat zij er altijd zijn en haar begeleiden in die zoek tocht naar 'senangiteit' - terwijl ze dat rare woord uitspreekt, schiet In geborg alweer in de lach. ,,Weet je, ik denk dat niemand se nang de kist in gaat.'' Ze schenkt wijn bij. ,,Ja, misschien als je 103 bent...'' Haar kinderen zijn nu 5 en 7. Zij hebben niet gevraagd om een moe der die vroeg doodgaat en dat vindt ze zó oneerlijk. Hoe ziek zij is, weten ze niet. Als ze uit het ziekenhuis komt na een controle, vertelt ze sa men met haar ex, met wie ze co-ou derschap heeft, dat mama voorlopig niet terug hoeft. En dat dat fijn is. ,,Mijn zoontje van 7 zegt dan ook iets als 'fijn'. Mijn dochter speelt gewoon verder met My Little Pony.'' En eigenlijk is dat óók weer heel fijn, vindt Ingeborg. Kinderen leven in het nu, iets waar grote mensen on telbaar veel mindfulnesscursussen voor nodig hebben.'' In die beginjaren beet ze zich erin vast: ze moest en zou haar kinderen 16 zien worden. ,,Nu probeer ik dat soort dingen los te laten. Want ik weet het gewoon echt niet. Toen ik net ziek was, vielen termen als een gemiddelde prognose van acht jaar. Maar dan zou ik over tweeënhalf jaar dood zijn. Dat gaat echt niet gebeu ren. Als de tumor harder begint te groeien, is er nog een heel menu aan keuzes.'' Weer klinkt die schaterlach. ,,Zo zeiden ze het echt in het ziekenhuis. Een menu! Ik dacht: wat héérlijk, mag ik de dessertkaart ook even zien? Maar die dessertkaart is natuurlijk de kist, daar zal vast geen tiramisu op staan.'' Met chemo's en bestralingen kan ze tijd kopen. Ze heeft nog een boek te schrijven, kinderen om pizza's mee te maken. ,,Mijn ex komt ze zo brengen, we eten samen. Hij is echt een schat. Kon ik maar vast op mijn eigen uitvaart tegen iedereen zeggen: 'Sorry voor alles, ik heb het wel goed willen doen, maar het is me gewoon niet altijd gelukt.''' GO ZATERDAG 26 JANUARI 2019 L- ÈT ^2 In de hele wereld lopen wij te koop met onze waterkennis, maar de nieuwe werkelijkheid dwingt ons om in het buitenland te rade te gaan. U pleit voor nieuwe nederigheid? Zouden we geen klimaatcommissaris moeten hebben, die de samenhang tussen zulke din gen overziet en toeziet op het klimaatbeleid? Gaat dat lukken? BEon Ingeborg van Beek, communicatie adviseur Wilt u ook uw verhaal vertellen? Annemarie@ persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 67