Deltacommissaris Peter Glas: 'We moeten klimaatdoelen halen om 18 Hogere dijken, drijvende woningen, meterkast op de bovenverdieping. Volgens Peter Glas (62), de nieuwe deltacommissaris, moeten we keihard aan de slag om de klimaatverandering het hoofd te bieden. mi Zijn hele leven lijkt voor Peter Glas een opmaat tot zijn nieuwe func tie als deltacommissaris. ,,Ik werk nu 35 jaar in de waterwereld. Op mijn 16de werd ik me bewust van de mondiale milieuproblemen. Toen in 1972 het rapport Grenzen aan de groei van de Club van Rome uitkwam, heb ik dat echt gekocht. Ik heb de pocket thuis nog staan. Het besef dat de aarde niet eindig is en dat je daar op een nuchtere manier analyses op kunt loslaten, dat inspireerde mij als puber. Daar be gon het allemaal.'' De hoogste baas van het programma dat Nederland moet behoeden voor een waters nood én zorg draagt voor genoeg zoetwater, kampt thuis in Boxtel soms ook gewoon met praktische waterproblemen. Zoals de droogte, afgelopen zomer. ,,Na een tijdje was de regen ton wel leeg. Toen heb ik mijn vrouw toch maar toestemming gegeven om de meest kwetsbare planten in de tuin te be sproeien." Voor de komende vier jaar is Glas aangesteld als deltacommissa ris, de tweede in de geschiedenis. ,,Mijn voorganger, Wim Kuijken, is door de Tweede Kamer besteld als antwoord op de existentiële vraag die de Deltacommissie in 2008 stelde: kunnen we hier blijven wo nen? Het antwoord luidde: ja, maar dan moet er wel wat gebeuren.'' Glas moet zorgen dat alle par tijen - het ministerie, de water schappen, provincies, gemeenten en ook de burgers - de handen uit de mouwen steken voor die 'nationale opgave'. Daarnaast werkt hij aan een grondige update van het Deltapro gramma. ,,Want de zeespiegel stijgt mogelijk sneller dan tot nu toe verwacht. Wat zijn de ge volgen? Is het budget (zo'n 1 miljard euro per jaar, red.) dat we nu beschikbaar hebben voor de primaire waterinfrastructuur wel genoeg? Dat wordt een realitycheck.'' Volgens de nieuwste voorspellingen van het KNMI kan de zeespiegel tot eind deze eeuw wel 2 meter stijgen. Als we de klimaatdoelen van Pa rijs (maximaal 2 graden opwarming) met halen, kan dat zelfs 3 meter worden. ,,Dan komen we op een heel ander terrein. Dan raken we onze unieke Waddenzeenatuur kwijt. Dan moeten we onze grote waterkerin gen, zoals de Deltawerken, veel vaker sluiten. Mogelijk zelfs permanent. Daar zijn ze na de Watersnoodramp van 1953 niet voor ontwor pen. Dat betekent dat we nü al plannen moeten maken om de Deltawerken voortijdig te ver vangen. Het IPCC, het klimaatpanel van de VN, onderzoekt nu hoe waarschijnlijk een snellere zeespiegelstijging is. Eind dit jaar moet duide lijker zijn wat ons te wachten staat.'' ,,Dat is de vraag. Rotterdam wil graag een open haven blijven, zoals Antwerpen. Dat is van groot economisch en maatschappelijk belang. De Tweede Maasvlakte ligt al bui tengaats. Er zijn al ideeën aange dragen door serieus te nemen par tijen, zoals sluizen in de Nieuwe Waterweg.'' ,,Dat zou kunnen. Of drijvende woningen. In Rotterdam en IJburg zijn al drijvende modellen ge bouwd. Het is natuurlijk vrij won derlijk dat wij bouwen in diepe polders, die hartstikke kwetsbaar zijn, alsof we op de Veluwe zijn. We slaan diepe palen in de grond, hakken die af op maaiveld en bouwen daar een woning op. Misschien moet je dat doen op anderhalve meter boven de grond, met daaronder een fietsenstalling. En de meterkast met je wifi-aansluiting niet in de kelder stop pen, maar op de eerste verdieping. Ook zullen we aan evacuatieplannen moeten werken.'' ,,We zijn de veiligste delta ter wereld, daar ben ZATERDAG 26 JANUARI 2019 GO Hoe houden we ons land boven water? s EDWIN VAN DER AA ANNEMIEKE VAN DONGEN Wat staat ons dan te wachten? Wat zou dat bijvoorbeeld betekenen voor de Rotterdamse haven? Kan die nog wel een open verbinding houden met de zee? En nieuwe woonwijken? Moeten die in de toekomst op terpen worden gebouwd? Hoe veilig zijn we eigenlijk voor het water? KJfc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 66