Saskia Noort Wachten tot ze zelf kinderen hebben Zo doen zij dat Ook in Rusland wordt de winter steeds wisselvalliger VEEL GEDEELD Tegenwoordig is Moskou zelfs tot en met december noggeheel sneeuwvrij 14 Ze zuchten. Ze hebben haast, want er wachten vrienden, verkeringen, dates, drank en drugs f Warm bad in winterlandschap Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Bij mij in de buurt is een kind doodgereden. Of kind, ze was al volwassen, want 24 jaar, maar ze was iemands kind en had het mijne kunnen zijn. Ze was niet de enige: in een mum van tijd reden Uberchauffeurs, eigenlijk ook nog kinderen want nog geen 21, in Amsterdam vier volwassenen en een 9-jarige dood. Hele gezinnen gaan onverlicht door de donkere stad. Moeders met een kind voor- en een achterop. Vaders met kleuters naast zich. Wie wel licht op zijn fiets heeft, is een sukkel en van dit hele idee kunnen we moeilijk Uber de schuld geven. Ga maar eens een avondje door de stad rijden, misschien dat een op de vijf een vorm van verlichting draagt. Ik begon hierover tegen mijn eigen inmiddels volwassen kinderen, die me aankeken met de daar-gaat-ze-weerblik, waarna ze me geroutineerd bezworen voorzichtig te zijn. Dat heeft het meisje dat is doodgereden vast ook gedaan. Wekelijks, dagelijks mis schien. Ja mam, ik kijk uit. Nee, ik zal die koptelefoon niet opzetten. Tuurlijk fiets ik niet alleen naar huis. Ja, mijn licht doet het. Nee, je hoeft het niet te controle ren. Dat laatste doe ik even goed, als mijn zoon en dochter hier het huis verla ten. Om weer af te reizen naar hun eigen tochtige, vochtige hok a raison van een godsvermogen, of een moeilijke club in een oude school of afbraakpand hele maal in Noord. In mijn keukenla ligt ruim een dozijn aan lampjes, die ik aan hun stuur bind als weer eens blijkt dat ze gelo gen hebben. Fietslichten doen het namelijk nooit en als ze het doen, zijn de bat terijen opeens op. Of hun goede fiets is gestolen of af gevoerd naar het depot, een van de twee. En daarom hebben ze ineens een an dere fiets, die van ellende uit elkaar valt, hoe ze eraan komen kun je maar beter niet vragen. In plaats daar van knoop ik de lampjes. Een aan het stuur, een aan het zadel. De kinderen zuchten, want ze hebben altijd haast. Er wachten vrienden, verkeringen, dates, bandjes, dj's, drank en drugs. Dat er er gens ook onheil loert in de vorm van een Uberchauffeur die stoned is, daar lachen ze om. 'Zal allemaal wel meevallen, moeders.' Mij rest het nakijken. De iele lichtjes de donkere nacht in, de gladde wegen op. Om de hoek zetten ze hun koptelefoon op, het rode licht negerend, met een hand scrollend door Spotify, klaar voor het feest, zich onsterfelijk wanend. Ze komen altijd weer thuis, meestal vroeg in de ochtend, dat zie ik als ik in bed op mijn telefoon check hoe laat ze voor het laatst online waren, nadat ik droomde van gierende banden, piepende remmen en doffe klappen. 'Wacht maar tot ze zelf kinderen hebben', zegt mijn moe der. En dat geloof ik, want ik laveerde zelf ook lichtloos door het leven tot de dag dat ik zwanger bleek. En dus wacht ik. Tot ze veilig thuis zijn. Tot ze zelf kinderen hebben. Die zich ook weer onverlicht gaan wagen aan de duistere stad. Het enige wat ik kan doen, is lichtjes binden, liefst langs al die duistere wegen. Het hoeft maar een beetje te winteren of het verkeer in Nederland raakt al danig van slag. In Rusland weten ze niet beter. Al lijkt ook daar Koning Winter aan kracht in te boeten. JOOST BOSMAN MOSKOU Het verslag van één win terse dag op het Russische journaal: ijs op de wegen, fi les, talrijke ongevallen, in stortende daken, omval lende bomen, sneeuwstor men in Zuid-Rusland, de luchthaven van Saratov die tijdelijk sluit, een ambu lance die door een niet sneeuwvrij gemaakte weg te laat komt, kabelbanen in een skigebied bij Sotsji die dichtgaan vanwege lawines. En weercode geel voor Mos kou, waar een blizzard dreigt, net als in Sint-Pe tersburg. Als geen ander land kampt Rusland jaarlijks met de on gemakken van de (lange) winter. Het kent de koudste regio's op aarde, waar jaar in, jaar uit metershoge ber gen sneeuw zich vormen. Al valt het de laatste jaren in de hoofdstad Moskou nog wel mee. Want ook in het Euro pese deel van Rusland doet de opwarming van de aarde zich voelen. Waar het 25 jaar geleden van eind oktober tot aan april vroor dat het kraakte en de sneeuw geen dag van straat verdween, daar is het tegenwoordig soms tot en met december nog sneeuwvrij. In decem ber 2013 werd, met gemid deld plus 3 graden, een warmterecord in honderd jaar Russische tempera- tuurmeting gehaald. Maar soms valt opeens in mum van tijd een ongekend pak sneeuw, zoals vorig jaar februari in Moskou en om geving. Toen bleek dat er te weinig personeel was om de meeste wegen sneeuwvrij te krijgen. Dat was een uitzondering, want meestal zie je overal in de hoofdstad Centraal- Aziaten, meest Kirgiezen, in hun donkerblauw-oranje uniformen de sneeuw aan de kant scheppen, rijden de hele dag door sneeuwschui vers af en aan en vegen trac toren voortdurend de trot toirs schoon. En al die winterse ongeluk ken die je op internet tegen komt, gefilmd door dash- cams: is het echt zo erg ge steld met het rijgedrag van Russen? Dat is niet de enige verklaring. In Rusland heb ben verhoudingsgewijs veel automolisten een came raatje voor in de auto ge monteerd om bij ongeluk ken het eigen gelijk te kun nen bewijzen. Of het onge lijk van kwaadwillende (lees: corrupte) politieagen ten. In het Turkse Bitlis is het een traditie om de paarden in de winter te wassen en te verwennen in een meer rond de vulkaan Nemrut. De temperatuur van het water, dat door de vele mineralen ook een helende werking heeft, kan oplopen tot boven de 40 graden Celsius foto reuters ZATERDAG 26 JANUARI 2019 GO FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62