Zogezien De Haringvreter werd toch een hertenfarm BES1 [E PZC-I -EZ E R, ER ZIT VEEL ME El EE :EI El EE :e E E EEE EEEEE :EEI EEEE EEE ;e EEI EE :EI EE E EE :E El El RIN UW ABONNEMENT Uranium DOWNLOAD TOPICS VANDAAG NOG Staatsbosbeheer wachtte vier jaar op toestemming om de hertenstand op De Haringvreter terug te brengen. Ondertussen groeide de kudde. Het aantal damherten dat moet worden gedood is dramatisch toegenomen. 11 Q TOPICS vermoeden is er wel. ,,Er moet iets bijzonders gebeurd zijn. Net als bij vondsten in Peru. Daar wordt veronder steld dat vulkaanuitbarstin gen voor een giftige lucht zorgden. Haaien bleven le ven, maar de walvissen gin gen dood omdat ze boven water ademden. In Europa was ook wel wat vulkanisme, maar of dat de oorzaak was weten we nog niet. De resten van zo'n walvis moeten ook snel en gelijkmatig bedekt zijn geraakt.'' Unieke fauna Ook resten van dolfijnen, haaien, en reuzenschildpad- den werden gevonden. Een unieke fauna, zegt Post. Die ren die ooit zwommen in wat nu de Westerschelde is. Post: „Nieuwe soorten vind je niet zomaar. Als je d'r één vindt is dat al fijn. Maar als je allemaal dingen vindt die ook nog eens bij elkaar ho ren, en die 7,5 miljoen jaar oud zijn... Tamelijk uniek.'' Om ze goed te kunnen be studeren moeten de fossie len uit de stenen gehaald worden. Of beter gezegd: het sediment moet wegge haald worden. Dat prepare ren gaat mechanisch en met azijnzuur. Een precisie- werkje. Post doet het zelf, thuis in Urk. Ook een Franse onderzoeker werkt er aan. Post: ,,De fossielen zijn nieuwe vondsten, dus je weet niet precies hoe ze zijn. Dat moet je voorzichtig aan pakken. En ze zijn groot, want het zijn walvissen. We hebben voor twintig jaar werk. Ik moet dus doorpak ken voor ik dood ben.'' Museumconservator Lan- geveld geeft het zelf toe: de expositie is visueel niet zo spannend. Zeker niet verge leken met de enorme bek van een roofpotvis, gevon den in Peru, die in dezelfde ruimte staat. Maar toch is het museum er trots op. ,,We zijn een regionaal mu seum'', zegt Langeveld, ,,en focussen ons voornamelijk op Rotterdam en de Delta als vindplaatsgebied. Inter nationaal tellen wij niet zo mee. Behalve met deze fos siele walviscollectie. Hier trekken we aandacht mee.'' Zeker in 'het wereldje', want vanuit Japan en Nieuw-Zee- land kwamen onderzoekers naar Rotterdam om de vondsten te bestuderen. ,,In de laatste honderd jaar zijn misschien maar vier of vijf wetenschappelijke arti kelen verschenen over vondsten uit de Wester- schelde'', vult Post aan. ,,Die gingen over een tand van een potvis, of een wervel van een zeekoe. Daar moest je het mee doen. Hier heb je volledige schedels. Daarom hebben we gemeend om die tentoonstelling hier te hou den. Om eens even te laten zien dat we in Nederland ook fossielen hebben van grote beesten. Hier heb je geen vergrootglas voor no dig.'' THEO GIELE Een landbouwer in Kamperland had in 1983 een lumineus idee voor een nieuw soort veeteelt: damherten fokken en ze daarna geslacht en wel verkopen aan de horeca en groothandel. Op een ge pacht stukje grasland op het ei landje De Haringvreter in het Veerse Meer zette hij twintig die ren uit. Johannes Remeijnse ver telde in de PZC dat hij verwachtte dat de hertenfokkerij kon uit groeien tot vijfhonderd dieren. Commercieel gezien kwamen de verwachtingen niet uit. De Ha ringvreter bleek te nat en onbe schut te zijn voor de dieren, schreef de PZC twee jaar later. Maar de voorspelling dat op De Haringvreter ooit vijfhonderd damherten zouden rondlopen is na 36 jaar uitgekomen. Reden voor Staatsbosbeheer om een hernieuwde poging te doen om het aantal herten terug te brengen. Het dagelijks provincie bestuur gaf dinsdag toestemming om maar liefst 380 herten af te schieten. Seizoen na seizoen nam het aan tal herten op De Haringvreter toe. Na het aarzelende begin in de ja ren 80, een decennium met een paar strenge winters, groeide het groepje pionierende damherten uit tot een echte kudde. Toen de grens van honderd ruim was over schreden, vond Staatsbosbeheer, eigenaar van De Haringvreter, het welletjes. Elk jaar dijde de kudde verder uit. In 2014 liepen er 130 damherten rond op het eiland. Staatsbosbeheer vroeg de provin- cie toestemming dit aantal terug te brengen tot zo'n negentig dieren. Zeeland kende maar twee officiële leefgebieden voor damherten, de Kop van Schouwen en de Mante ling van Walcheren. Daarbuiten zijn damherten niet gewenst, maar Staatsbosbeheer wilde niet zo ver gaan om alle damherten op De Haringvreter af te laten schie ten. In januari 2015 besloot het dage lijks provinciebestuur Staatsbos beheer toestemming te verlenen voor het snoeien van de kudde. ,,Een groter aantal damherten op het eiland leidt tot meer invloed op de vegetatie en de daarin an dere levende diersoorten. Naar mate het aantal damherten toe neemt, neemt ook de kans toe dat de damherten naar de vaste wal overzwemmen. Hierdoor kan de verkeersveiligheid in gevaar ko men. Daarnaast kunnen de boeren en particulieren te maken krijgen met schade aan hun gewassen of eigendom", luidde de motivatie van Gedeputeerde Staten om de jagers naar De Haringvreter te la ten gaan. Stichting De Faunabescherming beoordeelde het afschieten van veertig damherten op De Haring vreter als een 'bloedbad'. ,,De aan name van Staatsbosbeheer dat de groep damherten per jaar met 25 tot 30 procent blijft groeien is eco logisch onjuist. Dat is afhankelijk van het voedselaanbod." Vijftien herten hadden al het loodje gelegd toen Den Haag in greep. Staatssecretaris Sharon Dijksma maakte een einde aan de jacht, nadat de Partij voor de Die- ren hierover vragen had gesteld in de Tweede Kamer. Daarmee was het probleem voor Staatsbosbeheer nog niet opgelost. Er moest een wetenschappelijke onderbouwing komen voor het optimale aantal herten op het ei land. In plaats van jagers gingen nu drie onderzoekers uit Wagen- ingen aan de slag op de Haringvre ter. Hun conclusie in hun rapport uit augustus 2017 was dat min stens tachtig dieren zonder pro blemen voor zichzelf en voor an dere dieren en planten konden le ven op het eilandje. Dat er in de zomer van 2017 inmiddels 275 damherten bivakkeerden was te danken aan de bijzonder zachte winters. 2017 en 2018 verstreken zonder dat een schot werd gelost op De Haringvreter. En de dam herten gingen door met waar ze goed in zijn: gestaag uitbreiden van hun kudde. De schatting is nu dat er 530 zijn. Alternatieven De Haringvreter is een hertenkamp geworden waar voor andere natuur steeds minder plaats is. Het succes volle verzet tegen de jacht in 2014 keert zich nu tegen de herten. In plaats van dertig of veertig herten zullen vanaf november tien keer zoveel dieren (380!) worden afge schoten om uit te komen op een volgens Staatsbosbeheer aanvaard baar niveau van honderdvijftig die ren. De alternatieven: 36 jaar na de eerste poging van boer Remeijnse alsnog een hertenfarm van het ei land maken. Of de natuur echt zijn gang laten gaan, zoals De Faunabe scherming dat het liefste ziet. Gratis voor PZC-abonnees: Topics, de beste artikelen uit twaalf andere kwaliteitskranten. PC ZATERDAG 26 JANUARI 2019 Behalve de zoektocht naar fossielen heeft Klaas Post onderzoek gedaan naar radioactiviteit in de Wes- terschelde. Volgens hem heeft dat niets te maken met de aanwezigheid van de kerncentrales in Bors- sele en Doel. ,,Het is na melijk geen verrijkt ura nium. De losse walvisbot- ten in de Westerschelde zitten barstensvol uranium. Het is veilig om die in de collectie te hebben, maar zoiets moet je wel melden bij de autoriteiten. Twee wervels hebben al meer uranium dan je in Neder land volgens de wet op één plek mag hebben. Hier, in het museum, is dat niet schadelijk, want de vondsten liggen in de kel der en de straling wordt heel snel diffuus." fl Available ori the App Store 0^ Google play

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 59