Ondine Bij elke fazant heb ik de neiging gas te geven In het nieuws Uit het nieuws Westkappelse naar vluchtelingdienst 'Optreden in Paradiso was waanzinnig' DEZE WEEK IN Z Er is veel ruimte voor muziek en zang Alsof het een droom is geweest 2 Griezelig en confronte rend, het dier dat je op gaat eten in de ogen zien 6GERARD AARDEN: 'LEGALISEER SOFTDRUGS' 9 SJAAN VAN 10 KLAAS GAMEREN POSTTOONT IS WEER EVEN ZEEUWSE THUIS FOSSIELEN k moet eerlijk zijn: iedere keer dat ik een fazant of patrijs zie lopen, heb ik de neiging gas te geven. Roadkill! Pas nog een interessante docu gezien over een Brit die nooit naar de slager hoefde omdat hij dagelijks een rondje 'countryside' doet op zoek naar platgereden konijnen en andere verkeersslachtoffers. Trots toonde hij zijn volle vrie zer, met daarin verstijfde dieren in vreemde houdingen. Vast een oerinstinct - zijn wij niet allen diep van binnen nog steeds jager-verzamelaars? Als flexitariër eet ik graag vlees waarvan ik de herkomst ken. In mijn vrieskist liggen de lammetjes van Jan Kaljouw uit Biggekerke vredig naast de Herefords van Frans en Anneke de Kok uit Lewedorp en wat eendenborstjes van een lokale jager. Mijn hart maakte dan ook een sprongetje toen ik op Koopeenhert.nl las: 'Binnenkort weer nieuwe edelherten'. Toch nog kans op een biefstukje uit de Oostvaardersplass- sen! Een biefstuk met een gouden randje, dat wel, a dertig euro de kilo. Naar verluidt moest het zo duur zijn om dat aan een hert minder vlees zit dan aan een koe en het meer werk is om het vlees eraf te krijgen. Weer overwoog ik in de leer te gaan bij een jager en te leren hoe ik zelf mijn vlees slacht. Griezelig en confronterend, het dier dat je op gaat eten in de ogen zien. Het lijkt me dat je vleesconsumptie dan vanzelf daalt. 'Traceerbaar' vlees is ver krijgbaar via webslagers als Vleesvanboerjan, Koopeen- koe.nl (keuze uit Classic Koe, Luxe Koe of Bio Luxe Koe), Koopeenkip.nl, Koop- eenvarken.nl, Koopeenkal- koen.nl of Koopeengeit.nl. Wie op zoek is naar een goede hertenbiefstuk, hout duif of wilde eend kan op 'Wild op de kaart' van de Nederlandse Jagers Vereni ging zoeken naar een ver kooppunt in de buurt. Even wat cijfers van hol- landswild.info: van de 11 miljoen kilo wild die we in Nederland jaarlijks eten, wordt 90 procent geïmpor teerd of opgekweekt. En dat terwijl afgeschoten ganzen vaak domweg in de kliko verdwijnen. De afgelopen ja ren zijn er wel lovenswaardige initiatieven om dat te veran deren. Gavoorgans.nl, bijvoorbeeld, zorgt ervoor dat het vlees naar een gespecialiseerde slager gaat, de veren naar de dekbeddenindustrie en de karkassen naar de dierentuin. Een van mijn favoriete initiatieven is de Keuken van het Ongewenst Dier, dat Plaagdierendiners organiseert om de discussie aan te wakkeren over 'de absurditeit in de wijze van vleesproductie en maatschappelijk niet aanvaarde die ren.' Daar werk ik graag aan mee. Het afgelopen jaar be stelde ik via hun website dan ook My Little Ponyburgers (voormalige knuffelbeesten van paardenmeisjes), duiven (die van De Dam, jawel), bitterballen van wildeganzenvlees ('pas op voor de kogeltjes') en Schipholganzenkroketten. Smaakten prima. ,,En die damherten van de Haringvreter?", vroeg ik be zorgd aan een collega. ,,Die gaan ze toch niet vernietigen?" Geen idee hoeveel vlees er van een damhert komt, maar 380 stuks: dat moeten toch heel wat kilo's zijn. Even in de vrie zer gekeken: er is nog ruimte. Elisabeth Reijnhoudt uit Westka- pelle, voorganger in de PKN kerk, reist dinsdag met haar Syrische buren naar Den Haag. Daar doet ze mee aan een bijzondere actie: een non-stop kerkdienst die de uitzetting van een Armeens gezin moet voorkomen. ,,Als voorganger houd ik de dienst twee uur gaande", vertelt Reijnhoudt. Ze leidt de dienst van 17.00 tot 19.00 uur. ,,We gaan met acht personen, waaronder drie Syrische vluchte lingen. Dat zijn onze buren." Een gewone dienst wordt het niet volgens Reijnhoudt. ,,Ik ga geen lange preken houden. Er is veel ruimte voor muziek en zang. Ook vertelt de oudste zoon van het Syrische gezin een verhaal over zijn vlucht naar Nederland. Dat begrijpt hij goed; net zoals het Armeense gezin is hij ook ge vlucht. Ze delen dezelfde geschie denis." Over het uitzetbeleid van Ne derland is Reijnhoudt niet te spre ken. ,,Vluchtelingen hier jarenlang laten wonen, studeren en werken om ze vervolgens weer eruit te gooien? Dat is een falend beleid. Gelukkig worden sommige poli tici eindelijk kritisch over de uit zetting. Niet alleen uit medeleven met het Armeense gezin, maar ook om hun eigen toko te redden voor de volgende verkiezingen Dat vind ik jammer." Op het podium waar grootheden als Madonna, Prince en David Bo wie eerder zongen, stond afgelo pen woensdag de Middelburgse band Tricycle. In Paradiso speel den ze het nummer Blossom, hun inzending voor de finale van zangwedstrijd ArtRock. ,,Ik heb vandaag even vrij genomen van school hoor", vertelt zangeres en gitarist Noëlle Sallent (15) de dag na het optreden. ,,Je werkt zo lang naar iets toe, en dan is het opeens voorbij. Alsof het een droom is ge weest." De zangeres zegt dat ze met volle teugen heeft genoten. ,,Op- treden in Paradiso was waanzin nig. Je staat op dezelfde plaats als waar de grootste artiesten ook op traden. We werden er echt door overvallen, waardoor de generale repetitie niet zo goed ging. Tijdens het echte optreden ging het geluk kig veel beter, het publiek was heel enthousiast." Uiteindelijk greep de band naast de eerste prijs, maar dat drukt het enthousiasme over het optreden niet. ,,Natuurlijk was het gaaf ge weest als we hadden gewonnen. Die 1000 euro aan prijzengeld in ontvangst nemen, zou ik ook niet bepaald vervelend vinden. Maar de kans die we hebben gekregen en de ervaring die we op het podium hebben gehad, is veel meer waard dan geld kan uitdrukken." ZATERDAG 26 JANUARI 2019 GO Eerste sneeuw 14 Doe licht aan op je fiets! Saskia Noort 19 Ik heb geleefd Annemarie Haverkamp 20 Romano van der Dussen zat twaalf jaar vast in een Spaanse cel Edwin Winkels 22 Wetenschap: de quantumcomputer Fenna van der Grient

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50