Tutors 4 dagen Vel uwe 4 UE Wïtirm &yiU bEVTtR. Ruim populaire Nederlandse tijdschriften SCHOLIEREN KLIMAATSTAKING Geïnspireerd door een Zweeds meisje spijbelen inmiddels tienduizenden scholieren in de hele wereld voor het klimaat. Kunnen zij daadwerkelijk wat bereiken met hun schoolstaking? tkifü" 1e MAAND GRATIS, GA NAAR TIJDSCHRIFT.NL/ACTIE 69.- 69.- OP STRAAT VOORU\UA [HET NlU Toen na een buitensporig hete zo mer in augustus de scholen weer begonnen, besloot de toen 15-ja- rige Zweedse scholiere Greta Thunberg om te staken. „Waarom zouden wij moeten studeren voor een toekomst als niemand genoeg doet om die toekomst te redden? Waarom zouden wij feiten moe ten leren als de belangrijkste we tenschappelijke feiten door onze politici worden genegeerd?'' ver klaarde ze. Met een bordje 'Schoolstaking voor het klimaat' ging ze in Stock holm op de stoep van het parle ment zitten. Drie weken lang, tot de Zweedse verkiezingen. En sindsdien elke vrijdag. Ook toen het herfst werd. En toen het begon te sneeuwen. Die verbetenheid zal deels te verklaren zijn door haar au tisme. ,,Ik heb het syndroom van Asperger, dus voor mij zijn de meeste dingen zwart of wit'', schreef ze daar zelf over. ,,Ik hoor dat klimaatverandering de groot ste crisis is die de mensheid ooit heeft bedreigd, maar toch zie ik ie dereen doorgaan alsof er niks aan de hand is. Dat snap ik niet.'' Greta kwam op het idee door de sit-ins van Amerikaanse scholie ren na de dodelijke schietpartij op een school in Florida. Van haar klasgenoten kreeg de Zweedse weinig bijval. Maar via sociale me dia pikten scholieren in andere landen haar spijbelactie wel op. Zoals de 10-jarige Lilly Platt, die gisterenochtend al voor de twintigste week op rij onder schooltijd een uur voor het ge meentehuis in Zeist zat. Greta is haar grote voorbeeld, vertelt het meisje, dat al drie jaar fanatiek zwerfafval opruimt in haar eigen omgeving. ,,In september zag ik een filmpje van haar. Greta heeft gelijk: kinderen mogen ook een stem hebben. Want we hebben maar één planeet en géén tijdma chine. Daarom moeten we kli maatverandering nu stoppen.'' In onder meer Duitsland, Zwit serland, Australië en Japan gingen al tienduizenden jongeren de straat op. Vooral in België is de ac tiebereidheid groot: de eerste kli maatmars van Youth for Climate bracht drie weken geleden zo'n drieduizend scholieren op de been. Vorige week was dat aantal al aangezwollen tot 12.500 en afge lopen donderdag trokken zo'n 35.000 demonstrerende jongeren door de Brusselse straten. In Ne derland wordt nog niet massaal gespijbeld, maar dat kan verande ren. In onder meer Deventer, Nij megen en Groningen voerden al groepjes scholieren actie. Op 7 fe bruari is in Den Haag een scholie renmars voor het klimaat gepland. Initiatiefnemer Stijn Warmenho- ven (17) van de beweging Youth for Climate NL rekent op minstens duizend deelnemers, zegt hij. ,,Op het journaal zag ik de beelden uit België. Ik zei tegen een groepje op school: dat moeten wij ook doen. We hebben een instagrampagina aangemaakt, per dag groeit het aantal volgers.'' Zijn eigen school, het Dalton in Den Haag, heeft hij al eens plat ge kregen met een staking. ,,Toen ging het ons om een vrije vrijdag na Hemelvaart. Nu om ons leven in de toekomst. We willen geen overstromingen, maar groene energie en waterstofauto's.'' In België zitten scholen en ou ders inmiddels met de handen in het haar. Een keertje staken voor een maatschappelijke zaak willen ze over het algemeen wel door de www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cre 3 dgn Bergen diner Valkenburg diner zaterdag 26 januari 2019 GO 'Zonder stemrecht laten ze zo toch hun stem horen' Annemieke van Dongen Zeist Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting 70 Vanuit dit hotel wandel je zo de prachtige natuur in. Tip: De leuke stad Arnhem. 3 nachten in 4* Fletcher Vicloria-Hoenderloo (8,0) 3 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis parkeren, wifi, fitness en binnenzwembad Aankomsten t/m april. Betaal pas bij aankomst! 4* Hotel-Restaurant Marijke, kust (7,8) 4* Fletcher Hotel Valkenburg (7,8) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt lx 2-gangen diner Gratis parkeren en wifi 1x 2-gangen diner Gratis parkeren en wifi Voor maar: NATIOKAl. GEOGRAPHIC f - TtytKhriftJil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4