Facebook verliest terrein: vooral de jeugd haakt af NIEUWS 3 JULEN IN SPANNING ,,We zijn gewoon normale bur gers, maar we hebben er genoeg van! Genoeg van al het geweld, van de blokkadeacties. Het is mooi geweest, het speelkwartier is voor bij!'' Théo Poulard is er duidelijk over: de Fransen hebben hun buik vol van de Gele Hesjes. ,,Nou, niet zozeer van de Gele Hesjes zelf', corrigeert hij. ,,We hebben genoeg van hun manier van actievoeren. Elke zaterdag is er geweld, de eco nomische schade loopt in de mil jarden. Het moet nou maar eens voorbij zijn. Wij zeggen: stop met demonstreren en ga praten, ga rond de tafel zitten.'' Poulard (23) is in het dagelijks leven bakker in Bretagne. Met lede ogen zag hij aan hoe de afgelopen maanden actie werd gevoerd door de Gele Hesjes. Bedrijven stuur den duizenden werknemers tijde lijk naar huis, omdat ze bijvoor beeld niet meer bevoorraad wer den. Gele Hesjes blokkeerden we gen en ingangen van winkelcen tra. In steden als Parijs, Bordeaux en Toulouse komt sinds half novem- ber elke zaterdag tot geweld: beto gers en politie raken slaags. In to taal vielen al zo'n 3000 gewonden. ,,Mensen durven op zaterdag niet eens meer de deur uit. Ze zijn bang om de straat op te gaan.'' Daarom besloot Poulard met en kele anderen een 'tegenbeweging' op te richten: de Rode Sjaaltjes. Hun Facebookgroep heeft inmid dels meer dan 20.000 volgers. Sommige parlementsleden van de partij van president Macron, zei den te sympathiseren met de orga nisatie. ,,We zijn niet politiek gekleurd'', zegt Poulard. ,,Zeker, er zitten aan hangers van president Macron in onze beweging, maar ook mensen die op andere partijen stemmen.'' Om hun onvrede kenbaar te ma ken hebben de Rode Sjaaltjes nu voor het eerst - net als de Gele We hebben genoeg van al het geweld. Het speelkwartier is voorbij. Ga praten Hesjes - óók een landelijke de monstratie aangekondigd. Ze doen dat samen met twee andere orga nisaties van bezorgde burgers. Morgen is er een mars, dwars door Parijs. Poulard hoopt op zo'n 20.000 deelnemers. ,,Ik hoop dat 100.000 mensen de straat op gaan!'', zei senator Francois Pa- triat, van Macrons regeringspartij LREM. Poulard: ,,We gaan de straat op om onze democratie te verdedi gen. De Fransen moeten zich er bewust van worden dat er in een democratie geen plaats is voor ge weld, maar dat je met elkaar praat.'' De Rode Sjaaltjes steunen het Nationale Debat, dat Macron heeft geïnitieerd. In het hele land dis cussiëren Fransen twee maanden over tientallen onderwerpen die door de Gele Hesjes op de agenda zijn gezet. ,,De Gele Hesjes wilden aan dacht voor hun zorgen over de koopkracht. Nu zet de regering de deur open met dat debat en nu zeggen veel Gele Hesjes dat ze niet mee willen doen. Degenen die ac tie blijven voeren op straat, dat zijn wat mij betreft de extremis ten.'' Vooralsnog is de demonstratie van morgen een eenmalige actie. ,,We gaan in ieder geval niet elke zondag de straat op, zoals de Gele Hesjes op zaterdag doen'', zegt Poulard. ,,Maar wellicht komen we met een nieuwe actie als ook de Gele Hesjes door blijven gaan.'' Het platform beleefde in 2018 een beroerd jaar met datalekken en schandalen over nepnieuws. En dat laat gebruikers bepaald niet koud, blijkt uit het Nationale So cial Media Onderzoek 2019 van Newcom onder ruim 7000 Neder landers van 15 jaar en ouder. Het platform telt nog altijd 10,1 mil joen gebruikers, maar dat waren er een jaar eerder 640.000 meer. ,,Het gaat ongekend hard'', zegt onderzoeker Hans Hoekstra van Newcom. ,,Gebrek aan vertrou wen blijkt echt een belangrijke re den om af te haken, grofweg de helft van de vertrekkers doet dat vanwege wantrouwen over het platform, te veel aan nepnieuws of de privacyproblemen. En het tempo van de daling is opvallend, onder jongeren gaat het nu heel erg hard: in 2016 zaten nog bijna zeven op de tien tieners op Face- book, nu nog maar 30 procent.'' Het aantal dagelijks actieve Fa- cebookgebruikers neemt eve neens af, van 7,6 miljoen vorig jaar tot 6,8 miljoen nu (min 10 pro cent). Twitter levert ook in, maar veel andere sociale media zien Aantal gebruikers op sociale media in Nederland 2015 juist groei. Vooral Instagram gaat als een komeet: het op foto's en vi deo's gerichte platform telt nu 4,9 miljoen gebruikers, een vijfde meer dan het jaar ervoor. Troost voor Facebook-ceo Mark Zuckerberg: WhatsApp (bijna 12 miljoen gebruikers) en Instagram horen óók bij zijn concern. En we reldwijd stijgt het aantal Face- bookgebruikers ook nog, naar in middels bijna 2,3 miljard. Toch is het zorgwekkend, denkt Hoekstra: ,,Ze verdienen door ge bruikers aan zich te binden, ad verteerders betalen voor het be reik.'' P11 zaterdag 26 januari 2019 GO De ouders van de 2-jarige Julen, die 13 januari in een put viel, zoeken troost bij elkaar. Hun kind is nog altijd niet gevonden. De Spaanse reddingswerkers die een tunnel graven, stuitten gis teren opnieuw op grote pro blemen. De rotsen zijn 'zeer weerbarstig'. Gisteren vloog de Guardia Civil naar Sevilla om meer explosie ven te halen. Het graafwerk moest ook worden onder broken om de richting van het boren beter te bepalen. Gisteravond kon het boor- werk worden hervat. De reddingswerkers zouden de plek waar de jongen moge lijk zit op minder dan een meter zijn genaderd. De kans dat Julen nog in leven is, wordt steeds klei ner. „Laat heel Spanje bid den voor het wonder dat nodig is'', zei de organisator van een wake. foto afp <m Kijk op de site van deze krant voor het laatste nieuws over Julen. Parijs de straat op tégen Gele Hesjes Dit weekend wordt Parijs het to neel van twéé demonstraties. Eén van de Gele Hesjes, en één tégen de Gele Hesjes. Het is voor het eerst dat Fransen de straat op gaan tégen de protest beweging. Frank Renout Parijs -Théo Poulard, tegenbeweging Voor het eerst sinds haar op richting daalt het aantal Neder landse Facebookgebruikers. In 2018 liepen 640.000 Faceboo- kers weg, blijkt vandaag uit het grootste Nederlandse onder zoek naar sociale media. Niels Klaassen Rotterdam x 1 mln 14 vSuTube Linkedin ■witter 2019 260119 MR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3