Jongeren griezelen in crypte van Abdij Westkapelle wordt witte vlek in netwerk T-Mobile PA/AHe£TSM MASVAJ. AF6eS0HoTe<N Net eveMWiCHT Thermphos is eind volgend jaar opgeruimd ZEELAND 11 Monnikenwerk COR DE JONGE 2S VePSToeëN gëNMAA NIEUWDORP De voormalige fosforfabriek Thermphos in Vlis- singen-Oost is eind volgend jaar opgeruimd. Dat is een jaar eerder dan gepland. Dat het voorspoedig gaat met de sanering van het Thermphos- terrein blijkt uit de voortgangs rapportage die het dagelijks pro vinciebestuur vandaag aan de Staten heeft gestuurd. Aanvan kelijk werd aangenomen dat het met fosfor, asbest en licht radio actief materiaal vervuilde terrein eind 2021 zou zijn schoonge maakt. Dat is nu bijgesteld naar december 2020. Het eerste kwar taal van 2021 moet dan nog wel de administratie worden afge rond. Of de sanering ook goedkoper gaat uitvallen, zoals commissaris Diederik Samsom van North Sea Port vorige maand in de PZC sug gereerde, kan het provinciebe stuur niet bevestigen. Van Citters Beheer, het bedrijf dat is opge richt om de boel op te ruimen, verwacht wel binnen het budget te blijven. In totaal is er 129,5 mil joen euro beschikbaar voor de sa nering, inclusief een risicoreserve van 17,8 miljoen euro. Dat geld is op tafel gelegd door de provincie, het Rijk en North Sea Port en een deel komt uit de failliete boedel. Volgende week woensdag, 30 januari, gaan echte diehards tussen de 12 en 23 jaar grie zelen bij verhalen over monniken in de crypte van het Abdijcomplex. Jan Kuipers: ,,Soms dik ik zaken wat aan om het smeuïger te maken, maar de historische feiten kloppen. Je moet er soms wat voor over heb ben om een geschiedenis voor het voetlicht te brengen." De verhalenverteller is bekend van themawandelingen als Sinister Zeeland en Mysterieus Middelburg. Hij schreef leesbare boeken over historische onderwerpen en werkt daarnaast bij Erfgoed Zeeland. ,,In de middeleeuwen speelde religieu zen een andere rol dan tegenwoor dig. Ze werkten bijvoorbeeld ook als middenstander of ze hielden een herberg draaiend", vertelt Kui pers. ,,De Abdij kende - tot de Geu zen de Norbertijnen eruit bonjour den - bijvoorbeeld zo'n herberg. Norbertijnen waren nogal pracht- lievend en in 1574, toen ze werden verdreven, smokkelden ze nog wel even het antependium, het doek van voor het altaar, onder hun ambtskleding mee naar buiten." Engelenwacht ,,Het was ook wel verklaarbaar dat het tij zich tegen hen keerde. Ze maakten winst, kregen klussen van de overheid en er was ook sprake van een enorme bevoordeling, doordat zij vaak van belastingen waren vrijgesteld." Over geestelij ken in Middelburg zijn volgens Kuipers zulke mooie verhalen te vertellen: over het hostiewonder van de Augustijnen, de Cellen- broers en de pest en dominee Smy- tegelt, waarvan het verhaal gaat dat een engelenwacht hem behoedde voor een moordaanslag. De crypte onder het Abdijcomplex in Middel burg is een mooie ruimte om naar die verhalen te luisteren. Kuipers: ,,Waar ik eind januari op inga, kan ik niet zeggen. Alles wat met sche dels of schatten te maken heeft, staat garant voor spanning." De verhalen van Kuipers zijn on- derdeel van een programma van de provincie: 'Jouw Zeeland'. De pro vincie wil dat jongeren tussen de 12 en 23 jaar meedenken over actuele thema's. Op deze avond, die met een maaltijd erbij van 16.30 tot 19.30 uur duurt, wil de provincie van jongeren horen wat op het gebied van cultureel erfgoed niet vergeten mag worden. Bij erfgoed, zo wordt op de site Jouw Zeeland uitgelegd, gaat het over oude gebouwen met een verhaal, de Watersnoodramp of Zeeuwse dialecten. Kortom, al die zaken waarover mensen zich blij vend kunnen verwonderen. Erf goed is een soort collectieve herin nering van wat met Zeeland ver bonden is. Maar waarom vraagt de provincie Jan Kuipers dan om ver halen over godsdienst te vertellen? Kuipers: ,,Religie is belangrijk om dingen te begrijpen. Kijk je naar kunst, dan snap je weinig van af beeldingen als je niets weet van godsdienstige verhalen. Van ge bouwen als kerken begrijp je meer als je wat van godsdienstige ge schiedenis weet. Bij Erfgoed Zee land werken we aan de keuze van thema's die ook aantrekkelijk zijn met het oog op cultuurtoerisme. Als mensen voor meer dan strand en zee naar dit deel van Nederland komen, wat trekt hen dan? Daar wil de provincie op inspelen. Erfgoed Zeeland betrekt bij de keuze van wat we erfgoedlijnen noemen, haar achterban. De bijeenkomst is een uitnodiging aan jongeren om daar over eens frank en vrij hun mening te geven. Erfgoed is niet saai of 'iets van vroeger'. Het zorgt nu voor een beleving van Zeeland." WESTKAPELLE Telecomprovider T-Mobile probeert nog voor de zomer in of bij Westka- pelle een andere locatie te vinden voor de ap paratuur om gsm-signalen door te geven. ,,Misschien kunnen we een tijdelijke mast plaatsen", aldus woordvoerder Joost Vente. De apparatuur van T-Mobile zit nu nog op een van de bovenste verdiepingen van de vuurtoren in Westkapelle. ,,Maar wij moeten tegen onze zin in vertrekken." Dat is volgens Casper van Moers (Rijkswaterstaat) de schuld van de provider zelf. ,,Het bedrijf nam tegen de regels in een tweede ruimte in die monumentale vuurtoren in gebruik en wei gerde die te ontruimen. Daarop zegden we een jaar geleden het contract op." De andere twee providers, KPN en Vodafone, mogen nog in de toren blijven, aldus Van Moers. Hij geeft ook aan dat het contract met T-Mobile per 1 februari afloopt. ,,Uit coulance mag het tot 15 februari blijven." Burgemeester Rob van der Zwaag bevestigt het verhaal van Van Moers. ,,Maar KPN en Vodafone moeten op termijn ook vertrekken, omdat Rijkswaterstaat de handen vrij wil hebben. Maar pas als ze een andere locatie hebben gevonden." De burgemeester vindt dat T-Mobile ernstig fout zit. ,,Ook door pas maanden na het opzeggen van het contract contact met ons op te nemen om te zoeken naar een oplossing." Vente kan of wil niet aangeven hoeveel T- Mobile-abonnees gedupeerd worden door dat vertrek uit de toren. Bij Domburg en Zou- telande staat ook apparatuur van de provider. Hij weet echter niet of die voldoende krach tig zijn om gsm-signalen vanuit en naar Westkapelle te zenden. Voorlopig zijn er nog geen alternatieve locaties gevonden voor het opstellen van de apparatuur van de provider. Geen van de andere gebouwen in Westka- pelle is hoog genoeg. Vente erkent dat het plaatsen van een tijdelijke zendmast niet snel kan gebeuren. Daar zijn vergunningen voor nodig en daar kunnen omwonenden be zwaar tegen maken. Daardoor kan het meer dan een jaar duren voor vanuit Westkapelle de signalen van T-Mobile-abonnees weer probleemloos kunnen worden verzonden. De provider is niet van plan abonnees in te lichten over mogelijke problemen op het ge bied van bereik. zaterdag 26 januari 2019 José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk Aanmelden voor 28 januari op jouwzeeland@zeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39