£3 e? Aan de slag tegen de zee Prijzen voor slimme klimaatoplossingen Jayden stopt na tien jaar en miljoen euro Gevoelig 2 HUISARTS OPVOLGER Al anderhalf jaar zoekt huisarts Hans Meijer (64) een opvolger voor praktijk De Meijberg in Oost Souburg. Waarnemers vinden, dat lukt nog wel, maar een opvolger... ,,Ik draai er niet om heen, eind vorig jaar zag ik het even niet meer zitten.'' Commentaar Peter Glas windt er geen doekjes om. Nederland moet na denken over nieuwe Deltawerken. Glas is de nieuwe del tacommissaris die moet waken voor watersnood. Zijn boodschap is duidelijk. Het water dreigt. We hebben waar schijnlijk veel eerder dan tot nu toe verwacht een nieuwe zee wering nodig. Glas durft te vloeken in de kerk. In deze krant stelt hij de vraag of Rotterdam wel een open haven kan blijven. Voor Ant werpen geldt dat natuurlijk ook. Ertussenin ligt Zeeland. Hier gaat de aandacht automatisch naar de stormvloedkering. Toch lijkt de vernieuwing van de pijlerdam niet het grootste pro bleem. Want als de zeespiegel echt snel stijgt, moet de hele kust een kunstwerk worden. Wat doen we als de eindeloze zandsuppleties, waarmee we de kuststrook nu nog een beetje natuurlijk houden, niet meer werken? Glas heeft geen goed antwoord. Hij filosofeert over meebewegen met het water. Met getijdenwerking in de polders waardoor land kan opslibben. Dat past helemaal niet bij de intensieve manier waarop we nu grond gebruiken. Glas heeft geen redelijk alternatief voor meer en veel hogere dijken. Tien jaar geleden stelde de voorganger van Glas al de vraag of we eigenlijk wel in de Lage Landen kunnen blijven wonen. Het antwoord was: voorlopig zitten we veilig. Dat geldt nog steeds. Maar Glas laat geen ruimte nog achterover te leunen. Als wij er zeker van willen zijn dat onze kinderen straks niet hoeven te vluchten, moeten we nu aan de slag. Nieuwe deltacommissaris Peter Glas laat geen ruimte nog achterover te leunen Die challenge daagt studenten, on dernemers en professionals uit op lossingen te bedenken voor de pro blemen waar de klimaatverande ring ons voor stelt in de zuidweste lijke delta. In de categorie 'Kustver dediging Veerse Dam' won het team van Villa de Verbeelding. Zij presenteerden donderdag hun con cept 'dijk van een gebouw gewor teld en vertakt in een duin', ge maakt van ECOncrete. De publieksprijs was voor Sea Ci- ALMANAK In de Terneuzense winkelstraat klonk een auto-alarm. In het kantoor greep de eigenaar ge dachteloos naar zijn sleutels en legde met zijn afstandbediening de wagen het zwijgen op. ,,Hoe wist je dat het jouw auto was?", vroeg zijn collega. ,,Ik herken het geluid. Het gebeurt zo vaak. tadel van organisatie BlueO2. Greenbanks Sea Citadel bestaat uit een natuurlijke golfbreker van harde en zachte natuurlijke ele menten. Op het zeebed worden Juryprijs voor het vergroenen van schoolpleinen van IVN Natuureducatie oester- en schelpdierbanken aange legd. Ook is er een zeewierboerderij aan gekoppeld, waar zeewierpro ducten kunnen worden ontwik keld. De winnaars kregen 2000 euro en mogen tijdens de werkconferen tie Zuidwestelijke Delta hun oplos singen presenteren. Het is een gevoelig type, denk ik. Meestal is er niks aan de hand. Dan piept-ie om niks. Omdat-ie eenzaam is, waar schijnlijk." Hij keek naar het sneeuwland schap buiten. ,,Geen idee wat er nou weer is. Hij zal het wel koud hebben." Autokrakers op heterdaad betrapt Busje kukelt van kade op steiger Wissenkerke Expositie vondsten akker Colijnsplaat Hans Meijer zit sinds anderhalfjaar in zijn eentje in de praktijk die hij tot die tijd deelde met Jan Bergen, die met pensioen ging. Of Meijer dit voorrecht eind dit jaar ook mag genieten, is nog de vraag. Huisart senpraktijk De Meijberg kan niet zomaar worden opgeheven, maar opvolgers van Bergen - laat staan van Meijer zelf - hebben zich de laatste jaren niet aangediend. De stand van zaken is in januari 2019 niet veel veranderd. Toch kijkt Meijer wat optimistischer naar de toekomst. De inspanningen van doktersassistente annex praktijk manager Anita Dingemanse om opvolgers te vinden via oproepen op sociale media hebben nog geen vruchten afgeworpen, maar De Meijberg staat wel stevig op de kaart. Dingemanse plaatste begin december een noodkreet op Face- book, waarin ze een wervend plei dooi voor (aankomende) huisart sen houdt zich in Oost-Souburg te vestigen. De Meijberg heeft ruim 4600 pa tiënten en zit samen met een an dere huisartsenpraktijk en een fy- siotherapiepraktijk onder één dak in Gezondheidscentrum Oost Souburg. Samen bieden de praktij ken zorg aan de ruim 10.000 inwo ners van Souburg en Ritthem. Een specialiste ouderenzorg en een dië tiste werken intensief samen met het gezondheidscentrum, laat Din- gemanse weten. Ze vulde het Face- bookbericht aan met verlokkingen over 'cultuur, natuur, rust en ruimte' die in en om Souburg zijn te vinden. Waarnemers vinden het heerlijk om op de fiets visites te rijden Anita was blij verrast dat haar be richt binnen een paar dagen hon derden keren werd gedeeld. Intus sen heeft ze de oproep ook via Lin- kedIn verspreid. ,,En ik ga regelma tig voor cursussen naar Utrecht. Daar kom ik veel collega's uit heel het land tegen en ook die maak ik deelgenoot van de aantrekkelijke mogelijkheden hier. Ook Tempo Team Medisch, Jobsonline en de Zeeuwse Vacaturebank zoeken voor ons." Rompslomp Aanbiedingen om de praktijk over te nemen, hebben Anita's acties nog niet opgeleverd, bevestigt Mei jer. ,,Het is ook niet makkelijk één, twee, drie een praktijkhouder te vinden. Jonge én oudere artsen zijn wel bereid te werken, maar op da gen en tijden dat ze dat zelf willen. De organisatorische en administra- De Goese Stichting Jayden, die met allerlei activiteiten geld inzamelt voor de strijd tegen neuroblastoom kinderkanker, stopt na tien jaar. Stichting Jayden is tien jaar gele den opgericht na het overlijden van de tweejarige Jayden Faase door neuroblastoom kinderkanker. ,,We hebben de stichting opgericht in zijn naam. We wilden ons grote ver driet omzetten in iets positiefs", zeggen ouders Rob en Jolanda Faase. ,,Hoewel we er nog veel energie in steken, hebben we besloten om op 20 november van dit jaar te stop pen." Op die dag zou Jayden dertien zijn geworden, de stichting draagt het stokje dan over aan Villa Joep. Sinds 2009 heeft Stichting Jayden veel geld opgehaald. In januari van dit jaar is de grens van een miljoen euro doorbroken. Met het geld zijn onderzoeken (mede)gefinancierd die voor doorbraken hebben ge zorgd in het onderzoek naar neuro- blastoom kinderkanker. De leden van de stichting hebben na veel wikken wegen toch besloten te stoppen. ,,Tien jaar is genoeg. Niet dat het ultieme doel voor ons al is bereikt, want neuroblastoom is de wereld nog niet uit en er moet nog heel veel geld naar onderzoek, maar voor ons is het inzamelen van één miljoen euro een mooie mijlpaal." zaterdag 26 januari 2019 Een team van IVN Natuureduca- tie heeft met De Groene Revolu tie (het vergroenen van school pleinen) de juryprijs gewonnen voor 'De Toekomstbestendige stad', onderdeel van de Delta Water Challenge. Ondine van der Vleuten Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl KRABBENDIJKE In Krabbendijke zijn in de nacht van donderdag op vrijdag drie mannen aan gehouden die ervan ver dacht worden meerdere auto's te hebben opge broken. Dat meldt Mari- nus Prins, wijkagent in Goes-West, op Twitter. De drie werden op heter daad, meldt Prins. Hij vraagt mensen die tus sen 00.30 uur en 01.30 uur iets vreemds hebben gezien, zich te melden bij de politie. Ook een hond werd inge zet bij de actie. Die wist een gestolen navigatie systeem terug te vinden onder een geparkeerde auto. ZIERIKZEE De bestuurder van een bedrijfsbusje keek vrijdag tussen de middag raar op toen hij terugkwam van zijn lunchpauze. Zijn voertuig was van de kade in Zierikzee gereden en lag een paar meter lager op de steiger. Waar schijnlijk is het busje op 't Luitje van de handrem geschoten. Het voertuig kwam schuin op de stei ger terecht, vlak naast een boot. De steiger liep enige schade op. Een bergingsbedrijf heeft het busje weer op de kade getakeld en wegge bracht. Het voertuig raakte aan de voorzijde beschadigd. Een aantal munten en andere archeologische vondsten uit Colijns plaat zijn vanaf dinsdag middag (15.00 uur) te zien in de hal van het ge meentehuis in Wissen kerke. Het gaat om ge bruiksvoorwerpen die door amateurarcheolo gen zijn gevonden op een akker bij Colijns- plaat. Tijdens de ope ning van de expositie 'Muntschat Colijns plaat', vertelt archeo loog Hans Jongepier van Erfgoed Zeeland meer over de voorwer pen. De tijdelijke exposi tie is daarna tot en met 31 maart te zien. Gezocht René Hoonhorst Oost-Souburg -Hans Meijer, huisarts Luc Oggel Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30