Sneeuw Voor vogels komt de dooi net op tijd Levensmiddelenkast vaak leeg door rijken 2 MAIKEL HARTE Column DE STELLING Vandaag: Het wordt tijd voor nieuwe Deltawerken Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters fc>E MATIOMALE TUIMVOSELTELLIMS HEB JE HEM AL OPGEZOCHT VOL6EMS FOTOSHOP IS HET EEN PINGUÏN y Boekwinkel krijgt brief: 'Evenement niet op zondag' Jildou van der Bijl spreekt op Contacta Congres DOEL Groen licht voor opstarten Doel 2 Volgens Ria Engelen van de Die renambulance Schouwen-Duive- land is het leed voor dieren nu nog te overzien. ,,Er zijn wel twee vo gels vastgevroren in het ijs en ik heb momenteel een egeltje in huis. Het beestje had al in winterslaap moeten zijn, maar weegt nog maar twee ons. Vooral watervogels zijn in deze periode altijd erg kwets baar, zij zijn afhankelijk van voed sel uit de sloten. Gelukkig heeft het nu niet lang genoeg hard gevroren en de temperatuur gaat nu om hoog. Eerlijk gezegd valt het me tot nu toe mee met gewonde dieren." Dooien Bij vogelopvang De Mikke is het op dit moment niet drukker dan nor maal. ,,Pas als het water overal is bevroren, is het voor watervogels en reigers lastiger om voedsel te vinden. Voor de vogels is het goed dat het nu gaat dooien en dat ook de sneeuw verdwijnt. Voor de kin deren is dat natuurlijk jammer", vertelt Louwerse. Door het ijs Bij de Zeeuwse Dierenambulances op Walcheren en de Bevelanden is het stilte voor de storm. In het be gin van deze week zakte nog wel een hond door het ijs in Terneuzen Er zijn wel twee vogels vastgevroren in het ijs en ik heb een egeltje in huis en moest een eend die vastgevro ren zat gered worden door de brandweer, maar voor de rest is het opvallend rustig, zegt Saskia Thijs- sen. ,,In april en mei hebben we al tijd een enorme piek. Dan zijn er veel jonge diertjes. Onze vrijwilli gers hebben dan geen eens tijd om een boterhammetje te eten." Willy van Drongelen, initiatief neemster: ,,Met volle tassen, soms dagelijks, zie je ze vertrekken. En wel zodanig dat er een bijna lege kast overblijft. Doodzonde. Dit mag en kan nooit de bedoeling zijn." De kast is opgezet vanuit het be sef dat veel mensen moeite hebben om de eindjes aan elkaar te knopen. Uit die kast kan iedereen pakken wat hij nodig heeft of geven wat hij kan missen. Inmiddels maken er wekelijks 75 gezinnen gebruik van. Op Facebook plaatst Willy een be richtje als ze iets lekkers heeft ge- kookt en bakjes met verse maaltij den in de kast heeft gezet. „Mensen komen nu uit het werk en rijden even langs de kast, soms wel twee keer per dag. Ik kan na tuurlijk niet in iemands portemon nee kijken, maar ik vraag me wel af of zij het echt niet kunnen betalen. Als je er wat van zegt, krijg je een grote mond terug. Of ze zeggen: ja, maar het is voor een vriendin. Maar het is niet de bedoeling om voor buren, familie of vrienden mee te nemen. We gunnen het ook de mensen die niet dagelijks en min der meenemen." Moedeloos Zo frustrerend, vindt Willy van Drongelen. ,,Het is om moedeloos van te worden. Ik denk wel eens: waar doe ik het voor? Tegelijkertijd zeggen we: we gaan gewoon door." Zij doet op Facebook een oproep om rekening te houden met de mensen 'die na jou komen'. Hij of zij zal het ook nodig hebben! Al leen zo kunnen we de kast draai ende houden." 3 dagen Den Helder incl. retourovertocht naar Texel dereen heeft ineens de sterke be hoefte om zijn tuin te fotograferen en dat dan met de hele wereld te delen. Ik moet er ook altijd wel om lachen als ik weer iemand van middelbare leeftijd met een muts en sjaal naast een boom zie pose ren. Bij sneeuw moet ik namelijk altijd weer denken aan Nel, een oud-col lega van me in Amsterdam. Tij dens mijn studententijd in Am sterdam heb ik een tijdje bij Cen traal Beheer gewerkt en daar stond Nel in de kantine. Een geweldige vrouw van eind vijftig, hoogblond, altijd vrolijk, een zware Amster damse tongval en rad van tong. Zo stond ik eens met wat collega's met m'n dienblaadje bij haar in de rij, terwijl het die ochtend ge sneeuwd had. Daar hadden we het natuurlijk over. Ze luisterde aan dachtig mee totdat ik bij de kassa kwam en bij haar moest afreke nen: ,,Weet je wat het met sneeuw is jongen, het is net als een nieuwe vent. Je moet altijd maar weer af wachten hoe lang het duurt en hoeveel centimeter je krijgt Bij sneeuw moet ik altijd weer denken aan Nel Sneeuw doet wat met een mens. Het lijkt er op alsof het leven dan even een beetje langzamer gaat. De treinen staan stil, fietsers gaan lopen en auto's rijden langzamer. Het wordt er allemaal wat minder gehaast van. Ik vind het heerlijk, maar ik heb makkelijk praten, omdat ik slechts een paar honderd meter van mijn werk woon. As ik dins dag ergens in die 2000 kilometer file had gestaan, zou ik waar schijnlijk heel anders over sneeuw denken. leuk: thuiskomen en door je kin deren bekogeld worden met sneeuwballen, een sneeuwpopje maken en nog een avondritje op de slee. Wat een plezier. En foto's maken, dat hoort er ook helemaal bij. Als je toch ziet wat er na een sneeuwbuitje allemaal aan foto's op sociale media voorbij komt: ie- zaterdag 26 januari 2019 Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik geloof in de heilzame wer king van de zee 1181 reacties 13% 17% GOES 'Er zal toch wel een an dere geschikte dag ge vonden kunnen worden?' Dat schrijft de Neder landse Vereniging tot be vordering van de Zon dagsrust en Zondagshei liging in een brief aan boekhandel De Koperen Tuin in Goes. De vereni ging reageert op een voorleesmarathon die op zondag 31 maart in de boekwinkel wordt gehou den. Eigenaresse Manda Heddema is verbaasd. Ze is niet van plan aan het verzoek van de vereni ging tegemoet te komen. ,,Ik ben helemaal nie mand tot overlast met deze activiteit.'' GOES Journaliste Jildou van der Bijl, hoofdredacteur van mediabedrijf Linda, is spreekster tijdens het Contacta Congres, op woensdag 15 mei in Goes. Van der Bijl werd al op haar 27ste hoofdre dacteur bij tijdschrift Nieuwe Revu en maakte van Linda een zeer breed mediabedrijf. Over hoe ze dat deed, vertelt ze tij dens het Contacta Con gres in theater De Mythe in Goes. Kaarten voor die bijeen komst zijn vanaf begin fe bruari te bestellen via contacta.nl. Ze kosten 25 euro. De kernreactor Doel 2 mag van de Belgische atoomwaakhond FANC weer worden opgestart. Daardoor zijn binnen kort drie van de vier re actoren op het kern energiepark bij Antwer pen weer in gebruik. Eind april 2018 werd in Doel 1 een lek vastge steld in een leiding in een veiligheidskoelwa- tercircuit. ENGIE Elec- trabel verving daarop ook een deel van de zelfde leiding in de reac tor Doel 2. Doel 2 en Doel 1 zijn de oudste en kleinste reactoren. De reactor is vanaf 29 ja nuari weer in gebruik. De koude wordt vandaag verdre ven en dat is goed nieuws voor de vogels. Als het aan Coby Lou- werse van vogel- en zoogdierop- vang De Mikke ligt, mag het warm water regenen. ,,Als het een weekje langer zou vriezen, komen vogels in de problemen. Er is nu nog open water." Maurice Steketee Middelburg - Ria Engelen, Dierenambulance De levensmiddelenkast 'Nemen of geven' in het Rivierenpark in Terneuzen dreigt aan zijn eigen succes ten onder gaan. De kast is bedoeld voor mensen die het financieel moeilijk hebben, maar de laatste tijd lijkt het of veel mensen de kast als een 'ver edelde supermarkt' zien. Pascalle Cappetti Terneuzen HoteL Den Helder V 2 overnachtingen incl. ontbijtbuffet V Retourovertocht Den Helder-Texel Ontvangst met welkomstdrankje V Gratis parkeren bij het hotel V Bezoek Fort Kijkduin of Ecomare - - rii? •4r)É> 1 t 1 hoteldeal dagelijks tot 23:00 uur (.088-0331506 Lachen moet ik toch wel. In Huize Harte was het vooral

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2