II 22 VELDRIJDEN WB-FINALE HOOGERHEIDE Op de weg, in het veld en op de mountainbike: overal behoort Mathieu van der Poel tot de besten. Van januari tot in december. Hoe doet hij dat? En kan hij zo nog wel pieken bij het WK veldrijden? In mountainbike zijn anderen technisch beter en meer ervaren zaterdag 26 januari 2019 Mountainbike Poel voorziet geen problemen. Dus maakt hij in 2019 zijn cross seizoen gewoon af, om vervolgens voorjaarsklassiekers te rijden en daarna te beginnen aan een volle dige wereldbekercyclus op de mountainbike. In de zomer gaat hij opnieuw de weg op als voorbe reiding op zijn veldritseizoen. „Natuurlijk, als het goed gaat zou ik graag alles doen'', zegt hij over de aankomende klassiekers. ,,Maar dat is een fout die al veel mensen gemaakt hebben. Het is niet zo dat ik nog maar één jaar moet fietsen. Ik moet zo lang mogelijk op hoog niveau zijn.'' En schijn bedriegt. Van der Poel kwam vorig jaar tot 66 wedstrijd dagen. Voor een renner in een World Tour-ploeg zijn dat er door de bank genomen meer. Zo kwam generatiegenoot Sam Oomen van Sunweb bijvoorbeeld tot 71 wed strijddagen. ,,Ik had afgelopen zo mer ook maar twaalf koersdagen op de weg. Met de mountainbike erbij waren het er 25 in totaal'', re lativeert Van der Poel. Techniek Zoveel talent, zoveel techniek, zo veel kracht. Gaat het vanzelf? Hij traint hard en veel. Hij is net terug van een trainingskamp in Spanje, het tweede in deze winter. Het moet hem klaarstomen voor het aanstaande WK veldrijden, over een week. ,,Ik kan wel voor het voorjaar gaan werken, maar ik wil cross goed zijn. Zeker het WK.'' Hij wil de regenboogtrui te rug, die hij de afgelopen drie jaar aan concurrent Wout Van Aert moest laten. Het afgelopen jaar deed Van der Poel ongeveer zes van die trai ningskampen. ,,We werken aan uithouding en doen specifieke trainingen. Maar het is ook een systeem om de batterij op te la den'', zegt Christoph Roodhooft. Waar hij vroeger niet veel moest hebben van hartslag- en vermo gensmeters, worden begeleiding en training ook bij Van der Poel steeds professioneler. Zo heeft zijn ploeg Kristof De Kegel aangetrok ken, de bewegingswetenschapper die eerder voor Van Aert werkte. Tijdens het trainingskamp in de cember werd Van der Poel aan uit gebreide inspanningstesten on derworpen. Roodhooft vertelt dat de nieuwe performance-manager De Kegel zich een hoedje schrok toen hij de waarden van Van der Poel zag. Zelf zegt Van der Poel die cijfers niet te onthouden. Hij rondt naar beneden af. ,,De drie minu ten-test was rond de 600 of 580 watt volgens mij. Heel goed naar het schijnt, maar voor mij voelt het nor maal.'' WB-finale veldrijden. Morgen, vanaf 13.30 uur. Op TV: Eurosport Drie disciplines Drie weken nadat hij Nederlands kampioen op de weg is geworden, wint Van der Poel ook het NK mountainbike. Hij volmaakt een unieke trilogie, want in het veld rijden is hij al jaren de beste van Nederland. Van der Poel is een wonderkind op wielen, want het gaat om drie sporten. Het is niet voor niets dat hij wegwedstrijden maar saai vindt. Vijf of zes uur in het zadel voor een finale van één uur waarin alles van je gevraagd wordt; het is niet aan hem be steed. Maar winnen maakt een hoop goed, hij is eerzuchtig. ,,Het hangt samen met prestaties'', zegt hij over de weg. ,,Voor mij is het belangrijk dat ge voel van winnen te behou den. Al ben ik realistisch ge noeg dat ik niet gelijk alle klassiekers ga winnen. Maar ik wil zien waar ik sta en in alle koersen die er nu op staan, zou ik Daan Hakkenberg Rotterdam Eigenlijk stond het voor zijn con currenten gelijk aan wielerzelf- moord om in Hoogerheide bij het Nederlands kampioenschap op de weg met Mathieu van der Poel (24) naar de finish te rijden. De streep lag immers bovenop een bult, waar de Scheldeweg smerig om hoog loopt. En niemand kent die aankomst beter dan Van der Poel. Op exact dezelfde plek kwam hij al drie keer eerder juichend over de meet bij de wereldbekerwedstrijd veldrijden. Achteraf blijkt het NK een ijk punt in zijn nog prille carrière. Van der Poel won niet alleen de eindsprint, hij was overal die dag. In de vroege vlucht, solo voorop en in de kopgroep die in de finale werd teruggepakt. Van der Poel wordt al jaren gevraagd wanneer hij zal overstappen naar de weg. Na de Olympische Spelen van 2020 was steevast zijn antwoord. Zijn grote doel is een gouden olympische medaille op de moun tainbike. Maar na het gewonnen NK beseffen Van der Poel en het management van de Corendon- ploeg - de broers Philip en Chri- stoph Roodhooft - dat ze mogelijk kostbare jaren weggooien door te wachten. Dus staat Van der Poel komend voorjaar aan de start van Gent-Wevelgem, Dwars door Vlaanderen, Ronde van Vlaande ren, Brabantse Pijl en de Amstel Gold Race. mee moeten kunnen doen om te winnen.'' Zo saai als Van der Poel de weg vindt, zo verliefd is hij op de cross. Het is voor hem de ul tieme versmelting van techniek, kracht en uithoudingsvermogen. Een veldrit betekent een uur lang 'in het rood rijden' met een hart slag die op of net over het omslag punt ligt. De maximale hartslag die een wielrenner lang vol kan houden zonder te verzuren. Combinatie De combinatie van veldrijden en wegwielrennen is een traditio nele. Van der Poel deed het de af gelopen jaren ook, hoewel hij zijn wegwedstrijden niet op het hoog ste niveau reed. In de toekomst zal hij altijd terugkeren naar het veld, verzekert hij. ,,Het WK is nog al tijd een groot doel, maar voor de rest heb ik niet de indruk dat ik nog iets te bewijzen heb in het veld. Maar ik zie mezelf niet stop pen. Ik zie mezelf altijd minstens tien crossen blijven rijden. Ook als ik dit jaar het WK win. Dat moet altijd kunnen. Zelfs als je een goed wegseizoen wilt rijden.'' Uitgebreid Afgelopen jaar reed Van der Poel voor het eerst een uitgebreid mountainbike-programma, vol gens Van der Poel de zwaarste van de drie disciplines. ,,En hierin is Mathieu nog altijd onderworpen aan anderen'', zegt ploegleider en coach Christoph Roodhooft. ,,Hij kan niet zijn eigen wedstrijd op delen zoals in het veldrijden. An deren zijn fysiek niet veel sterker, maar wel technisch beter en heb ben meer ervaring.'' Hij reed zich op het podium in wereldbekerwedstrijden en werd derde op het WK. Het maakt hem ook beter op de weg en in het veld. ,,Van de combinatie van de drie word ik sterker, maar van het mountainbiken vooral.'' Alsof zijn 66 wedstrijddagen in 2018 niet genoeg waren, komt er dit jaar nog een handvol voorjaars klassiekers bij. En anders dan de Mathieu van der Poel 66 wedstrijddagen in 2018 -Christoph Roodhooft (coach) meeste wegrenners rijdt Van der Poel het hele jaar door. Van januari tot juli. In de kou bij min 3 en in de hitte bij plus 30. ,,Dat is net wat ik leuk vind: om het heel jaar door een beetje te fietsen. De combina tie van de drie houdt voor mij het plezier er in.'' Wordt het niet wat veel? Van der GO Wonderkind op wielen 8x winst j?otr CASINO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22