Vandaag bij deze krant Deltacommissaris Glas vraagt om nu al na te denken over vervanging JOL Julio Poch schreef boek over acht jaar gevangenschap Jlr^. Directeur Programma's en Projecten Walcheren 'Ons wordt nooit wat gevraagd' Bennie Frekkel raakte Nederland in het hart. Het aandoenlijke hondje van de Staats loterij-reclame sleepte zelfs een Gou den Loeki binnen. Dat riep bij ons de vraag op: woont er in Zeeland ook een Frekkel? En ja hoor. Ze hebben alle maal hun schoonheidsfoutjes, maar juist dat maakt ze hartbrekend. ,,Je wilt zo'n hondje koesteren en beschermen. Iedereen heeft zijn kwetsbare kanten. Daar kunnen we ons mee identificeren. Is dat niet wat iedereen wil, dat mensen van je houden ondanks je fouten?'', zegt dierenfilosoof Erno Eskens van de stichting Dier en Recht. 'Ik ben niet een type dat snel huilt' PUBLIC SPIRIT dan verwacht; tot wel 2 meter in 2100. Als een belangrijk rapport van het VN-klimaatpanel IPCC die le zing eind dit jaar bevestigt, dan moet Nederland volgens Glas - de topambtenaar op watergebied - 'bijschakelen'. Permanent sluiten ,,Dan moeten we onze grote water keringen - zoals de Deltawerken - veel vaker of zelfs permanent slui ten. Daar zijn ze na de Watersnood ramp van 1953 niet voor ontworpen. Dat zou betekenen dat ze misschien wel tien tot twintig jaar eerder zijn afgeschreven.'' Wellicht moeten we grote waterkeringen veel vaker of zelfs permanent sluiten De vraag is volgens hem of Rot terdam dan nog een open haven kan blijven, die slechts bij storm en springtij van zee wordt afgesloten door de Maeslantkering. ,,Er zijn al ideeën aangedragen door serieus te nemen partijen, zoals sluizen in de Nieuwe Waterweg.'' De Maeslantkering moet de in woners van Zuid-Holland bescher men en zou tenminste tot 2070 meegaan. Maar het sluitstuk van de Deltawerken, dat pas in 1997 in ge bruik is genomen, is mogelijk al vanaf 2060 aan vervanging toe. Ook de Oosterscheldekering moet wel licht veel eerder dan gepland - 'al' over zestig jaar - worden vervan gen; misschien wel in 2080 in plaats van in 2100. Deltacommissaris Glas pleit er voor om, als de schattingen over de stijgende zeespiegel daadwerkelijk kloppen, de aanpak van de Delta werken nu al voor te bereiden. In het interview zegt Glas verder dat hij de kabinetsinzet steunt om de afspraken in het klimaatakkoord van Parijs te halen. ,,Dat akkoord moet worden uitgevoerd", aldus de deltacommissaris. ,,Dat is de beste strategie om niet aan draconische maatregelen in de toekomst te hoe ven denken.'' Het gaat hier volgens de delta commissaris om een grote lange- termijnopgave én om een opgave die van wezenlijk belang is voor het voortbestaan van Nederland. Zeeland 2 en bijlage Z zaterdag 26 januari 2019 Nieuwsmedia Het wordt steeds moeilijker voldoende juffen en meesters te vinden. Hefc ons', roepen vele Zeeuwsescholen. Keety van Wmkelhof- Addnk (foto) geeft gehoor die VEEM Voor de gemeente Veere zoeken wij een Voor meer informatie kijkt u op onze website www.publicspirit.nl Deltawerken weer op tekentafel De Deltawerken zijn, als de stij ging van de zeespiegel sneller verloopt dan gedacht, tien tot twintig jaar eerder dan gepland aan vervanging toe. Dat zegt deltacommissaris Peter Glas vandaag in een interview met deze krant. Die megaoperatie zou tientallen miljarden kosten. Edwin van der Aa Annemieke van Dongen Den Haag Uit voorlopige scenario's van het KNMI bleek eerder al dat de zee spiegel mogelijk veel sneller stijgt —Peter Glas, deltacommissaris Zacht en nat weekend pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,70 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 1688 5 5 5 5 47"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1