'De Premier League? Als ik 18 SJOERD MOSSOU DE KLASSIEKER FEYENOORD - AJAX Frenkie de Jong (21), de meest besproken Nederlandse voetballer deze week, speelt morgen zijn eerste én mogelijk laatste klassieker in de Kuip. „Ongeslagen blijven daar? Winnen.'' Column Dirk Kuyt stort zich verderop in de armen van de supporters. Sven van Beek en Eljero Elia dansen de horlepiep. Rond de middencirkel wordt in al lerijl een podium opgebouwd. Het publiek op de tribunes zingt gelukzalig mee met de muziek uit de boxen: 'Wij gMn win-nen - alleen met hoeveel is de vraag.' Joep Schreuder van de NOS wil de trainer van Feyenoord wat vragen stellen, maar de eerste vraag valt een beetje in het water, want Van Bronckhorst begint meteen onbedaarlijk te huilen. Hij huilt en hij huilt en hij huilt maar. Als de eerste vraag eindelijk doorkomt, en er een gesprekje op gang sputtert, huilt Van Bronckhorst overtuigend door. ,,Dit is zo mooi'', zegt hij steeds, snikkend en snotterend. ,,Zo onbeschrijflijk Tranen van geluk, voor altijd gebeiteld in de geschiedenis van Feyenoord Giovanni van Bronck- horst is bepaald geen man van ongecontro leerde emoties. Hij lijkt soms wel im muun voor wind en regen, voor modder en voor tegenslag, voor crisis en voor achter klap. Vermoedelijk is hij de enige voetbaltrainer op aarde die maar niet grijs wordt, nog niet een beetje. Zelfs na drieënhalf jaar Feyenoord zijn de slapen nog mooi matzwart, jongensachtig haast, alsof het leven ach teloos aan hem voorbij trekt. Zelfs als hij heel uitbundig juicht, brullend met gebalde vuisten, heeft dat nog steeds iets ingeto gens. Hij zegt of roept nooit iets geks, ook niet in grammaticaal opzicht, zijn zinnen vliegen nooit een bocht uit. Maar nu stond hij hier weergaloos, onbedaarlijk te huilen. want het zegt veel over het tijdperk van Van Bronckhorst bij Feyenoord. Er zit veel liefde in op gesloten. Bescheidenheid en fatsoen ook: tussen het hui len door praat Van Bronckhorst niet of nauwelijks over zichzelf, uitsluitend over de club, over de mensen op de tribunes, over de spelers, over zijn bazen in de directiekamers. Zijn tranen zijn vermoedelijk ook tranen van pure vermoeidheid. Van Bronckhorst huilt omdat hij als geen ander weet wat het allemaal heeft ge kost. Het verlangen, de frustraties, de druk, de haast obsessieve hunkering naar succes. Hij huilt heel zijn bonkende hoofd leeg. Lang niet alles ging goed in vier seizoenen, zijn vertrek is in zekere zin onafwendbaar, maar Van Bronckhorst laat straks meer achter dan alleen een voetafdruk bij de voordeur. Tranen van geluk, voor altijd gebeiteld in de ge schiedenis van Feyenoord. Ajax nog zonder Tagliafico Klassieker met Van Persie Nu Frenkie de Jong zeker weet dat hij vanaf de zomer speler van FC Barcelona is, begint letterlijk gezien zijn afscheidstournee in de eredivi sie. Natuurlijk kan Ajax in de beker nog een uitwedstrijd tegen Feyen- oord loten, maar in de eredivisie wordt het zijn laatste Feyenoord - Ajax. Maar grappig genoeg óók zijn eerste. Begin vorig seizoen (1-4 winst voor Ajax) zat De Jong nog negentig minuten op de bank. Om maar aan te geven hoe razendsnel zijn ontwikkeling is gegaan. Of dat gek voelt? ,,Ik denk niet: ik had er meer moeten spelen. Hope lijk komen er voor mij bij Barcelona ook veel bijzondere wedstrijden aan. Het voelt voor mij ook niet als een afscheidstour door de eredivi sie. Ik vind het fijn dat er nu duide lijkheid is over mijn toekomst. Ik kan nu lekker met Ajax voetballen en focussen op prijzen pakken. Het is niet zo dat ik steeds ga denken: hier kom ik voor het laatst.'' Als basisspeler van Ajax komt hij dus voor het eerst in de Kuip. De traditionele vijandigheid voelde hij Ik kan me nu lekker focussen op prijzen pakken met Ajax. Ben blij met duidelijkheid rond mijn transfer vorig seizoen alleen vanaf de reser vebank. Ploeggenoot Lasse Schöne kan altijd mooi vertellen over de haat die hij voelt vanaf de tribunes. Dat hij altijd weer wat 'nieuwe Ne derlandse woordjes' leert. De Jong: ,,Ik houd wel van rivali teit in de sport. Tot op een bepaalde hoogte natuurlijk. Ik zit daar niet mee en zal er ook niet van wakker liggen. Fanatisme hoort bij dit soort topwedstrijden. Het gaat er uitein delijk om wat er op het veld ge beurt. Dat gaan de supporters van Feyenoord niet bepalen.'' Oranje De Jong kijkt vooral uit naar de Kuip. Hij speelde er pas één keer. En hoe. Met een geweldige wedstrijd van Oranje én De Jong won Oranje in november met 2-0 van wereld kampioen Frankrijk. ,,Het is een mooi stadion om te spelen. Onge slagen blijven daar? Winnen.'' In zijn geboortedorp Arkel is het fiftyfifty wat betreft de verhoudin gen tussen Ajax en Feyenoord-sup- porters. De Jong komt zelf uit een familie met veel Feyenoorders. Of dat nog speelt? ,,Totaal niet. Ieder een in mijn familie is voor Ajax, want ze steunen mij en willen dat Ajax kampioen wordt.'' Dan is een goed resultaat in de Kuip heilig. Zeker na die pijnlijke misser van vorige week tegen sc Heerenveen (4-4). ,,Het was lekker der geweest als we daar als koploper van de eredivisie naartoe waren ge gaan. Er staat altijd al veel druk op de Klassieker, maar dit is nu alleen nog maar meer.'' ,,Dat kan ik zelf weleens hebben gezegd, ja. Vinden mensen nu ze ker vreemd? Die heenwedstrijd dit seizoen in Amsterdam, daaraan kun je nauwelijks conclusies ver binden. We stonden na een paar minuten al met tien man op het veld. Ik zei dit in oktober, sinds dien heeft Ajax veel laten zien. En Feyenoord heeft veel steken laten vallen. Als ik mijn woorden nog een beetje wil waarmaken, moe ten we ze in de Kuip echt verslaan. Dat kan, daar ben ik van overtuigd. We hebben er in sommige wed strijden een zooitje van gemaakt. Dat is dus het verschil tussen nummer 1 staan of nummer 3. Te gen PSV lieten we wél zien wat wij kunnen. Die eerste helft in die wedstrijd, dat niveau hebben we nodig om Ajax te vloeren. En als je het tegen PSV kunt, kun je het te- zaterdag 26 januari 2019 GO @sjoerdmossou Dat ene onbetaalbare interviewtje. Giovanni van Bronckhorst staat nog op het veld, het is 14 mei 2017, de Kuip om hem heen is een bak vol intens geluk. mooi.' In al zijn schoonheid heeft het interviewtje ook iets atypisch. U moet het interviewtje nog eens terugkijken, Wanneer Van Bronckhorst komende zondag aan zijn laatste Klassieker begint, is alles weer een beetje zoals het altijd was. Feyenoord is in veel opzichten weer een club in last geworden, een bol werk vol beperkingen. VOETBAL Nicolas Tagliafico heeft nog steeds last van een knie en kan daar door niet meespelen in het uitduel van Ajax bij Feyenoord. De Argen tijnse links back miste de voorbije week ook al de twee wed strijden tegen sc Heeren veen, 4-4 in de competitie en 3-1 in de beker. VOETBAL Robin van Persie heeft deze week al bijna 160 mi nuten in de benen, maar toch krijgt de aanvoerder van Feyen- oord geen rust in de Klassieker. Vorige maand wisten de Rotterdam mers de on geslagen koploper PSV in de Kuip met 2-1 te verslaan zónder de routinier. 'Ik lig niet wakker van die rivaliteit' Daniël Dwarswaard Amsterdam -Frenkie de Jong (21) Nog maar één Klassieker voor Frenkie de Jong, na zijn transfer naar FC Barce lona komende zomer. Maar grappig genoeg óók zijn eerste. Een eventuele tweede kan nog volgen in de KNVB-beker. o a 0) Nicolai J0rgensen (28) was in zijn eerste seizoen bij Feyen oord een voltreffer. Maar daarna ging het bergafwaarts: minder goals, veel blessures. Aan de vooravond van de Klas sieker reageert De Deense spits op citaten van hem hemzelf en van anderen. Mikos Gouka Rotterdam Ik vind Ajax niet veel beter dan Feyenoord (oktober 2018) Nicolai J0rgensen foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18