Eigen kroost eerst 0) \^m DE WEEK VAN PHLIPPEN 14 De sluiting van de Amerikaanse overheid wordt (tijdelijk) beëindigd. Ambtenaar Taneka Miller vreesde haar huis te verliezen en is er nog niet gerust op. ASML SHUTDOWN VERENIGDE STATEN^ Als ouder van een leerling uit groep acht heb ik het nu best druk. Elke week is er wel weer een open avond of een open lesmiddag van een middel bare school waar je op af kunt. Het barst gelukkig van de leuke scholen vlak bij huis, maar dat maakt ook dat we overal goed willen kijken. Deze week was ik met mijn dochter op een school waar een derde klas- ser ons rondleidde door een krioe lende massa naar zweet ruikende bijna-pubers en hun ouders. Onze 'gids' Prescious - what's in a name - liet zich niet afleiden door het ka baal, was supergoed voorbereid en bleek toen we een blik op haar les rooster wierpen en per ongeluk haar cijfers zagen, ook razend slim. vragen om de nieuwkomers warm te maken voor hun school. Scholen weten dat dit voor ouders en kinde ren een superspannende overstap gaat zijn. Je schuimt als ouder kri tisch rond op zoek naar tekenen dat het goed zit, dat het veilig is en dat er hard gewerkt word. Maar de overstap van basis naar middelbaar is niet alleen binnen het gezin een belangrijk moment. De overstap is hét moment waarop je kunt zien of een samenleving meritocratisch is. Dat wil zeggen dat je plek op de so ciale ladder wordt bepaald door hoe goed je bent en niet wie je ouders wel niet zijn. die barsten van ambitie en die uit alle hoeken van de samenleving lij ken te komen. Meisjes en jongens, lichte of donkere huidskleur, hoog- of laagopgeleide ouders. Hier zie ik in de praktijk wat ik uit onderzoe ken lees: Nederland is aan een ja renlange gestage opmars bezig van kansengelijkheid via het onderwijs. Of een kind naar het gymnasium of naar het vmbo gaat heeft nauwe lijks nog iets te maken met het be roep van de ouders. Bepalend is je aangeboren intelligentie en of je hard werkt. Flitsen kabel. Sinds kort blijken onze dier lijke instincten om je eigen kroost toch nog net even wat verder om hoog te duwen dan de rest, een nieuw kanaal te hebben gevonden. Herman van de Werfhorst, een on derwijssocioloog, deed deze ont dekking. Wat blijkt: hoogopgeleide vaders grijpen van alles en nog wat aan om hun kind op een hoger ni veau te krijgen tijdens de middel bare school. Hoogopgeleide vaders 'repareren' de ongelijkheid weer via hulp en bijlessen Zij 'repareren' de ongelijkheid weer, via bijvoorbeeld bijlessen of helpen met huiswerk, waardoor hun kinderen de middelbare op een hoger niveau verlaten dan dat ze erin stromen. Legitiem natuurlijk, iedereen mag vechten voor zijn kind, maar ik vind wel dat die va ders ook de dure plicht hebben om door te pakken zodat we er allemaal wat aan hebben. Push dat kind dan ook tot het uiterste met kennis die niemand anders heeft, zodat het misschien de nieuwe Bill Gates wordt. mainframe computer toen de rest van de wereld daar nog twintig jaar op moest wachten. Na 10.000 uren oefenen ontstond de kiem, waar door ik deze column op zijn com puter schrijf. Arcelor Mittal Takeaway .com Heineken iller (31), alleen staande moeder van een tiener en een dreumes, had deze week een stekelig tele foongesprek met de verhuurder van haar appartement in een voorstad van Atlanta. ,,We kunnen niets voor u doen, mevrouw, met shutdowns kunnen we geen rekening houden'', zei de dame. Regels zijn regels. Dat ze niet ontslagen was, maar tij delijk slachtoffer van politiek onver mogen in Washington; het hielp niet. Als de huur niet binnen is op 3 fe bruari, kan ze een boete verwachten. Een week later zal het ontruimings bevel worden verstuurd. Miller vertelt het ogenschijnlijk kalmpjes tussen de teddyberen en het roze hobbelpaard van haar rond- dribbelende peuterdochter London - grote zus van 13 logeert bij familie in Mississippi, waar Miller vandaan komt. Maar de situatie van het gezin werd de afgelopen dagen met het uur nijpender. Miller had de 953 dollar die ze maandelijks voor haar huis be taalt niet. Gisteren had ze haar salaris moeten krijgen, maar voor de tweede keer deze maand bleef haar rekening leeg. Miller is gevangenbewaarder en krijgt haar geld niet zolang de presi dent en het Congres het niet eens zijn over een begrotingswet. Gister avond werd een deal gesloten: presi dent Trump kiest eieren voor zijn geld en laat de overheid tijdelijk weer opengaan. Maar Miller is er niet gerust op. ,,En daarna dan?" Ze vreest een nieuwe shutdown. Al die weken zon der inkomen hing haar uniform ge woon klaar voor de volgende och tend. Ze trok om 7.00 uur de deur achter zich dicht alsof het een nor male werkdag was. Eerst dropte ze London van 17 maanden bij het kin derdagverblijf, daarna meldde ze zich aan de poort van de penitentiaire in richting van Atlanta, een imposant, neoklassiek blok beton omringd door wachttorens. Ze moest wel, op straffe van ontslag. Het is er zaak continu alert te zijn, vertelt Miller - alert en sterk van geest. Ooit zat maffiabaas Al Capone in een van de cellen. Ze mag niet veel zeggen over wat zich achter de muren afspeelt, maar be zoekuren waren geannuleerd, en in een gevangenis in New York leidde een bezoekverbod vanwege perso neelstekorten al tot een hongersta king van gefrustreerde gedetineer den, die overigens wél betaald krij gen voor hun gevangeniswerk. Voedselbank De vakbond vreesde rellen en afge leide, oververmoeide bewakers. Mil ler bleef al een paar dagen thuis om dat ze niet goed kon focussen - 'voor mijn veiligheid en die van mijn colle ga's is het dan beter om niet te gaan'. Om stoom af te blazen videobelt ze elke avond met beste vriendin Cyn- dee Price (36), casemanager in de ge vangenis van Yazoo City, Mississippi, @sandraphlippen Niet zo gek dat ze zo'n meisje Op al die scholen zie ik jongeren Maar helaas is er een kink in de Gates had als kindje al jaren een m Sandra Phlippen is hoofd Neder land bij het Economisch Bureau van ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. KPN voelt er niets voor de merknaam XS4ALL te handhaven. De provi der wil zich richten op het hoofdmerk KPN. De aankondiging leidde tot veel protesten. Een petitie werd meer dan 45.000 keer ondertekend. Kantorengebouw '5 Keizers' dat bestaat uit vijf Amsterdamse grach tenpanden is voor 142 miljoen euro aan het Duitse Union Investment ver kocht. Het gebouw biedt onder meer onderdak aan het hoofdkantoor van H&M Benelux en het hoofdkantoor van technologiebedrijf Elasticsearch. O +55% De staalgigant besloot de beursweek als koploper in de AEX. zaterdag 26 januari 2019 GO Beleggers re ageerden posi tief op een goed kwartaalbericht van de belang rijke klant Intel. De maaltijdbe zorger deed het goed in de Mid- Kap gisteren. De bierbrouwer sloot een week af met een klein verlies. o 'Trump is Karlijn van Houwelingen Atlanta AREA CLOSED Because of a lapse in federal appropriations, l Key 's View Road area, including Juniper Flats parking lot, is closed for the safety of visitors and park resources. Please visit www.nos.oov and select "Find a Park" for additional information about access to other parks and sites in this area.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14